Осем танцови състава от шест държави ще разлюлеят сцената на Античния театър в Пловдив в пет поредни вечери
Остават три дни до началото на едно от най-красивите и очаквани културни събития в Пловдив с вход свободен, радващо се на вярна публика от всички възрасти и преминаващо с много емоции и настроение.
Тазгодишното 29-то издание на Международния фолклорен фестивал Пловдив 2025 ще се проведе от 28 юли (понеделник) до 1 август (петък) на Античния театър в Пловдив, където фолклорни танцови колективи от шест държави ще представят с много красота, талант и настроение незабравима феерия от цвят и ритми.
Проявата се организира от отдел „Култура, археология и културно наследство“ на община Пловдив и е част от Културния календар на града. Публиката ще има възможностда се наслади на изпълненията на представителните състави: Танцов ансамбъл „Тигранакерт“ от Армения, Танцова група с флагове „Сбандиератори дей Борги е Сестиери Фиорентини“ от Италия, Фолклорна танцова група „Алма Гуарани“ от Парагвай, Фолклорен ансамбъл „Поважан“ от Словакия и Народен танцов състав „Орлаюнок“ от Украйна.
Традиционно фестивалът се домакинства от български състав. През 2025 това е Ансамбъл „Седенчица“ към Сдружение „Фолклорен свят – Седенчица“, Пловдив с главен художествен ръководител Нели Карабахчиева.
Своето запазено място в програмата има и една от пловдивските емблеми – Фолклорен ансамбъл „Тракия“ с главен художествен ръководител проф. Даниела Дженева. Във фестивала ще се включи и представителния Академичен фолклорен ансамбъл при АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“- Пловдив.
Официалната церемония по откриването на 29-ия Международен фолклорен фестивал е на 28 юли, понеделник, от 20:00 ч. на Античния театър. На същата сцена в последната вечер – 1 август, петък, от 20:00 ч. ще се състои Гала-концертът и церемонията по официалното закриване на събитието.
Всяка вечер от 28.07 до 01.08. от 17.30 часа ще се състоят дефилетата на танцовите трупи. Те тръгват от „Дом Левски”, преминават по Главната улица и стигат до откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов”, където с начален час 18.00 ч. ще има кратки концерти. Програмата продължава с официалните вечерни представяния на участниците на сцената на Античния театър. Началото всяка вечер е от 20:00 ч. Всички концерти са с ВХОД СВОБОДЕН!
Вижте графика на участията по дни:
28.07., понеделник – Официална церемония по откриването на 29-ия Международен фолклорен фестивал с участието на съставите от Армения, Италия, Парагвай, Украйна, Словакия, Ансамбъл „Тракия“ и Ансамбъл „Седенчица“.
29.07., вторник – Концерт на съставите от Армения, Италия, Парагвай, Украйна, Словакия.
30.07., сряда – Концерт на съставите от Армения, Парагвай, Словакия и Ансамбъл „Седенчица“. Съставите от Украйна и Италия ще гостуват в гр. Пещера.
31.07., четвъртък – Концерт на съставите от Украйна, Италия, Словакия, Армения. Ансамбъл „Седенчица“ и ансамбълът от Парагвай ще гостуват в гр. Пещера.
01.08., петък – Гала-концерт и церемония по официалното закриване 29-ия Международен фолклорен фестивал с участието на съставите от Армения, Италия, Парагвай, Украйна, Словакия, АФА при АМТИИ, Ансамбъл „Седенчица“.
Информация за участниците:
ТАНЦОВ АНСАМБЪЛ „ТИГРАНАКЕРТ“, АРМЕНИЯ
Танцовият ансамбъл „Тигранакерт“ е основан през 2014 г. в „Hayordyats Tun“ (Дом на младежта) в Гюмри от Тигран Норатян – художествен ръководител на състава. Репертоарът му се състои от характерни арменски фолклорни и традиционни танци. През годините ансамбълът е участвал в множество конкурсни фестивали, печелейки престижни награди. Изявявал се е на сцените на много градове и села в Република Армения. Ансамбълът е участвал и в редица международни турнета като е имал представления в Париж, Брюксел и Грузия.
Танцов ансамбъл „Тигранакерт“ поддържа дългосрочно сътрудничество с различни държавни институции и национални ансамбли. Репертоарът на ансамбъла е обогатен от работата с известни хореографи, които са надградили създаденото, споделяйки своя професионален опит с танцьорите.
АНСАМБЪЛ „СБАНДИЕРАТОРИ ДЕЙ БОРГИ Е СЕСТИЕРИ ФИОРЕНТИНИ“, ИТАЛИЯ
Танцовата група с флагове Sbandieratori dei Borghi e Sestieri Fiorentini е основана през 1965 г. в град Филине Валдарно, Италия. През 1966 г. съосновава международна конфедерация на традиционните игри с флагове и италианска федерация за флагови спортове. До 1973 г. групата е част от известните Bandierai degli Uffizi, след което поема независим път. Днес съставът включва около 90 членове – капитани, барабанисти, тръбачи и знаменосци – и поддържа училище за флагово изкуство, съхранявайки средновековните традиции на италианските свободни общини. Отличават се с използването на ръчно изработени дървени флагове и автентична екипировка.
Групата има над 1900 участия в Италия и по света – от Европа до Япония, САЩ и ОАЕ. Представяли са Италия на събития от световна величина и са аплодирани от двама папи. Техните изпълнения са част от многобройни фестивали, спортни и религиозни прояви. Дори по време на пандемията поддържат връзката с местната общност чрез символични изпълнения от терасите на домовете си. През 2021 г. даряват на града си скулптура, символизираща дълбоката им връзка с региона и традицията.
ФОЛКЛОРНА ТАНЦОВА ГРУПА „АЛМА ГУАРАНИ“, ПАРАГВАЙ
Фолклорната група „Alma Guarani“ е създадена с цел да съхранява, поддържа и разпространява танците, обичаите, традициите и музиката на Парагвай.
Репертоарът на групата включва както националния танц на Парагвай – „ПОЛКА“, така и традиционни танци за индивидуални двойки, както и танци, изпълнявани само от жени или само от мъже. Представленията на групата се съпровождат изцяло с жива музика, с участието на струнни инструменти като китара и арфа, както и духова и ударна група.
Групата е пътувала и изнасяла представления в много европейски държави като Германия, Хърватия, Италия, Турция, Испания, Белгия, Нидерландия, Португалия и Франция, както и в страни от Америка като Бразилия, Аржентина и Чили.
ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ПОВАЖАН“, СЛОВАКИЯ
Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е основан през 1954 г. и е един от най-старите фолклорни колективи в Словакия, с над 60-годишна история. Представлява град Поважска Бистрица на конкурси, фестивали и различни изяви както в страната, така и в чужбина. През годините ансамбълът е предоставил възможност за изява на сцена на множество певци, музиканти и танцьори, като някои от тях продължават професионалния си път в големи състави. В момента групата включва 30 танцьори, 12 музиканти и 11 певци, а художествен ръководител е Милан Янковиех.
Ансамбълът се радва на големи успехи, включително Златен медал и титлата „Лауреат на националния преглед на фолклорни колективи“ през 2014 г., както и трето място в състезание за индивидуални танцьори през 2012 г. Същата година получава и най-високото отличие от Националния артистичен център – Медал „Даниел Габриел Лихард“. Сред международните успехи изпъква първото място на Международния фолклорен фестивал в Олщин, Полша (1999). Фолклорният ансамбъл „Поважан“ е изнасял концерти в цяла Словакия, в почти всички европейски страни, както и извън Европа – в САЩ и Алжир.
ТАНЦОВА ТРУПА „ОРЛАЮНОК“, УКРАЙНА
Народният танцов състав „Орлаюнок“ е създаден през 1969 г. от семейството на Людмила и Андреас Родригес Варра към Двореца на културата на железопътните работници. През 1972 г. съставът получава званието „народен“ за активната си художествено-възпитателна дейност сред младежта и високото изпълнителско майсторство. От 1989 г. ръководител на ансамбъла е Александър Соколовски, който продължава традициите на състава с мотото: „Фолклорът е богатството на народния танц“.
Репертоарът включва украински, руски, италиански и други народни танци, като „Гопак“, „Березанка“, „Гуцулски танц“, „Тарантела“ и др. Групата обединява различни стилове: класически, народен, модерен, водевилен и бален танц. В състава участват деца от 5 до 20 години, а интересът към обучението е голям.
„Орлаюнок“ е чест участник в празнични концерти и международни фестивали по света, включително във Франция, Турция, Испания, Израел, Китай, Германия и др. През 1998 г. печели първа награда на фестивала „Славянски базар“, а през 2004 г. участва в културната програма на Олимпийските игри в Атина.
От 1996 г. ансамбълът организира международния детски фолклорен фестивал „Орлаюнок събира приятели“, в който участват състави от над 15 държави. Мисията на „Орлаюнок“ е да въведе децата в чудния свят на танцовото изкуство и да ги възпита в духа на украинските фолклорни традиции.
Български домакин
АНСАМБЪЛ „СЕДЕНЧИЦА“ КЪМ СДРУЖЕНИЕ „ФОЛКЛОРЕН СВЯТ- СЕДЕНЧИЦА“
Ансамбъл „Седенчица“ е създаден през 2012г. към Сдружение „Фолклорен свят- Седенчица“. Ансамбълът гради своя репертоар върху произведенията на класиците на българската народна хореография: Кирил Дженев, Кирил Харалампиев, Иван Тодоров, Димитър Димитров, Димитър Дойчинов, Маргарита Дикова, Емил Генов, както и на авторски произведения.
Ансамбъл „Седенчица“ участва активно в културния живот на гр. Пловдив и областта и популяризира българския танцов фолклор в страната и чужбина. За своя 13-годишен път съставът е представял България на международни фолклорни фестивали в Германия, Сърбия, Хърватска, Черна гора, Косово, Гърция, Полша,Чехия и др.
Ансамбълът е носител на званието „Представителен“ към ЦИОФФ. Носител е на престижни награди от конкурси. Ръководители на „Седенчица“ са Нели Карабахчиева – главен художествен ръководител и Иван Иванов и Даниела Димитрова – хореографи и художествени ръководители.
АКАДЕМИЧЕН ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ ПРИ АМТИИ „ПРОФ. АСЕН ДИАМАНДИЕВ“- ПЛОВДИВ
АФА при АМТИИ-Пловдив е създаден през 2008 г. Това е един млад ансамбъл, но с утвърден авторитет, заемащ своето достойно място в Българската фолклорна национална култура. Интересно е да се знае, че и трите формации – народен хор, народен оркестър и танцов състав са със статут на учебни състави, което означава, че основната им дейност е свързана пряко с подготовката на студентите от специалностите “Изпълнителско изкуство – народни инструменти и народно пеене”, ”Дирижиране на народни състави”, „Българска народна хореография“ и “ Хореографска режисура”.
Народният хор се състои от 12 певици, които могат да пеят многогласно музикални творби и автентични песни – едногласни и двугласни, от всички региони на България.
Народният оркестър се състои от 10 музиканти, които са изпълнители на традиционните български народни инструменти – кавал, гайда, гъдулка, тамбура, контрабас и тъпан. Изпълняват авторски музикални произведения и автентични мелодии от цяла България.
Танцовият състав се състои от 20 танцьори – 10 жени и 10 мъже, завършили или в момента изучаващи специалността ”Българска народна хореография” при АМТИИ. Те са отлични изпълнители на народни танци от всички етнографски области на България.
АФА е представителното лице на АМТИИ и всяка негова изява на сцена допринася за репутацията на Академията. Макар и съвсем млад, АФА вече има зад гърба си многобройни концерти и участия на наши и международни сцени. Носител е на престижни награди, като най–авторитетната от тях е “Гран при” от международния конкурс в гр. Агридженто, Италия през 2009 г.
ФОЛКЛОРЕН АНСАМБЪЛ „ТРАКИЯ“
Фолклорен Ансамбъл “Тракия” гр. Пловдив е създаден през 1974 година. Главен художествен ръководител е проф. Даниела Дженева. Мисията на ансамбъла е да запази и развие народното песенно и музикално-танцово богатство от всички фолклорни области на страната. Представя и разкрива в автентичен вид или в съвременни музикални и танцови интерпретации, истински бисери на народното творчество. Ансамбълът се отличава със своя неповторим стил на авторство и оригиналност. Творческият облик на “Тракия” е създаден и се развива от най-големите автори в областта на фолклора като проф. Кирил Дженев, доц.Стефан Мутафчиев, проф. Николай Кауфман, проф. Николай Стойков, К.Колев и много други.
С хиляди концерти във всички краища на България и по света, на всички континенти, Фолклорен Ансамбъл “Тракия” е носители на всички възможни награди в сферата на културата!
25.07.2025 г.
141 total views, 141 views today