Кметът на Варна Благомир Коцев продължава да участва активно в работните процеси на общината. Имаме ежедневни разговори и макар и ограничени във времето поради обстоятелствата, при които се намира, комуникацията е изключително съдържателна, заяви Павел Попов, изпълняващ функциите на кмет на Варна по време на първата обща пресконференция след задържането на Коцев. На срещата присъстваха заместник-кметовете по социални дейности Снежана Апостолова, по архитектура Пламен Китипов, по обществен ред и сигурност Илия Коев и по инфраструктура Димитър Кирчев. 

 

Попов подчерта, че комуникацията с кмета продължава на високо ниво. Благомир Коцев е определен за докладчик от Европейския комитет на регионите – консултативен орган към Европейския съюз. Той ще представи доклад по темата за стратегическия подход на ЕС към Черноморския регион. Решението за назначаването му е взето след задържането му, като ръководството на Комитета изрично е заявило, че въпреки трудните обстоятелства, в които се намира, именно Коцев е най-подходящ за тази роля, каза Попов. Той посочи, че пленарната сесия, на която ще бъде разгледан докладът, е насрочена за 28–29 януари. Преди нея са предвидени две междинни сесии – на 20 октомври и на 1 ноември, на които също се очаква участие от страна на Коцев, каза Попов, като подчерта, че в Комитета участват и кметове на други български общини, включително черноморски.

Кметът продължава да действа като ръководител в отпуск – следи изпълнението на поставените задачи и поддържа постоянен контакт с нас,  допълни Попов.

 

Община Варна придоби имот от 10 дка след удовлетворен иск срещу „Стоянстрой“ ООД

 

В потвърждение, че след задържането на кмета Благомир Коцев администрацията продължава да работи в режим на пълна мобилизация, Попов съобщи, че Община Варна е успяла да събере някои от задълженията си и да увеличи своите активи. Придобит е поземлен имот с площ от около 10 дка в резултат на удовлетворен иск към „Стоянстрой“ ООД – фирмата-изпълнител на основния ремонт на Начално училище „Васил Левски“ в кв. „Аспарухово“. Общата претенция на Община Варна към дружеството за констатирани недостатъци по ремонта, ведно с натрупани лихви, е била в размер на 1,7 млн. лв. Придобитият имот – собственост на юридическия правоприемник на фирмата, е с реална пазарна стойност от 2,6 млн. лв., а Община Варна го е придобила, заплащайки 900 000 лв. Имотът се намира под Аспаруховия мост и може да се използва за индустриални нужди.

 

Изпълняват се в срок обектите по Националния план за възстановяване и устойчивост

 

Попов отчете и напредъка на строително-ремонтните дейности на обектите от образователната инфраструктура, които се изпълняват с европейско финансиране по Националния план за възстановяване и устойчивост. В средношколското общежитие “Михаил Колони” в края на миналата седмица е открита строителна площадка във втория блок Б, а в блок А напредъкът е видим.

На 10 юли започнаха строително-ремонтните работи и в ОУ “Св. Св. Кирил и Методий”, като засега се работи вътре в сградата на училището. Започналите по-рано основни ремонти на ОУ “Йордан Йовков” и ДГ “Петър Берон” също вървят според предварителния график и се очаква да завършат в срок, отбеляза Попов.

Заради забавяне в плащанията от страна на държавата се измества срокът за завършване на основния ремонт на пътя между кварталите “Аспарухово” и “Галата” до 15 октомври. Краят на основния ремонт на ул. “Д-р Пискюлиев” ще бъде в края на месец август, предстои въвеждането в експлоатация след основните ремонти на улиците “Янко Мустаков”, “Шести септември”, “Георги Минков” и “Прилеп”, а на ул. “Никола Вапцаров” остава само монтажът на осветителните тела.

 

Осъществено е плащане от страна на МРРБ по проекта за ремонт на напорния тръбопровод

 

Осъществено е плащане от страна на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по проекта за ремонт на напорния тръбопровод по дъното на Варненското езеро, който се изпълнява със средства по програмата за инвестиционни проекти на общините. Заместник-кметът Пламен Китипов съобщи, че полученото първо междинно плащане в размер на 5,5 млн. лв. е на база актове от месец ноември 2024 г., с което ще бъдат разплатени над 50 на сто от отчетените дейности по проекта. Очаква се второ междинно плащане, с което да се разплатят до 90% от извършените СМР, като при това положение крайният срок за завършване на проекта е до средата на месец декември 2025 г. Полученото плащане е важно, тъй като изпълнителят е възстановил дейността си, след като за известно време работници и техника са били демобилизирани.

 

Решението на Върховния административен съд Община Варна да изплати над 2,7 млн. лв. няма да бъде в ущърб на останалите дейности в града

 

Пламен Китипов съобщи още, че днес в Община Варна е получено запорно искане от частен съдебен изпълнител за доброволно изпълнение на решението на Върховния административен съд от 17.06.2025 г. По силата това решение до края на този месец институцията следва да изплати сумата от над 2,7 млн. лв. на дружествата „Тодор билд 2006“ ЕООД и „Знамената“ ЕООД поради бездействие на главния архитект през 2020 г. Ако това не бъде изпълнено доброволно, сумата ще бъде изтеглена, без Община Варна да може да противодейства, обясниха от ръководството. Те увериха, че запорът на сметката не спира изпълнението на всички останали планирани дейности в града, но е необходимо да се търсят резерви в бюджета.

По отношение исканото оттегляне на главния архитект Виктор Бузев Попов беше категоричен, че то не е плод на оценка на цялостната му работа като главен архитект в Община Варна, нито пък е в разрез с позицията на кмета Благомир Коцев. Става дума за конкретния случай, при който е несъвместимо заемането на толкова отговорен пост в Община Варна с размера на нанесената щета върху бюджета на града, уточни Попов.

От своя страна Пламен Китипов отбеляза и интересни факти от хода на съдебното производство – през 2023 г. Административен съд – Варна отхвърля исковете на двете дружества, като приема, че не е налице пряка причинно-следствена връзка между незаконосъобразното бездействие на главния архитект и претърпените от ищците вреди – това са най-общо неполучени наеми от непостроени в срок апартаменти. Обратът в делото настъпва тази година, когато Върховният административен съд удовлетворява претенциите на ищците, което по думите на Китипов е прецедент в правото по отношение на Закона за устройство на територията. Има сигнали, че могат да се появят нови обстоятелства по делото и Община Варна би имала основание да поиска отмяна на съдебното решение и ново произнасяне на Върховния административен съд.

 

Заместник-кметовете опровергаха информация в публичното пространство относно доставката на храна за социалните услуги

 

Във връзка с разпространявана подвеждаща информация относно обществената поръчка за доставка на храна за социалните услуги, категорично заявявам, че се извършват спекулации с броя на потребителите и стойностите по договорите, заяви заместник-кметът Павел Попов. Той подчерта, че се правят внушения, че обемът на услугата е същият като в миналото, въпреки че броят потребители в новото споразумение е почти три пъти по-голям. Увеличението в цената е с 30%, докато инфлацията на цените е 40%, а минималната заплата е нараснала двойно. Твърденията, че има взето решение по поръчката, също са неверни – комисията все още работи и се очаква решение до края на седмицата. Разпространеният вътрешен документ с подпис на зам.-кмета Снежана Апостолова е публикуван незаконно и използването му за политически нападки е дълбоко неморално.

Зам.-кметът Апостолова уточни, че старият договор (2020–2024) е сключен само с една фирма –  „Залива 47 – СП“ – и е бил за 156 потребители, с добавени още 79 за ограничен период от две години. Има месеци, в които услугите не са функционирали или са били с намален капацитет поради пандемията от COVID-19. По искане на изпълнителя, през август 2022 г. е подписано допълнително споразумение, позволяващо увеличение на цените, което за някои услуги достига до 80%, каза още Апостолова.

По нейни данни настоящият договор за 2024 г. е на стойност 1,52 млн. лв. и обхваща 294 потребители. В него са предвидени още 140 потребители от дом „Гергана“, като с това общият потенциален брой потребители е 434. Новото рамково споразумение, по което в момента се разглеждат оферти, е с продължителност 36 месеца и прогнозна стойност 4,7 млн. лв. То обхваща 429 потребители, като се предвижда включването на още 60 в рамките на три нови социални услуги – общо 489 потребители. В публичното пространство се спекулира и с цифри, извадени от пазарното проучване. След анализ, стойностите бяха коригирани – максималното увеличение е до 30%, което са таванни стойности. Конкретните цени ще бъдат определени чрез вътрешна конкуренция между кандидатите, уточни Апостолова.

 

Варна очаква първите контейнери за зелени отпадъци

 

Във Варна стартира пилотен проект за поставяне на специални контейнери за разделно събиране на зелени отпадъци, съобщи заместник-кметът с ресор екология Илия Коев. Очаква се доставката на първите съдове, които ще бъдат монтирани в селищните образувания и вилните зони, където има най-голяма необходимост. Проектът предвижда на контейнерите да бъдат монтирани специални заключващи устройства, за да не се допуска изхвърлянето в тях на смесени битови отпадъци, да се осъществява по-строг контрол да се създадат навици у живущите за правилно изхвърляне на различните видове смет, уточни Коев. 

 

Той съобщи още, че има идея за въвеждане на методика за намаляване на таксата за битови отпадъци на домакинствата, които разделно изхвърлят едрогабаритни, строителни отпадъци, излезли от употреба пластмасови и дървени мебели и други и се възползват от безплатните услуги на общинската площадка на ул. “Перперикон”. Търси се подходящо място за изграждане и на втора площадка на територията на район “Аспарухово”. Същевременно е започната процедура по закупуването на камиончета, които по заявка на граждани ще извозват ЕГО до обособените места, каза още Коев. За летния сезон са мобилизирани още два автомобила на сметопочистващата фирма, за да се изпълнява графикът на извозване на контейнерите.

 

Коев съобщи още и за проведени разговори с ръководството на ОД на МВР и набелязване на мерки във връзка с продажбата на алкохол на непълнолетни лица в заведенията, както и по сигнали за фалшифициране на родителски декларации за допускане на деца под 18 г. в нощни клубове след 22:00 ч. Обмислят се санкции по отношение издаването на разрешителни за удължено работно време, а темата за злоупотреби с декларациите ще бъде повдигната и на следващо заседание на ресорните комисии на НСОРБ.