Предстоящо заседание на Комитета за наблюдение на Програмата за околна среда

На 9 април ще се проведе второто за настоящата година заседание на Комитета за наблюдение на Програма „Околна среда 2021-2027 г.“ (ПОС).

Предвидено е Комитетът да разгледа и съгласува изменение на Индикативната годишна работна програма (ИГРП) за 2025 г. по ПОС.  С предлаганото изменение в ИГРП се включват 7 нови процедури, насочени към общините:

1. Процедура „Мерки за изграждане на системи/центрове за разделно събиране и подготовка за повторна употреба и поправка“ ще е чрез подбор на проектни предложения от всички общини, с индикативен бюджет 145 млн. лв. Допустимите й дейности за подкрепа са: изграждане, разширяване и/или надграждане на системите за разделно събиране и транспортиране на битовите отпадъци, в т.ч. едрогабаритни отпадъци и такива, за които отговорност имат кметовете на общините (без биоразградимите); изграждане на центрове за разделно събиране и подготовка за повторна употреба и поправка; мерки за повишаване на осведомеността и поведението за устойчиво управление на отпадъците в региона.

Процедурата е планирана за обявяване през 4-то тримесечие, с краен срок за кандидатстване 1-во/2-ро тримесечие на 2026 г.;

2. Процедура „Информационни кампании – битови отпадъци“: с бюджет 7.1 млн. лв., с максимален размер за 1 проект по 1 стратегия за ВОМР 100 хил. лв. Допустимите за финансиране дейности са: организиране и провеждане на събития, разработване на информационни материали и др. за подобряване на управлението на битовите отпадъци на местно ниво;

3. Процедура „Информационни кампании – биологично разнообразие“: бюджет 9. 4 млн. лв., с максимален размер за 1 проект по 1 стратегия за ВОМР от 100 хил. лв. Допустимите за финансиране дейности са: организиране и провеждане на събития, разработване на информационни материали и др. за подобряване опазването на биологичното разнообразие.

Допустими кандидати по процедури 2 и 3 ще са общини от териториите на Местните инициативни групи с одобрени стратегии за ВОМР, в които са предвидени мерки за подкрепа с допълващо финансиране от ПОС.

Процедурите са планирани за обявяване през 4-то тримесечие на 2025 г., с краен срок за кандидатстване 1-во тримесечие на 2026 г.;

4. Процедура „Изпълнение на мерки 28 и 61 от НРПД – 3“: бюджет 1.6 млн. лв. Подкрепа ще се предоставя за подобряване на природозащитното състояние на сладководни типове природни местообитания, чрез регулиране на достъпа на животни до влажните зони и ограничаване на пашата.

Процедурата е планирана за обявяване през 2-рото тримесечие, с краен срок за кандидатстване 3-тото тримесечие на 2025 г.;

5. Процедура „Изпълнение на мярка 69 от Националната рамка за приоритетни действия за НАТУРА 2000 – 2“ с бюджет 233 хил. лв. за подобряване на природозащитното състояние на видa Виюн (Misgurnus fossilis) чрез „подсилване“ на популацията в подходящи местообитания.

Процедурата е планирана за обявяване през 2-рото тримесечие, с краен срок за кандидатстване 3-тото тримесечие на 2025 г.;

6. Процедура по реализацията на подхода ИТИ „Природосъобразни мерки за превенция и управление на риска от наводнения“: бюджет 71 млн. лв. Конкретни бенефициенти ще са общините, включили в Концепциите си за ИТИ (КИТИ) от първия прием дейности за адресирането на риска от наводнения. Общините конкретни бенефициенти са: Враца, Борован, Мизия, Бяла Слатина, Троян, Смядово, Велики Преслав, Дългопол, Върбица, Варна, Аксаково, Габрово, Трявна, Дряново, Нова Загора, Твърдица, Сливен, Царево, Ямбол, Несебър, Созопол, Свиленград, Велинград, Рудозем, Мадан, Девин, Раковски, Сандански, Петрич, Гоце Делчев, Столична община.

Бюджетът на отделните проекти ще е до бюджета, заявен в КИТИ, плюс допълнителен ресурс в размер на 40 000 лв. на проектно предложение. Допустимите за подкрепа дейности ще са: възстановяване проводимостта на речното корито в комбинация с други екологосъобразни мерки за защита от наводнения; възстановяване на връзката с воден басейн или на естественото състояние на речното корито; биологично укрепване на бреговете – защита на бреговете с габиони, затревяване на откосите; подобряване задържането на водите – възстановяване на естественото състояние на речното корито, на стари меандри, на наводняеми зони и др.; изграждане на земно-насипни диги/ каменно-насипни; охранителни/поясни канали; Изграждане на малки буферни басейни и управляеми полдери; комбинация на мерките със „сива инфраструктура“, напр. бетонни стени/диги, при обоснована необходимост; спомагателни дейности – предварителни проучвания, изготвяне на аналитични документи, подготовка на консолидирана документация за климатична устойчивост и др.

Процедурата е планирана за обявяване през 2-рото тримесечие, с краен срок за кандидатстване 4-тото тримесечие на 2025 г.;

7. Процедура по реализацията на подхода ИТИ „Мерки за превенция и защита при неблагоприятни геодинамични процеси – свлачища, срутища, ерозии, абразии“: бюджет 32 млн. лв. Конкретни бенефициенти ще са общините, включили в КИТИ от първия прием дейности за адресирането на риска от свлачища. Общините конкретни бенефициенти, са: Сандански, Велико Търново, Перник, Смолян, Долна Митрополия, Борино, Неделино, Севлиево и Благоевград. Бюджетът на отделните проекти ще е до бюджета, заявен в КИТИ плюс допълнителен ресурс в размер на 20 000 лв. на проектно предложение.

Допустимите за подкрепа дейности ще са: проектопроучвателни работи; изграждане на укрепителни съоръжения; изграждане на отводнителни съоръжения за понижаване нивото на за отвеждане на повърхностни води извън обхвата на свлачището; планировъчни мерки, повърхностна обработка и др. мерки за осигуряване устойчивостта на склона; изграждане/възстановяване на контролно-измервателни системи и други системи за ранно регистриране и последващ отдалечен мониторинг на процесите; други мерки за трайно укрепване и стабилизиране на компрометирана от неблагоприятни геодинамични процеси и явления инфраструктура; спомагателни дейности, като експертни анализи, становища, обосновки, анализ на остойностяването, подготовка на консолидирана документация за климатична устойчивост и др.

Процедурата е планирана за обявяване през 2-рото тримесечие, с краен срок за кандидатстване 4-тото тримесечие на 2025 г.

Планирани са и дискусии и одобряване от Комитета на методики и критерии за оценка на проекти по шест процедури за предоставянето на подкрепа по Програмата. Сред тях е третата поред процедура, насочена към 64 общини от 13 РСУО за мерки за изграждане, разширяване и/или надграждане на общински/регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци. Другите процедури са насочени към ВиК оператори, басейновите дирекции, електроразпределителните дружества, НКЖИ и структури на МОСВ.

На електронна поща: [email protected] очакваме от общините въпроси, свързани с реализацията на общинските проекти по Програмата, които представителят на НСОРБ да постави на заседанието на Комитета за наблюдение.

/ВИ/

/МБ/