На свое заседание Министерският съвет прие изменения в три Програми:
Програма „Развитие на човешките ресурси“ (ПРЧР) 2021-2027 г. :
Промяната е в резултат от извършването на задължителния за всяка държава членка на ЕС междинен преглед на програмите за програмния период 2021-2027. Чрез извършеното изменение се прехвърлят средства между специфичните цели на програмата, както и в индикаторите, като целта е максимално ефективно усвояване на бюджета на ПРЧР.
Също така се добавя възможност за използване на финансови инструменти по ПРЧР и не на последно място се пренасочва финансов ресурс от ПРЧР към Програма „Храни и основно материално подпомагане“. Целта е по този начин да бъде гарантирана подкрепата към най-уязвимата група от обществото чрез предоставянето на услугата „топъл обяд“.
Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) 2021 – 2027 г.:
След извършен междинен преглед се увеличава бюджетът за подкрепа на компании от Югозападния регион в преход от 205 млн. евро на 266 млн. евро.
По Програмата се предвижда създаването на национален компетентен орган за сигурни спътникови комуникации, както и на помощна пилотна AI платформа, която да създава и обслужва различни приложения за наблюдение. Въвежда се и нов Приоритет 4, чрез който ще се подпомага развитието на стратегически технологии за България и разгръщане на потенциала за междусекторно сътрудничество за иновации.
Приетите промени целят ускоряване на икономическото развитие чрез по-фокусирани инвестиции в научните изследвания, научна инфраструктура, иновациите, интелигентната индустрия и др.
Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021-2027 г.:
Приетото изменение е след извършен междинен преглед на изпълнението й по смисъла на Регламента с общо приложими разпоредби.
С него се структурират две допълващи мерки чрез безвъзмездна финансова помощ в подкрепа на предприятията за дигитализация и за повишаване на енергийната им ефективност. Също така се прехвърля неангажиран ресурс за подкрепа на по-голям брой семейни предприятия, предприятия от творческите индустрии и сектора на занаятите. Разширява се обхватът на допустимата целева група за подкрепа чрез Интегрирани териториални инвестиции, като се обхващат предприятията на територията на цялата страна, а не само тези в индустриалните паркове или в близост до тях.
Създава се нов Приоритет 4 „Платформа за стратегически технологии за Европа (STEP) – подкрепа за чисти и ресурсно ефективни технологии“ за насърчаване на инвестициите в областта. Прехвърлят се и допълни средства към региона в преход (ЮЗР).
Всички предложени промени целят увеличаване на ефекта от инвестициите за ускоряване на дигитализацията и зеления преход, подобряване на представянето на страната в областта на иновациите и технологичното развитие, както и за постигане на целите за устойчив растеж на икономиката.