Административен съд – Благоевград отмени решение на Управляващия орган на ОП „Околна среда“, с което през май миналата година отказва да верифицира дейности и да изплати на Община Благоевград сумата от 715 170,93 лв., изразходвани за изграждане на довеждащ вътрешно площадков път към Анаеробната инсталация.

Като мотив за обжалвания от Общината отказ Управляващият орган е посочил, че два пъти се иска верификация и плащане за изграждането на един и същи обект. В жалбата си до съда Община Благоевград посочва, че решението на Управляващия орган е в противоречие с действителната фактическа обстановка и е незаконосъобразно, игнорирани са строителната документация и геодезическото заснемане, които доказват реално извършени работи по изменен проект, поради откриване на неподходящи подпочвени условия на терен.

Становището на Общината е категорично потвърдено в хода на делото от представеното геотехническо обследване и  назначената съдебна експертиза.

Обследването е възложено от Общината през 2023 г., след като се появяват съмнения във възможностите за изграждане на довеждащия вътрешно площадков път върху заложения в проектите терен. То потвърждава съмненията, установява неблагоприятни почвени условия, констатира че планираното довеждащо трасе крие риск от свлачищни процеси, и препоръчва да се проектира нов път.

Общината спира строителните дейности върху първоначално планираното трасе и предприема всички необходими действия по изготвяне и съгласуване на нов инвестиционен проект за изграждане на довеждащия път върху ново трасе, който е одобрен от главния архитект на Община Благоевград на 17.11.2023 г.

През април 2024 г. строежът е завършен съгласно всички нормативни изисквания и Анаеробната инсталация е въведена в експлоатация.

Назначената съдебна експертиза установява, че са изпълнени всички заявени за верификация и плащане строително-монтажни работи и потвърждава законосъобразността на действията на Община Благоевград и съответствията на проекта с изискванията на ОПОС.

Решението може да се обжалва от страните пред ВАС в четиринадесетдневен срок.

Проектът за изграждане на Анаеробната инсталация е на обща стойност 41 093 732 лв., 85% от които се финансират по ОП „Околна среда 2014 – 2020“. Бенефициент е Община Благоевград в партньорство с още 4 Общини – Симитли, Бобошево, Кочериново и Рила.

Изградената Анаеробна инсталация е с капацитет близо 16 000 тона годишно и обслужва 100 000 жители на петте общини. Разделно събраните биоразградими отпадъци (хранителни, зелени и/или дървесни) се третират в специално изградени херметически затворени биореактори на Анаеробната инсталация, вследствие на което ще се ще се произвежда биогаз и компост.