На 16 май 2025 г., по време на Срещата на генералните директори по градоустройствени въпроси (DGUM) официално се одобри предварителната оценка (EAA) по темата “Компактни градове — устойчиво градско планиране и смекчаване на разрастването”, което отбеляза значителна стъпка към създаването на ново тематично партньорство в рамките на Програмата на ЕС за градовете (UAEU).
Тематичният приоритет за компактните градове първоначално беше определен по време на неформалната среща на министрите, проведена в Хихон (Gijón) през ноември 2023 г. Оттогава е извършена значителна работа за проучване на стратегическото значение на темата в контекста на настоящите предизвикателства пред градското развитие и целите на политиката на ЕС. Изготвена е предварителната оценка, за която е извършено проучване как компактните градски форми могат да допринесат за по-устойчиви, издръжливи и приобщаващи градове чрез намаляване на потреблението на земя, подобряване на достъпността, подобряване на градската мобилност и насърчаване на смесеното развитие. След одобрението вече може да се продължи напред към създаването на новото тематично партньорство на компактните градове, което се предвижда да стартира през зимата на 2025 г. С пълният текст на документа относно предварителната оценка (ЕАА) можете да се запознаете на следния линк: https://www.urbanagenda.urban-initiative.eu/sites/default/files/2025-05/EAA_Compact%20Cities_FINAL.pdf
Темата “Компактни градове — устойчиво градско планиране и смекчаване на разрастването” е насочена към спешната необходимост от противодействие на разрастването на градовете чрез насърчаване на по-гъсто, по-ефективно и устойчиво градско развитие в цяла Европа. Разрастването на градовете, белязано от ниска гъстота, зависимост от автомобилите и фрагментиран растеж, създава значителни екологични, социални и икономически предизвикателства, като увеличени въглеродни емисии, разходи за инфраструктура и социално неравенство. Признавайки, че градската форма е резултат от сложно взаимодействие между демографските тенденции, динамиката на пазара, системите за планиране и управленските структури, тази тема подчертава решаващата роля на публичната политика за оформянето на по-компактни градски райони. За ръководене на ефективните интервенции са класифицирани стратегии с три ключови подхода: ограничаване, което ограничава развитието върху незастоени земи; уплътняване, което насърчава по-ефективното използване на вече застроените площи; и възстановяване, което е насочено към съживяване на недостатъчно използвани или проблемни градски пространства. Заедно тези подходи имат за цел да насърчат по-приобщаващи, свързани и устойчиви градове в съответствие с по-широките цели на ЕС.
Какво предстои?
Покана за партньори за присъединяване към тематичното партньорство “Компактни градове” се очаква да бъде отворена в края на лятото на 2025 г. Заинтересованите страни се насърчават да се консултират с предварителната оценка, за да разберат по-добре тематичния обхват и да започнат да обмислят как тяхната работа може да допринесе за целите на партньорството.
Категориите партньори в областта на уязвими по отношение на водите градове, могат да бъдат различни по големина градове (включително градски региони, функционални градски зони и градски агломерации.), като:
- Малки градове (с население под 50 000 жители)
- Средни градове (между 50 000 и 250 000 жители)
- Големи градове (над 250 000 жители)
- Региони или агенции за регионално развитие
- Държави членки (чрез съответни нива на национални министерства и агенции)
- Партньорски държави (Норвегия и Швейцария)
- Европейски и национални градски ръководни организации
С наближаване на обявяването на поканата ще бъде организиран и онлайн семинар за кандидатстване, който да насочи потенциалните кандидати през процеса и да даде представа за функционирането и въздействието на тематичните партньорства в рамките на Програмата за градовете за ЕС.
За информация и консултиране със семинар за миналогодишното кандидатстване на следния линк: https://www.youtube.com/watch?v=wQW0ob0Pk44
/ЯД/
/ИИ/