„Трансатлантическото енергийно сътрудничество е стълб на нашия споделен просперитет и сигурност. Във време на дълбока глобална несигурност и засилваща се геополитическа конкуренция, способността ни да съгласуваме енергийните си стратегии е по-важна от всякога.“ Това заяви министърът на външните работи Георг Георгиев в своето изказване на кръгла маса на тема „Силата в действие: Напредък на трансатлантическото енергийно сътрудничество”.

Форумът се проведе в рамките на Мюнхенската среща на лидерите във Вашингтон, САЩ.

Събитието беше открито с изказване от министър Георг Георгиев съвместно с генералния секретар на Европейската служба по външна дейност на ЕС – г-жа Белен Карбонел и представители на комисията по външна политика в Сената на САЩ.

„Приветстваме стратегическия акцент, който САЩ поставят върху подкрепата на своите съюзници и партньори чрез надеждни енергийни доставки и диверсификация. България разглежда този подход като напълно съобразен с европейските ни усилия за осигуряване на сигурността на енергийните доставки.“, подчерта още в изказването си министър Георгиев. „Втечненият природен газ на САЩ играе ключова роля за укрепване на енергийната ни сигурност и устойчивост“, изтъкна още той.

В своето изказване външният министър заяви още, че България играе активна роля в подобряването на енергийната сигурност и свързаност в Централна и Югоизточна Европа, допринасяйки за цялостната устойчивост на Европейската енергийна система.

„Енергийното сътрудничество между България и САЩ допринася за повишаване на енергийната сигурност и диверсификация не само в нашата страна, но и в целия регион и в Европа като цяло“, подчерта министърът.

Георг Георгиев изтъкна още, че България работи заедно със САЩ за реализирането на съвместния проект за изграждането на блокове 7 и 8 на АЕЦ „Козлодуй“, използвайки американската усъвършенствана технология AP1000, което прави България първата страна в Европа с изградени ядрени реактори с технологията AP1000. „Това засилва ролята на България като регионален енергиен център и създава отлични възможности за българските компании, като по този начин насърчава икономическия растеж.“, изтъкна още министър Георгиев в речта си пред участниците във форума.
Мюнхенската среща на лидерите се провежда от 5-ти до 7-ми май 2025 г. във Вашингтон. В дискусиите участват около 90 представители на високо равнище на правителствения, частния, академичния и обществения сектор от различни държави и организации от двете страни на Атлантическия океан. Срещите от този формат предоставят платформа за открит и неформален диалог по трансатлантическото партньорство и ключови въпроси на външната политика и сигурността в продължение на Мюнхенската конференция по сигурността.