Патентното ведомство информира НСОРБ за предстоящото прилагане на Регламент (ЕС) 2023/2411 на Европейския парламент и на Съвета относно защитата на географските указания за занаятчийски и промишлени продукти.
От 1 декември 2025 г. стартира нов единен регистрационен режим, който ще даде възможност на производителите да защитят наименованията на своите занаятчийски и промишлени продукти в целия ЕС като “географско указание”.
Целта на регламента е да опази и развие културното наследство в занаятчийския и промишления сектор, както и да повиши доверието и видимостта на традиционните продукти, чиито основни характеристики са свързани с техния произход (например Троянската керамика, Врачанският варовик и др.). Този проект на регламент създава единна и изчерпателна система на ЕС за географски указания специално за занаятчийски и промишлени продукти, подобна на съществуващите системи за храни, вина и спиртни напитки, което значително разширява възможностите за защита на традиционните занаяти и промишлени продукти на европейско ниво.
Общините могат да разпространят информацията сред основните групи заинтересовани лица – регионалните занаятчийски камари и производителите на занаятчийски и промишлени продукти– чрез интернет страницата на общината и други комуникационни канали, за да могат своевременно да се запознаят с предимствата на новия режим:
- Видимо етикиране с логото на ЕС
- Ефективно правоприлагане и контрол на качеството
- Международни възможности за разпознаваемост
- Регионални предимства и ползи за потребителите
Допълнителни групи заинтересовани лица в общината:
- Асоциации и сдружения на производители – групи производители, работещи с определен продукт, често организирани на регионален принцип, които биха били сред основните заявители за защита.
- Браншови организации – организации, представляващи определени сектори на занаятчийското или промишлено производство.
- Търговски камари – които представляват интересите на бизнеса на регионално и национално ниво.
- Потребителски организации – представляващи интересите на крайните потребители, които имат право да получават достоверна информация за продуктите.
- Организации за местно и регионално развитие – заинтересовани от защитата на местните продукти като част от стратегиите за икономическо развитие.
- Неправителствени организации – работещи в областта на опазването на културното наследство и традиционните занаяти.
- Търговци на дребно и дистрибутори – които ще предлагат защитените продукти и ще използват символите в търговската си дейност.
Важно!
В момента тече обществена консултация на Европейската комисия относно правилата по прилагането на регламента за географските указания за занаятчийски и промишлени продукти.
Срокът за становища на всички заинтересовани лица е до 24 април 2025 г.
Консултацията е достъпна на: https://www.bpo.bg/bg/novini/2025/obshtestvena-konsultatsiya-otnosno-pravilata-po-prilaganeto-na-reglamenta-za-geografskite-ukazaniya-za-zanayatchiyski-i-promishleni-produkti
Регламентът включва следните основни компоненти:
- Заявления за регистрация: Регламентът определя подробни правила за процеса на кандидатстване, включително формати, документи и информация, които трябва да се представят. Особено внимание се отделя на “единичните производители” и как те могат да кандидатстват като допустими заявители при определени условия.
- Продуктови спецификации: Детайлни изисквания за документацията, която определя характеристиките на продукта, географската област и връзката между тях. Документът трябва да включва ясни процедури за проследяване на произхода на продуктите и суровините.
- Съвместни заявления: Процедури за подаване на съвместни заявления, когато географската област обхваща повече от една държава членка или трета държава.
- Процедури за възражение: Ясни правила за подаване на възражения срещу предложени регистрации, включително срокове, формати и процеси за консултации между страните.
- Изменения на спецификациите: Три вида изменения – стандартни, временни и на ниво Съюз, с различни процедури за всеки тип.
- Отмяна на регистрации: Правила за процеса на отмяна на регистрирани географски указания и основанията, на които може да се поиска отмяна.
- Регистър на Съюза: Създаване и поддържане на публичен регистър с всички регистрирани географски указания, включително подробна информация за продуктите, спецификациите и статуса.
- Символи и обозначения: Правила за използване на символа, обозначението “ЗАЩИТЕНО ГЕОГРАФСКО УКАЗАНИЕ” и съкращението “ЗГУ” на всички официални езици на ЕС.
- Такси: Структура на таксите на Службата на ЕС за интелектуална собственост, с възможност за намаления за микро-, малки и средни предприятия.
- Взаимопомощ и сътрудничество: Подробни правила за сътрудничество между компетентните органи на държавите членки в областта на контрола и правоприлагането.
Ползи за занаятчии и производители, предвидени в Регламента:
- Правна защита: Регистрираните географски указания дават правна защита срещу имитации, злоупотреби или подвеждащи практики, което помага на производителите да защитят репутацията на своите продукти.
- Пазарно предимство: Официалното признаване чрез ЗГУ създава добавена стойност за продуктите, диференцира ги на пазара и оправдава по-високи цени.
- Колективни ползи: Регламентът позволява на групи производители да се организират колективно за защита на общите си интереси, споделяйки разходите и знанията.
- Възможност за единични производители: Дори отделни производители могат да кандидатстват за защита, ако са единствените в определен географски район.
- Международно признаване: Системата улеснява защитата на географските указания извън ЕС чрез международни споразумения.
- Възможност за намалени такси: За микро-, малки и средни предприятия може да се въведе система за намаляване на таксите.
Правни последици, предвидени в Регламента:
- Ексклузивни права: След регистрация, географското указание не може да се използва от производители извън определения район или не спазващи спецификацията.
- Задължения за контрол: Производителите трябва да спазват определените в продуктовата спецификация изисквания и подлежат на контрол от компетентните органи.
- Процедури за съответствие: Производителите трябва да могат да удостоверят произхода на продуктите си и да спазват установените методи на производство.
- Правоприлагане: Държавите членки и компетентните органи имат задължение да извършват проверки и да предприемат мерки срещу нарушения.
- Срок на защита: Защитата е безсрочна, докато съществуват характеристиките, свързващи продукта с географския район.
- Отговорност за поддържане на качеството: Производителите носят колективна отговорност за поддържане на качеството и характеристиките на продуктите съгласно спецификацията.
- Задължения за етикетиране: Задължително използване на символа, обозначението или съкращението “ЗГУ” при етикетиране на продуктите след регистрация.
/ПП/
/ИИ/