Представители на научната общност, бизнеса и изпълнителната власт обсъдиха ключови предизвикателства и решения, свързани с човешките ресурси в условията на зелен и дигитален преход на националната научна конференция „Устойчивост на човешките ресурси за конкурентоспособна икономика“.
Участие в събитието, което се организира от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките (ИИИ), съвместно с Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Института за устойчиво икономическо развитие (ИнУИР), взеха учени от ИИИ при БАН, Икономическия университет – Варна, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Университета за национално и световно стопанство, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Висше училище по сигурност и икономика.
В България има както недостиг на работна сила, така и разминаване между търсене и предлагане на компетенции. За да бъде страната ни конкурентоспособна и да се развива икономически, трябва да се стиковат компетенциите с потребностите на пазара и да се развиват дигиталните умения. Надявам се, че днешната среща ще допринесе за задълбочаване на съвместната работа между изследователи и работодатели и за намиране на пътища, по които да съдействаме България да ускори икономическото си развитие, в т.ч. и развитието на човешките ресурси, заяви проф. д-р Ирена Зарева, директор на ИИИ при БАН, при откриването на научната конференция.
Опитваме се да надграждаме инструментите за обучение, така че да са в помощ както на заетите, така и на работодателите. Заедно със социалните партньори разработваме и скоро ще тестваме нов инструмент – индивидуална сметка за обучение, каза зам.-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова. Представените днес разработки могат да бъдат основа за нормативни промени, чрез които заетите лица у нас, а и българската икономика да бъдат по-конкурентоспособни, подчерта в приветственото си слово председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова.
Зам.-председателят на УС на АИКБ Стефан Чайков приветства участниците в конференцията и посочи, че развитието на човешките ресурси у нас през последните години се очертава като стратегически въпрос. Работната сила застарява, като участието на хора между 55 и 64 години се увеличава, докато броят на заетите млади хора под 29 г. спада чувствително само за няколко години. Това говори както за демографски проблем, така и за несъответствие между предлаганото образование и реалните изисквания на пазара, допълни инж. Чайков.
Сред основните теми, които бяха разгледани по време на конференцията бяха прогнозиране на уменията на бъдещето и формиране на компетентности, готовността на МСП за преход към устойчивост, атипични форми на заетост, миграция, необходимостта от нови дигитални умения в различни сектори на икономиката и др.