Изчисляването на такса битови отпадъци (ТБО) не е математическа задача, която да бъде решена с промяна в един данъчен закон. Това е повече екологична, управленска и политическа задача, отколкото просто преминаване от едни сметки в други. НСОРБ работи интензивно по промяната, в тясна връзка с общините. За нас е изключително важно темата за реформата в управлението на битовите отпадъци да се поставя пред все по-широки групи от хора, тъй като засяга пряко всички ангажирани по веригата – местна и централна власт, нашите съграждани и бизнеса. Това заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева вчера, по време на заседание на Националния икономически съвет (НИС) в Министерството на икономиката и индустрията.
Председател на Съвета е министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, а в състава му са включени министри, заместник-министри и председателите на признатите за представителни на национално ниво работодателски организации.
С оглед на включената темата за преминаване към новия модел на изчисляване на ТБО, като точка от дневния ред на заседанието, ръководството на НСОРБ бе поканено за представяне на етапите и хода на подготовката за реализирането на реформата в общините. Доклади за напредъка презентираха и представители на Министерство на финансите и Министерство на околната среда и водите.
В изказването си Силвия Георгиева представи в хронология процеса, предстоящите задачи и ангажименти пред общините, както и дейността на Сдружението като основна подкрепа и партньор на местните администрации в реализирането на реформата.
За периода от 2013 г., когато за първи път българското законодателство въведе забрана за използване на данъчната оценка за изчисляване на таксата, реформата се отлага пет пъти с различни мотиви. Миналата година, с подкрепата на НСОРБ, всички 265 общини направиха разчети и анализи в сектора по управление на отпадъците на местно ниво. Идентифицираха се дефицити на действащото законодателство, което обоснова отлагането на промяната за следващата 2026 г., заяви още Силвия Георгиева.
Тя припомни на членовете на Съвета, че в ТБО се включва събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхното третиране, третирането им, както и поддържането на чистотата на териториите за обществено ползване в населените места. Не се покрива третирането на опаковки (хартия, пластмаса, метал, стъкло), гуми и строителни материали – това е ресурс, който следва да бъде изваден от общата сива кофа и е ангажимент на Организации по оползотворяване на отпадъци от опаковки (ОООО). В много населени места това не се случва и общините поемат грижата за чистата околна среда за съгражданите си чрез местните бюджети, което с въвеждането на реформата от 1 януари 2026 г., вече няма да бъде възможно и икономически поносимо.
Прилагането на принципа „замърсителят плаща“ и новото изчисляване на ТБО не е еднократен акт, а дълъг процес на трансформиране на общинските системи за управление на отпадъците. Една от основните стъпки в него е създаване на възможност за разделното им събиране. За целта е нужна адекватна организация, поемане на отговорност и включване равноправно в процеса на Организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки (ОООО).
Системите за разделно събиране на масово разпространени отпадъци са една от възможностите за намаляване на отпадъците в контейнера за битова смет. Сами по себе си те са икономически инструмент за намаляване на ТБО. Без извършването на реформа в досегашния модел за управлението на този ресурс, таксата прогресивно ще нараства за гражданите и бизнеса. Управлението на отпадъци в България няма да се подобри, нито ще бъдат постигнати целите за рециклиране.
Не можем да изчисляваме на количество, ако ресурсът продължава да се третира като отпадък, заяви още изпълнителният директор на Сдружението и добави, че НСОРБ ще продължи да настоява пред МОСВ и държавните институции за процедирането на необходимите законови промени, които да помогнат на местните власти за случването на реформата.
В рамките на изказването си тя запозна членовете на НИС с новите основи за изчисление, според действащото законодателство: индивидуално определено количество битови отпадъци за имота, включително чрез торби с определена вместимост и товароносимост; количество битови отпадъци за имота, определено съобразно броя и вместимостта на необходимите съдове за събиране на битовите отпадъци и честотата за тяхното транспортиране; брой ползватели на услугата в имота.
Силвия Георгиева информира присъстващите и за напредъка по изпълнявания от НСОРБ проект „Модели за оптимизиране на процеса на управление на битовите отпадъци от общините в България”, финансиран по Програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г. През м. май и м. юни Сдружението организира шест регионални дискусии по райони за планиране, в рамките на които общинските ръководства дискутираха в детайли актуални въпроси по темата за ТБО и се запознаха с примерни модели за организация на дейностите в сферата.
„Задачата трябва да бъде решена чрез много сериозна реформа, разположена в подходящ период от време, която да гарантира и социалната поносимост на новата ТБО“, заключи изпълнителният директор на
Членовете на НИС подчертаха усилията, които НСОРБ и българските общини са положили до момента и изразиха мнение, че местните власти не трябва да остават неподкрепени в огромното предизвикателство по прилагането на реформата.
„Трябва да работим заедно за дългосрочни политики, които да гарантират устойчивостта и конкурентоспособността на българската индустрия, както и за ефективно и устойчиво управление на отпадъците в сътрудничество с всички заинтересовани страни“, заяви министър Дилов.
/ИИ/