Администрацията на кмета на София Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри Проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. „Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София.
“Ако Общинския съвет вземе решение и подкрепи нашето предложение, това ще е стратегически пробив в развитието на транспортната инфраструктура на София, с пряко отражение върху облекчаването на трафика, свързаността на южните квартали и реализацията на Третия градски ринг”, каза главният архитект на София арх. Богдана Панайотова.
Над 95% от трасето на булеварда е вече изградено – между бул. „Черни връх“ и ул. „Луи Айер“. Липсата на финално одобрение на регулацията блокира завършването на строителството и въвеждането му в експлоатация.
„Разчитам, че общинските съветници ще подкрепят с действия декларираната ангажираност за развитието на града. Предложеният от нас ПУП може да гарантира завършването на булеварда в рамките на 7 – 8 месеца. В противен случай, софиянци трябва да знаят, че следващите години незавършеният булевард ще остане проблем, за който отговорност ще носят онези, които са отказали да работят в интерес на софиянци“, подчерта арх. Панайотова.
Общинския съвет трябва да реши дали да одобри изменение на ПУП, който включва актуализиране на уличната регулация, съобразено с реално изграденото трасе и габарит на булеварда и обособяване на нов урегулиран поземлен имот „за озеленяване“, с цел осигуряване на достъп и функционална връзка с уличната мрежа, както и разпореждане за предварително изпълнение по чл. 60 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК), с оглед значимия обществен интерес и необходимостта от предотвратяване на забавяне на изпълнението на Проекта.
“Разпореждането за предварително изпълнение означава, че Столичната община ще може да приложи Устройствения план незабавно, включително отчуждаване, достъп, строителство и въвеждане в експлоатация, дори ако бъде обжалван. Това ускорява реализацията на Проекта и предпазва обществото от вреди, причинени от съдебни или административни забавяния,” посочи арх. Панайотова и допълни, че рисковете от забавянето са големи – включително загуба на вложен публичен ресурс, правна и техническа невъзможност да се ползва завършената инфраструктура от софиянци, затруднения за живеещи в близост и работещите в района.
Предложението на администрацията на кмета на София се основава и е в изпълнение на влезли в сила съдебни актове на Върховния административен съд, които задължават Столичната община да изменени регулацията, в съответствие с Общия устройствен план и Закона за устройство и застрояване на Столична община (ЗУЗСО).
Завършването на строителството на булеварда от Столична община ще осигури инфраструктурна връзка с бул. „Филип Кутев“ като част от цялостния транспортен коридор на Третия градски ринг и ще подобри безопасността, мобилността и достъпността в южните райони на града – включително за частни имоти, обществени сгради и пешеходни зони.
Третият градски ринг е от първостепенно значение за транспортната свързаност и придвижването в София. Реализацията на бул. “Тодор Каблешков” е и в непосредствена ситуационна и технологична обвързаност с изградения до момента бул. „Филип Кутев“, който е продължение на бул. „Тодор Каблешков“, в участъка от бул. „Черни връх“ до бул. „Симеоновско шосе“.
Строителството се блокира заради частен имот, който не е бил отчужден при старта на строителството на булеварда при предишното управление. Процедурата за изкупуването му е от 2021 г., когато тогавашният кмет е обявила принудително отчуждаване. Собственикът на имота не се е съгласил с предложената сума и отчуждаването не е извършено.
Причина за блокирането на строителството и въвеждането в експлатация е неуредена процедура по отчуждаване на частен имот, засегнат от трасето. Принудителното отчуждаване е обявено още през 2021 г. от предишната общинска администрация, но не е финализирано поради несъгласие на собственика със сумата за обезщетение. Без това последно решение на Общинския съвет Столична община не може да завърши строителството, въпреки че трасето е почти изцяло изградено.