По време на редовното заседание на ръководството на НСОРБ днес, членовете на УС и КС се запознаха с финалните резултати за общините по Бюджет 2025 и откритите въпроси по изпълнението на Инвестиционната програма, представени от кмета на Монтана Златко Живков.
Обнародваният в ДВ, бр. 26 от 27 март 2025 г. Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г. влезе в сила със задна дата от 1 януари 2025 г. На 14 април беше публикуван и проектът на постановлението за изпълнение му, предстои издаването на ежегодното указание на МФ за 2025 г.
Част от основните положителни промени за 2025 г., защитени от Управителния съвет по време на бюджетната процедура, включват:
-
Увеличени размери на основните бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и бюджетите на общините (средно 13,4% повече, спрямо ЗДБРБ за 2024 г.).
-
Запазена Националната инвестиционна програма за общински проекти с бюджет до 1,650 млрд. лв.
-
Запазени разпоредби за начина и сроковете за предоставяне на основните бюджетни субсидии с определен ред за изравняване на предоставените през първо тримесечие средства.
-
Осигурен ръст на ресурса за „Общинска администрация“.
-
Отпадане на разпоредби относно заявяването и усвояването на средствата от целева субсидия за капиталови разходи, както и текст за непредоставянето й в края на годината.
-
Средствата от неусвоената и незаявена целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. се предоставят като целева субсидия за 2025 г. на съответните общини.
-
Запазена възможност за трансформиране на целевата субсидия за капиталови разходи в трансфер за други целеви разходи за неотложни текущи ремонти на общински пътища, улична мрежа и сгради, публична общинска собственост.
-
Предвидена нова Национална програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради за периода 2025 – 2029 г., с прогнозен ресурс за целия период 2,5 млрд. лв.
НСОРБ е направило три предложения за допълване на някои разпоредби на проекта на Постановление за изпълнение на държавния бюджет за 2025 г. Две от тях бяха приети и отразени в публикуваното ПМС: за ясни указания от Министерство на здравеопазването за начина на подаване на информация за натуралните показатели във функция „Здравеопазване“, както и за възстановяване от целева субсидия за капиталови разходи за 2025 г. на разходите, направени до приемането на общинските бюджети и за сметка на собствени приходи.
Инвестиционна програма за общински проекти
След като общините се възползваха от възможността през 2024 г. да допълват, коригират или оттеглят проектни предложения по програмата, тя приключи с 2 882 проекта на стойност 6,6 млрд. лв., при подадени първоначално 1 625 проекта (на стойност 4,2 млрд. лв).
Сумата беше увеличена допълнително с приемането на ЗДБРБ 2025 и в програмата са записани 3 066 проекта на обща стойност 7,2 млрд .лв. и краен срок за реализация 30 юни 2027 г.
Приоритетните проекти на общините са определени отново в Приложение № 3 към закона, но то може да бъде променяно от Народното събрание еднократно – до 30 юни 2025 г., по предложение на Министерския съвет, след искане на кметове на общини.
Общата максимална стойност на разходите, които ще се заплатят през 2025 г. по сключени споразумения с МРРБ за проекти е до 1 650 млн. лв., в т.ч. 750 млн. лв. от централния бюджет чрез бюджета на МРРБ и до 900 млн. лв. чрез Българската банка за развитие.
В ПМС за изпълнение на държавния бюджет на Република България за 2025 г. е запазен редът за допустимите видове промени в Приложение № 3. Предложенията на кметовете на общини, обосноваващи причините, поради които се предлага промяна на проектите на съответната община в Приложение №3, може да се направи до министъра на финансите най-късно до 30 май 2025 г.
Все още остава неясен бъдещият механизъм за разплащане на дейностите.
Според чл.113 ЗДБРБ, ал.16 първо ще се финансират обекти, за които са подписани споразумения с МРРБ през 2024 г. и има сключен договор с изпълнител към 31 декември 2024 г., както сключени през 2025 г., които имат разрешение за строеж или виза за проектиране и включват само допустими разходи.
Разплащанията по проектите за годината не могат да надвишават размера на общите максимални стойности, т.е. 1,65 млрд. лв.
Към края на 2024 г. фактурираните и неплатени разходи са в размер на 524 млн. лв. Това означава, че за оставащите 8 месеца до края на 2025 г. за разплащане на извършени и фактурирани дейности ще останат 1,126 млрд. лв.
Основни разпоредби, срокове и условия в ЗДБР за 2025 г., свързани с работата на общините: https://www.namrb.org/bg/aktualno/srokove-i-angazhimenti-na-obshtinite-sled-obnarodvane-na-zakona-za-darzhavniya-byudzhet-na-republika-balgariya-za-2025-g-17165
Заседанието на НСОРБ се провежда в Пловдив, с любезното домакинство на кмета на общината и член на УС на НСОРБ Костадин Димитров и неговия екип.