Министърът на външните работи Георг Георгиев взе участие в редовното месечно заседание на Съвет „Външни работи“ на Европейския съюз, което се проведе днес в Брюксел. Външните министри обсъдиха широк кръг въпроси от външнополитическия дневен ред на ЕС, сред които: руската агресия срещу Украйна, ситуацията в Близкия изток, обстановката в Грузия, бъдещето на Пакта за Средиземноморието, както и отношенията на Съюза с Латинска Америка и други партньорски държави.
Заседанието започна с традиционното участие чрез видеоконферентна връзка на министъра на външните работи на Украйна Андрий Сибига, който запозна своите европейски колеги с последните развития в страната и актуалните дипломатически усилия. В изказването си министър Георгиев подчерта необходимостта от продължаване на санкционния режим срещу Русия и поддържането на всеобхватна подкрепа за Украйна. Той акцентира и върху стратегическото значение на инициативите за засилване на сигурността в Черноморския регион, в които България играе активна роля.
Съветът обсъди и хуманитарната ситуация в Близкия изток, включително в ивицата Газа и на Западния бряг. Сред темите бяха прегледът на член 2 от Споразумението за асоцииране с Израел и възможностите за прекратяване на огъня. „С оглед на критичната хуманитарна ситуация в Газа, считаме за наложително отварянето на всички контролно-пропускателни пунктове с цел осигуряване на достъп на хуманитарна помощ за мирното население. Приветстваме договореностите по темата между ЕС и Израел“, заяви българският външен министър. Той също така подчерта необходимостта от пълно и безусловно освобождаване на всички израелски заложници като ключово условие за постигане на трайно прекратяване на конфликта.Министър Георгиев изрази и пълната подкрепа на България за дейността на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) във връзка със спазването на ядрените ангажименти на Иран след края на последната ескалация на напрежението в региона.
Отношенията между ЕС и Грузия също бяха във фокуса на дискусията. Министрите обсъдиха възможните действия на ЕС във връзка с бързото влошаване на демократичната и правозащитна среда в страната, включително въвеждането на ограничителни мерки срещу лица, отговорни за нарушения на човешките права. „Развитието на ситуацията в Грузия през последната година изисква единна и решителна реакция от страна на Европейския съюз“, заяви министър Георгиев. Той подчерта, че грузинският народ заслужава по-добро европейско бъдеще и че е необходимо да бъдат санкционирани онези, които носят отговорност за нарушаването на гражданските и политически права в страната.
В рамките на заседанието бе разгледано и бъдещето на Пакта за Средиземноморието и текущите реформи в рамките на Съюза за Средиземноморието, като продължение на срещата на външните министри на ЕС и страните от Южното съседство, състояла се на 14 юли 2025 г.