Финансирането на спортните дейности, нуждата от инвестиции в спортна инфраструктура и насърчаването на младежките политики на местно ниво бяха акценти на първата работна среща между НСОРБ и новия министър на младежта и спорта Иван Пешев.
„Партньорството и добрата комуникация с местните власти са изключително важни за мен и екипа на ММС. Развитието на спорта е обща цел, която можем да постигнем само със съвместни усилия. Наша задача е да предоставяме все по-добри условия за реализация на младите хора“, каза министър Пешев. Той анонсира, че Министерството вече е инициирало разработването на новата Национална стратегия за развитие на физическата активност, физическото възпитание, спорта и спортно-туристическата дейност, а НСОРБ вече потвърди участието си в обсъждането на стратегическия документ.
Министър Пешев обсъди с присъстващите нуждата от актуализиране и надграждане регистъра на спортните съоръжения и тяхното категоризиране. По думите му, това ще даде по-ясна представа за наличните ресурси, за да може усилията да бъдат насочени там, където има нужда.
Представителите на местните власти запознаха министъра и неговия екип с актуален анализ на ресурса, който общините са инвестирали в спортни съоръжения, дейности и издръжка за всяка от последните пет години.
„Финансирането на спорта в страната се случва от много посоки – програми на ММС и МОН, местните бюджети, европейско финансиране. Предоставят се средства както за изграждане и поддържане на спортни бази и инфраструктура, така и за реализиране на събития, възнаграждения и дейности за стимулиране на спортните активности сред деца. Факт е, че се създава хаос. Липсва яснота и координация откъде влизат средства и в какъв размер са. Именно по тази линия трябва да се обединим – механизъм за еднопосочност на ресурса и усилията.“ Това заяви зам.-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова, като заяви подкрепата на местните власти към инициативата на ММС за актуализация на единен регистър на спортните съоръжения.
Тя обърна внимание и на управлението на училищните спортни бази в училищата – от съображение за сигурност, както и поради липса на човешки и финансов ресурс, в някои населени места те се заключват извън училищните занимания. Кметът на Троян обърна внимание, че образователните институции нямат бюджет за охрана и поддръжка, затова спортните игрища и бази остават на издръжка от общините.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ акцентира, че е необходимо да се обърне внимание на приобщаването към спортни активности на деца от рисковите групи и малцинствата, които често, поради финансови причини, нямат равен достъп.
Донка Михайлова сподели опита на Троян, където Общината дофинансира програмите на Българската федерация по ски, с което предоставя безплатен достъп до ски спорта на всички троянски деца. В същата посока се работи и за безплатни тренировки по плуване, добави кметът и заяви, че около 30% от децата остават постоянни в тренировките си. Резултатът от тази политика е, че за 8 години нивото на заболеваемост от диабет сред децата е спаднал 3 пъти.
„Важен за нас е не толкова ресурсът, колкото обединяването на усилията ни в името на здравето на нашите деца“, заключи кметът на Троян.
„В Димитровград сме изградили спортни бази във всички училища с пълен достъп и отворени врати. За сметка на местния бюджет сме осигурили охрана, тъй като наша кауза е да отделим децата от екраните и телефоните, да ги мотивираме да спортуват и да им предоставим условия за това. Проблемът идва при поддръжката на тази инфраструктура“, заяви заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Димитровград Иво Димов.
Той добави още, че общините подпомагат спортните организации, осъществяващи социално значима дейност, и съдействат за организиране на ученически спортни игри и масови спортни прояви. Те осигуряват финансово подпомагане и материално стимулиране на спортните клубове и организации, както и за ползването на общинската спортна база. В същото време клубовете събират такси. Това означава, че въпреки финансирането от централния и общинския бюджет, родителите финансират спорта за децата си.
„Дейностите за развитие на масовия спорт са на парче, няма ясна планова политика за сектора. Основната тежест пада върху общините, вменяват ни се безброй ангажименти. Факт е, че има кметове, които правят много над законовите си задължения, за да предоставят модерни условия за спортни дейности “, заяви пред екипа на ММС Васко Стоилков, член на КС на НСОРБ и кмет на Сливница. Той допълни, че освен на базата, трябва да се обърне внимание и на търсенето и мотивирането на треньори с умения за работа с деца.
„Необходимо е изработването на спортна стратегия, която включва райониране на силните школи с традиции. Целта е да получим актуална информация по места и региони не само за разпределението на базите, но и за интереса и броя деца, които биха тренирали в тях“, заяви Ивайло Симеонов, член на УС на НСОРБ и кмет на община Елин Пелин. Той добави, че в тази инициатива общините са готови да съдействат активно на ММС.
„Мястото на спорта е в училищата, затова Община Пловдив също работи за предоставяне на модерна и сигурна среда в образователните институции“, каза заместник-кметът по спорт и младежките дейности в община Пловдив Николай Бухалов.
След анализ на финансовите средства, отпускани за спорт по линия на програми от МОН и ММС, става ясно, че проблемът не е в обема на ресурса, а в неговото управление, заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
В рамките на срещата се коментираха още темите за възможни механизми за отчетност на спортните клубове, публично-частни партньорства при стопанисването и поддържането на бази, предстоящите програми на ММС за финансиране на спортна инфраструктура, както и конкретни посоки на сътрудничество между НСОРБ и ММС.
/ИИ/