Заместник-кметът участва в Национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“

 

Трябва да запазим съзнанието за мисия у българския учител, защото докато то е налице, можем да бъдем спокойни за целите, които трябва да бъдат реализирани в образованието. Задачата ни е не просто да имаме деца, които знаят повече, а да имаме деца с развита социално-емоционална интелигентност, способни на критично мислене, у които е изградена емпатията, културната осъзнатост и гражданската активност. С тези думи заместник-кметът с ресор образование Павел Попов се обърна към участниците и гостите на III Национална конференция „Цялостен подход в предучилищното и началното училищно образование“, за да посочи една от основните цели на общинския екип в сферата.

 

Форумът се провежда на 12-13 май в кк Златни пясъци и е посветено на децата и тяхното бъдеще, образователната среда, методите на преподаване и механизмите за осигуряване на качествено образование. На събитието присъстваха още началникът на РУО – Варна д-р Ирена Радева, представители на Областна администрация и др. Организатори на инициативата са Община Варна и Център за творческо обучение.  

 

Преди началото на дискусиите зам.-кметът Попов прочете и обръщението от кмета Благомир Коцев, в което се казва, че конференцията е посветена на една от най-смислените и значими теми в нашето общество, каквото е образованието на децата в най-ранните етапи от тяхното развитие. „Като кмет на Варна и представител на община, в която образованието е приоритет, с гордост подкрепям събития като днешното, които обединяват учители, родители, експерти и институции в търсене на устойчиви, иновативни и цялостни подходи към ученето и възпитанието. Образователната среда не е просто място, тя е усещане за сигурност, вдъхновение и подкрепа. Именно в предучилищното и началното образование се полагат основите на личността, на гражданската ангажираност и на бъдещето на нашето общество“, се казва още в обръщението на кмета.

 

Темите в дискусионните панели бяха образователната система и среда на национално и местно ниво, развитието на детските градини и ролята на общините и държавата в образователната политика и реформите в сферата. Заместник-кметът Павел Попов коментира, че във Варна съществува дефицит в материалната база на образователните институции, поради което усилията и политиката на общинското ръководство са насочени предимно за преодоляването му. За да постигнем добра образователна среда, трябва да наблегнем на премахване на културата на конфликти, защото създава проблеми на много нива. Тя съществува като атмосфера, в която очакваме децата ни да учат, преди да сме се погрижили за тяхното социално-емоционално образование и пречи на ученето и развиването на компетентностите. Културата на конфликти прониква в отношенията между институциите, призвани да решават проблемите в образователния сектор и между двете основни групи от хора – учители и родители, които трябва да превърнат българското училище в място на израстване на личността, подчерта Попов.

 

Той изтъкна, че за да бъдат постигнати мечтаните резултати в сферата на образованието, е необходима хармония в отношенията между училищната институция и семейството, приобщаване на цялото общество в образователните процеси и уважение към труда на учителите, който е ключов за постиженията, към които се стремим.

 

Необходим е задълбочен диалог по важните теми и идеи в предучилищното и началното образование, където преди всичко да бъдат чути учителите, но и Общината като институция, която е най-близо до реалния образователен процес, подчерта още Павел Попов. 

 

Наши спонсори са:

Български трактори на добри цени при изключително качество