Председателят на Европейския комитет на регионите (КР) Ката Тютьо се присъедини към националните министри, отговарящи за политиката на сближаване, на заседанието на Съвета по общи въпроси на 28 март. За първи път председател на КР е поканен да вземе думата по време на официалните обсъждания между министрите в рамките на заседанието на Съвета.
„Във времена на нарастваща несигурност трябва да укрепим Европейския съюз както външно, така и вътрешно. Политиката на сближаване е дългосрочен стабилизиращ инструмент, от който се нуждаем в този контекст. Твърде често тя се третира като икономически инструмент, докато в действителност вече е политика на сигурност. Тя осигурява скелето, което предотвратява обществения колапс, като гарантира, че регионите остават силни и адаптивни в условията на турбуленция”, каза Председателят на КР и допълни, че „гъвкавостта не е вълшебната пръчица, която ще реши всички проблеми на Европа: политиката на сближаване не може да се превърне в спешна помощ за онези, които губят в надпреварата за конкурентоспособност“.
Тя коментира, че прехвърлянето на средства към друг дейности няма да доведе до позитиви, както и, че политиката на сближаване не е инструмент за краткосрочни решения. Ката Тютьо призова за нови ресурси в бъдещия дългосрочен бюджет на ЕС, за да се подкрепи ясната цел за повишаване на сплотеността на Европа, както и за избягване на всякакви действия за ренационализация на политиките за конкурентоспособност, „За да се избегне това, регионите и градовете трябва да участват пълноценно в управлението на бъдещата политика на сближаване, защото те са най-близо до нуждите на гражданите. Ето защо не трябва да приемаме никаква реформа на политиката, която би довела до по-нататъшна централизация на национално ниво, под прикритието на „опростяване“.
Решаващата роля на местната и регионалната администрация за ефективна политика на сближаване беше подчертана в Заключенията на Съвет общи въпроси, приети по време на заседанието им на 28 март. Съветът „подчерта, че споделеното управление трябва да остане методът за изпълнение на политиката на сближаване“ и „призова Европейската комисия да гарантира, че моделът на управление на политиката на сближаване продължава да зачита съществуващото разделение на правомощията и системите за координация между различните нива на управление във всяка държава членка и ролята на регионалните и местните органи при разработването на политики, програмиране, управление, изпълнение, мониторинг и оценка“.
Темата за следващия бюджет на ЕС и включването на българските общини в процеса на формиране на национална позиция е сред приоритетните дейности на НСОРБ за настоящата година. На национално ниво все още няма конкретика как се планира процесът на консултация със заинтересованите страни.
Независимо от това, мнението на общините е много важно по няколко основни теми и въпроси, включително за основните политически предизвикателства; пречките за постигането на целите на бюджета на ЕС, както и отговорите на въпросите кои цели подкрепя политиката на сближаване и общата селскостопанска политика и как бюджетът на ЕС може да стане по-ефективен и ефикасен.
Формулираните основни акценти от значение за българските местни власти, в предварителен план, са:
- Гаранция, че и след 2027 г. Политиката на сближаване и Общата селскостопанска политика ще имат достатъчен ресурс да се продължи с инвестициите в местна инфраструктура и услуги, които пряко подобряват живота на хората.
- Противопоставяне на централизацията в рамките на политиката на сближаване и гарантиране участието на местните власти на всички етапи от процеса на нейното формиране, за да се избегне повторението на опита с националните планове за възстановяване и устойчивост.
- Запазването на политиката на сближаване при споделено управление и определянето на унифицирани правила и цели за всички фондове със споделено управление, което да осигури последователност, опростяване и ефективно използване на ресурсите.
- По-добра координация на европейските структурни и инвестиционни фондове с други инструменти, с оглед избягване на конкуриращи се тематични приоритетни разпределения.
- Подход, базиран на място и хора, съобразен с местните нужди.
Можете да дадете принос по консултацията до 30 април 2025 г. на следния линк: https://forms.gle/2qnehX6nSvLgTijC9.
/ЯД/
/ИИ/