Представителството на Европейската комисия в България, чрез НСОРБ, информира общините за обявена Покана за представяне на предложения за подбор на партньори за извършване на дейности като центрове „ЕВРОПА ДИРЕКТНО“ в България за периода 2026—2030 г. (с референция ED-2025-BULGARIA-FPA). Целта е да бъдат създадени общо 12 центъра „ЕВРОПА ДИРЕКТНО“ на територията на страната, които да започнат работа от 1 януари 2026 г.
В процедурата могат да се включат публични органи (например община или местен/регионален орган на друго равнище), както и асоциации на местни органи, организации с нестопанска цел, социални партньори или учебни заведения. Физически лица не се допускат за участие.
Центровете „Европа директно“ работят в България от 2008г. насам. Те са част от европейската мрежа от информационни центрове EUROPE DIRECT, която се управлява от Генерална дирекция „Комуникации“ на Европейската комисия. В държавите членки местната мрежа се управлява от съответното Представителство на Европейската комисия. Основната им задача е да общуват с местните общности относно ролята и дейностите на Европейския съюз като използват разнообразни комуникационни инструменти – събития, социални мрежи, публикации в медиите, електронни бюлетини, уебсайтове и др. Експертите от „ЕВРОПА ДИРЕКТНО“ представят европейските инициативи и политики и ги обсъждат с гражданите,събират мнения и обратна връзка и по този начин правят работата на европейските институции по-ясна, а правомощията на ЕС по-разбираеми.
Работата на новото поколение центрове „ЕВРОПА ДИРЕКТНО“(2026 – 2030 г.) се предвижда да започне от 1 януари 2026 г. Пълната информация се съдържа в Поканата за представяне на предложения ED-2025-BULGARIA-FPA. Към нея е приложено „Ръководство за заявителите“, в което е описано как да се потърси помощ при възникнали въпроси. Предложенията се подават единствено онлайн до 19.06.2025 г., 17:00 ч. централноевропейско време (18:00ч българско време) на следния линк: EU Funding & Tenders Portal.
На интернет страницата на Представителството на Европейската комисия в България ще бъде публикувана рубрика „Въпроси и отговори“, която ще бъде актуализирана регулярно и може да бъде проверявана в случай на интерес към тази процедура.
ОТ представителството на Европейската комисия в страната заявяват,че инициативата предоставя уникална възможност за активното участие на общините в укрепването на връзките между европейските институции и местната общност, подпомагайки информираността и участието на гражданите в европейските процеси.
Поканата за представяне на предложения съдържа пълната информация за процедурата. Към нея е приложено „Ръководство за заявителите“, в което е описано как се кандидатства и как да се потърси помощ при възникнали въпроси.
/ИИ/