На BSB Flipbook Alert е публикувана дигитална брошура с информация за проектите, финансирани по първата покана за набиране на проектни предложения по Програма Interreg NEXT Черноморски басейн.
Съгласно информацията в изданието, финансирани са 32 проекта, в които участват 147 партньори от 7 държави.
Община Генерал Тошево и Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО), са водещи партньори по проекти насочени към създаването на чиста околна среда и опазването на биоразнообразието. По проекта си, който е на стойност почти 1.5 млн. евро общината в Генерал Тошево ще направи рехабилитация на парково пространство и ще обнови лятна сцена. Партньорите община Мурфатлар – Румъния, Районен съвет на Тараклия – Молдова и Градски съвет на град Болград – Украйна, ще рехабилитират обществени зелени площи и централен площад. По проекта ще се организира и младежки лагер.
В други 8 проекта, партньори са общините Бургас, Камено, Приморско, Созопол и Шабла, както и АБЧО. Инвестициите по тези проекти, са свързани с подобряването на капацитета на малките общности за реакции при природни и предизвикани от човека бедствия, устойчиви на климата зелени решения за градските зони, възстановяването на зелени пространства, опазването на морската среда, борбата с горските пожари, устойчивото управление на морските и речните отпадъци и рециклирането им, както и стимулиране развитието на синята икономика. Партньори по проектите на българските общини са местни власти и техни организации, както и университети и други институции от Румъния, Молдова, Грузия, Турция, Гърция и Украйна.
Община Камено е партньор в проект на Областна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Бургас. Предвижда се да се разработят планове за предотвратяване на бедствия и мерки при възникване на горските пожари в региона. Ще се провеждат обучения за координация и реакция при възникване на трансграничен пожар. Със средства от проекта е планирано изграждането на Мобилен център за информация и превенция в Молдова, центрове за обучение в Турция, България и Украйна. Ще бъде разработена и съвместна програма за обучение за превенция и ще се изгради мрежа от младежи доброволци. За децата ще се създаде и „Горско училище“, където ще получават специално обучение за важността и опазването на горите. Предвижда се и провеждане на международна конференция по теми, свързани с горските пожари. Общата стойност на проекта е близо 1.5 млн. евро.
Проектът „Транснационално сътрудничество за устойчиво управление на отпадъците и практики за рециклиране в черноморския басейн“ община Созопол изпълнява в партньорство със Съюза за твърди отпадъци на Южен Одрин, Асоциация „Галац Технопол“, Румъния, Съюза на учените на Имеретия „Спектри“, Грузия и община Узункопрю, Турция. Основната му цел на е намаляване на битовите отпадъци и свързаното с тях замърсяване в черноморския басейн чрез установяване на устойчиво трансгранично партньорство за обмен на опит и изпълнение на съвместни пилотни действия за намаляване на отпадъците и тяхното депониране. Проектът предлага нов подход за управление на градските отпадъци чрез установяване на механизми за навигиране на отпадъците до центровете за събиране и стимулиране на поведението на гражданите за разделяне, повторна употреба и рециклиране.
Проект „Иновативно съвместно обучение за природосъобразно поведение на общностите в Черноморския басейн“ обединява пет организации от четири държави за опазване на Черноморския басейн. Водещ партньор е Румънският център за подготовка и повишаване на квалификацията на морския персонал – CERONAV, а партньори са Община Шабла, Асоциация за изследване и развитие на Черноморското крайбрежие и р. Дунав – България, Национална агенция по околна среда – Грузия и Университет Piri Reis – Турция. Основната цел на проекта е да се разработят и изпълнят съвместни действия и кампании за повишаване на обществената осведоменост относно опазването на екосистемите в Черноморския басейн и намаляването на всички форми на замърсяване. Ще бъде разработено ръководство с препоръки за властите с предложени мерки за установяване на ефективно и дългосрочно сътрудничество, с цел по-добра защита на околната среда и намаляване на замърсяването, както и иновативна методология за оценка на качеството на въздуха и водата въз основа на анализ на събраните данни.
Учени от пет държави ще реализират съвместно проекта за проучване на състоянието на полетата от треви в Черно море с подводни роботизирани апарати. Партньори са Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО), Техническият университет във Варна, Тракийският университет „Демокрит“ (Гърция), Държавният университет в Грузия, Истанбулският университет (Турция) и Националният институт за морски изследвания и развитие в Румъния. Въпреки че полетата от морските треви поддържат биоразнообразието, минимизират ефекта на крайбрежната ерозия, насърчават развитието на морските организми, има много малко данни за състоянието им в Черно море. Такива са събирани само за българското и румънското крайбрежие, но изследователите са работили с водолазни екипи, а те покриват ограничени пространства. С роботизираните подводни апарати ще бъдат проучени много по-големи райони. В България ще има и четири информационни киоска, които ще са във Варна, Бургас и Несебър. Те ще предоставят информацията за състоянието на морската вода и тревните полета.
/ВИ/
/МЯ/