Институтът по механика към Българската академия на науките посрещна официална делегация от провинция Съчуан, Китай на 1 юли. Посещението беше организирано в рамките на дългогодишното научно сътрудничество между Института по механика и Университета Съчуан, насочено към развитието на нови полимерни нанокомпозитни материали и техните приложения в електрониката, мехатрониката и енергийните устройства.
Делегацията беше ръководена от г-н Уеймин Донг – член на постоянния комитет на провинция Съчуан и изпълнителен вицегубернатор. В състава ѝ бяха включени представители на различни ведомства и организации, сред които г-н Йонгбо Дай – директор на Комисията за развитие и реформи на провинция Съчуан; г-н Конг Ма – заместник-директор на Бюрото за външни работи на провинция Съчуан; г-н Хуи Ю – заместник-директор на Бюрото за икономическо сътрудничество на провинция Съчуан; г-н Джун Фан — заместник-председател на Съвета за насърчаване на международната търговия на провинция Съчуан; г-н Венджи Ли — заместник-председател на Sichuan Energy Development Group Co., Ltd; г-жа Руи Тао — преводач в Бюрото за външни работи на провинция Съчуан; Проф. Инхонг Чен — професор и директор на Центъра за високоефективни и функционални полимерни материали в Института по полимери към Университета Съчуан
В Отворената лаборатория по експериментална микро- и наномеханика (ОЛЕМ) гостите се запознаха с най-новата инфраструктура за изследване и разработка на полимерни нанокомпозити, 3D печат, реология, термичен анализ и наномеханика. ОЛЕМ представлява уникален научен комплекс, оборудван с шест специализирани лаборатории, което позволява цялостен цикъл от синтез, преработка и пълно охарактеризиране на материалите.
В залата на Института по механика се проведе официална среща и презентации. Проф. Евгени Иванов, заместник-директор на Института по механика и ръководител на ОЛЕМ, представи историята, структурата и ключовите научни проекти на института. В презентацията беше подчертано участието в редица европейски програми и проекти като Graphene Flagship, Graphene 3D, както и национални инициативи за развитие на интелигентни материали и технологии.
Проф. Инхонг Чен от Университета Съчуан изнесе доклад за текущото сътрудничество между двете институции, подчертавайки общите разработки в областта на гъвкавите пиезоелектрични устройства и нанокомпозитите за 3D печат. Г-н Уеймин Донг запозна аудиторията с икономическото и научното развитие на провинция Съчуан и изрази готовност за засилено сътрудничество с България.
Посещението отбеляза важна крачка към задълбочаване на стратегическото партньорство между Института по механика към БАН и Университета Съчуан, с акцент върху обмен на учени, съвместни публикации и разработки с висока добавена стойност.