Представител на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) взе участие в международна конференция в град Берлин, Федерална република Германия. Форумът бе посветен на справедливата трудова мобилност, предизвикателствата и перспективи в областта на трудовите инспекции и гражданите на трети страни на пазара на труда.

В своето приветствие към участниците заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова подчерта усилията на българското правителство към промени в действащото законодателство за облекчаване на процедурата за достъп до българския пазар на труда на граждани на трети държави. „Една от мерките, предприети от страната ни в тази насока е транспонирането на новата директива за Синята карта на ЕС, облекчаването на процедурите за сезонна заетост, електронизиране на процесите по издаване на разрешения за пребиваване и работа и опростяване на законодателството относно процедурите и условията за влизане и пребиваване на висококвалифицирани работници-граждани на трети държави“, обясни заместник-министър Ефремова.

По време на форума Деница Николова, главен инспектор в Дирекция „Трудова мобилност“ участва в панелна дискусия за справедливата мобилност в Европа, информационните кампании и съвместен контрол. Тя сподели с участниците във форума опита на Инспекцията по труда в използването на дигиталната комуникация като превантивно средство, допълващо контролната дейност чрез ранна интервенция и равно третиране. „Дигиталните кампании не са просто инструмент за комуникация – те са форма на превенция, способна да достигне отвъд границите на отделните държави и да преодолява някои традиционни бариери в комуникацията. За Инспекцията по труда, дигиталните кампании са съществен компонент в стремежа за гарантиране на справедлива трудова мобилност и достойни условия на труд за всеки, в т. ч. и за чужденците“, заяви Николова. Тя допълни, че Българската инспекция по труда е ангажирана с иновациите, приобщаването и международното сътрудничество.

„Германия е сред държавите, с които развиваме най-активно партньорство в сферата на труда и социалната политика“, обясни Николова.

         В началото на 2025 г. Главната инспекция по труда подписа Анекс за разширяване сътрудничеството с мрежата на всички консултантски центрове в Германия, обединени в Arbeit und Leben Counseling Networк Decent Work (Мрежа от консултантски центрове „Миграция и достоен труд“). Целта е да бъде осигурена по-добра защита и гаранции за достоен труд на българските работници в Германия. Успешната съвместна дейност по вече подписаното Споразумение се базира както на индивидуални консултации, така и на превантивни информационни дейности в подкрепа на български граждани, полагащи или полагали труд на територията на ФР Германия. Повече информация за Споразумението може да намерите на https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13483