Очакваме становища по предложените варианти за прерайониране на ниво NUTS-2

МРРБ предостави за обществено обсъждане три варианта за промяна обхвата на шестте района от ниво 2 (районите за планиране).

Срокът на обществената консултация е до 28 февруари 2025 г. Предвидено е след този срок, с Решение на МС, да бъде даден мандат на Националния статистически институт за провеждане на преговори със статистическата служба на Европейската комисия „Евростат“ за промяна в обхвата на регионите.

За изготвяне на единно становище на НСОРБ, с писмо до всички общини е изпратен формуляр за изразяване на мнение и коментари по предложените варианти, както и проекта на Решение на МС с Приложение 1, в което са представени обхватите на трите варианта с техните предимства и недостатъци, както и статистически данни и прогнози.

Разчитаме да изразите своите становища в срок до 20 февруари 2025 г. /четвъртък/, чрез попълване на изпратения формуляр, подписан от кмета на общината (с електронен или стандартен подпис).

След обобщаване на всички получени мнения и становища, НСОРБ ще изготви и предостави на МРРБ единно становище за посоченият като най-приемлив вариант.

Обобщение на предложените три варианта:

Вариант 1:

 

Съгласно прогнозите на НСИ, общият брой на населението в областите, включени в предложените региони от ниво 2, се очаква да бъдат устойчиви по отношение на установения праг от 800 000 души и след 2090 година.

Има риск от непокриване на критериите на ЕК (Евростат) за намаляване на стандартното отклонение спрямо ЕС-27 за ниво NUTS 2. В процентно изражение увеличението на стандартното отклонение е 0.10 %. Вариантът позволява поддържане на йерархичната структура на класификацията за трите нива NUTS 1, NUTS 2 и NUTS 3. Това отваря възможност да се преговаря с ЕК за отпадане/запазване на ниво NUTS 1 от българската част на класификацията. По данни за 2021 г. три от регионите, чиито БВП на глава от населението е по-малък от 75 % от средния БВП за ЕС-27 (за глава от населението, в СПС), попадат в категория „по-слабо развити региони“. По същия показател Столичният регион попада в категория „по-силно развит регион“.

В този вариант има напълно ново райониране на страната и прегрупиране на административните области по райони от ниво 2. Прекъсва се динамичният ред на статистическите показатели, с които се отчита състоянието на регионите и се проследява тяхното развитие. За всички региони ще бъде необходима ревизия на данните за предходни периоди.

Вариант 2:

В предложения Вариант 2, съгласно прогнозите на НСИ, общият брой на населението в областите на Югоизточния регион остава над прага от 800 000 души най-рано до 2050 г., в Западния регион – до 2075 г., а в останалите региони и след 2090 година. Няма риск от не покриване на критериите на ЕК (Евростат) за намаляване на стандартното отклонение спрямо ЕС-27 за ниво NUTS 2. В процентно изражение изменението на стандартното отклонение е -0.04 %. Вариантът позволява поддържане на йерархичната структура на класификацията за трите нива NUTS 1, NUTS 2 и NUTS 3. Това отваря възможност да се преговаря с ЕК за отпадане/запазване на ниво NUTS 1 от българската част на класификацията.

Вариант 2 осигурява относителна приемственост или по-лесно адаптиране на текущите политики, заложени в действащите стратегически документи, тъй като се обединяват цели райони и няма значимо прегрупиране на областите. Два от регионите – Югоизточен и Южен централен, запазват текущите си граници. При тях се запазва динамичният ред на статистическите показатели, с които се отчита състоянието на регионите и се проследява тяхното развитие. За останалите региони ще бъде необходима ревизия на данните за предходни периоди.

Единственото предизвикателство в това отношение е извеждането на София (столица) като самостоятелен регион. Това дава повече възможности за проследимост на въздействието на водените политики.

Вариант 3:

 

В предложения вариант, съгласно прогнозите на НСИ, общият брой на населението в областите на Западен и Северен регион остава над прага от 800 000 души най-рано до 2045 г., а в останалите региони и след 2090 година.

Няма риск от непокриване на критериите на ЕК (Евростат) за намаляване на стандартното отклонение спрямо ЕС-27 за ниво NUTS 2. В процентно изражение изменението на стандартното отклонение е -0.02 %, което е най-малкото в сравнение с другите варианти. Вариантът позволява поддържане на йерархичната структура на класификацията за трите нива NUTS 1, NUTS 2 и NUTS 3.

Новото райониране окрупнява регионите и има предимства за подкрепа на полицентричния модел. Обединяването на регионите ще увеличи шансовете за кандидатстване по програми на ЕС, като ще могат да се посочат комбинирани цели и да се използват по-добре фондове от Европейския съюз, насочени към развитие на по-слабо развитите райони, обединяването на области като Видин и Враца с области като Благоевград и Кюстендил обаче би могло да доведе до задълбочаване на междурегионалните различия, което се отнася и за големия южен регион.

Вариант 3 цели стимулирането на икономическото развитие чрез по-целенасочена стратегия за развитие на области със сходни характеристики. Тези промени, и евентуалното участие с проекти на регионално ниво, биха могли да осигурят по-добри условия за използване на европейски фондове, подкрепа чрез държавния бюджет и стимулиране на инвестициите.

Повече информация: Портал за обществени консултации

/МГ/ /ИИ/