22.05.2025
На 11 юни в 18 часа в кметството на район „Тракия“ предстои провеждането на третата среща по проекта GINNGER, чиято цел е обновяване на жилищни райони и градска среда, посредством активното включване на граждани и прилагането на дигитални решения.
Срещата ще е логично продължение на предишните две и на нея ще бъдат анонсирани новини, свързани с възможностите по реaлизирането на дискутирани вече съвместни предложения на заинтересовани граждани от район „Тракия“ и експерти от районната администрация. Идеята на тези срещи е да се стимулират и активизират гражданите в посока генериране на предложения за облагородяването на териториите в зоната на жилищната им среда.
Проектът създава нови приобщаващи процеси за възстановяване на градските квартали и съдейства за установяване на по -тясна връзка и улеснена комуникация между привлечените заинтересовани граждани и съответните общински експерти. Проектът GINNGER е инициатива, която променя начина, по който съвместно съживяваме и реновираме нашите квартали със специален фокус върху устойчивостта, приобщаването и активното участие на гражданската общност.
Темата на предстоящата среща на 11 юни е енергийните общности и потенциала им за тяхното създаване на местно ниво на района. В нейните рамки ще бъдат представени добри практики от Европа и Балканите, както и работещи модели в други български градове и възможни проекти, инициирани от граждани от район „Тракия“. Гражданите са в ролята на производители на възобновяема енергия, а общината – в ролята на дългосрочен потребител на електрическа и топлинна енергия на фиксирани цели.
Енергийните проекти на ниво общност позволяват на хората да бъдат активни участници в енергийната система и да подпомагат децентрализацията на местно ниво. Ползите от подобна инициатива са както за общността, така и местните власти. Акцент ще бъде поставен в тяхното представяне, а именно ▪ подобряване на енергийната ефективност и намаляване на енергийната бедност ▪ подобряване на местното икономическо развитие в контекста на създаването на по-голяма добавена стойност в района ▪ възможност за форма на местно гражданско участие – по този начин гражданите са ангажирани и въвлечени в проекта им.
Енергийният преход с участието и проактивната роля на гражданите и местните общности, които от пасивни ползватели да се превърнат в инвеститори и активни производители и съсобственици на енергийни инсталации е съществен елемент от дeцeнтpaлизиpaнoто пpoизвoдcтвo нa електрическа и топлинна eнepгия. Присъединете се към срещата на 11 юни, за да научите детайли по създаването и функционирането на енергийни общности в партьорство с район Тракия, като със сигурност ще бъде отделено време в програмата на срещата да се чуят предложенията на присъстващите граждани в този контекст.
Източник:
Енергийна Агенция – Пловдив
Община Пловдив
Районна администрация Тракия
126 total views, 126 views today