Преходът от трудова книжка към единен електронен трудов запис – тема на обучение на НСОРБ-Актив

„НСОРБ-Актив“ организира на 28 и 29 април в София обучение по прилагане на новата Наредба за вписване в регистъра на заетостта. Тя доразвива някои от предстоящите промени в трудовото законодателство, отнасящи се до премахване на хартиената трудова книжка и замяната й с единен електронен трудов запис и регистър на заетостта към Националната агенция за приходите (НАП).

Наредбата определя формата, реда за съхранение на данните в регистъра на заетостта, вписване, заличаване и удостоверяване на обстоятелства и условията за достъп до данните в него.

Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ) представлява електронен документ, който съдържа данни и обстоятелства, свързани с трудовото правоотношение на служителя. Подобно на трудовата книжка, работодателят ще бъде длъжен да вписва данни в ЕЕТЗ при сключване, изменение или прекратяване на трудовите договори изцяло по електронен път.

НАП ще поддържа регистър на заетостта, който ще съдържа ЕЕТЗ на служителите. Първоначалната информация в регистъра ще бъде попълнена от НАП въз основа на регистрираните при нея трудови договори, а работодателят ще вписва данни за трудови договори, сключени, изменени или прекратени след 01.06.2025 г.

В периода от 1 юни 2025 г. до 31 май 2026 г. работодателите трябва да приключат трудовите книжки на всички, които работят по трудов договор към дата 1 юни 2025г.

Радина Паунова, експерт в Централно управление на НАП, представи основните моменти във връзка с подаването на данните за електронни трудови записи (ЕТЗ) на лицата – при сключване на трудов и служебен договор, за промяна или прекратяване на на трудово правоотношение, както и коригиране на данните. Участниците в обучението се запознаха и с предстоящите промени с приемането на еврото като официална парична единица, свързани с реда и начина за подаване нa данни към НАП.

Ненко Салчев, началник отдел в дирекция „Трудово право, обществено осигуряване и условия на труд“ в МТСП обясни прехода от трудова книжка към единен електронен трудов запис.

Промяната носи предимства за и служителите, и за работодателите. Тя гарантира прозрачност и контрол на трудовото правоотношение, сигурност при съхранение и достъп до данни, улеснение при кандидатстване за работа, отпадане на необходимост от удостоверяване на данни пред държавните институции, намаляване на административната тежест, лесен достъп до информация от предходни работодатели, по-малко грешки и по-лесното им отстраняване, по-ефективно управление на човешките ресурси.

За администрацията ползите са: по-ефективен и ефикасен контрол, намаляване на измамите, актуална и точна информация, подобрени възможности за планиране и прогнозиране и повишаване на качеството на административното обслужване.

Ваня Новакова, началник-отдел в дирекция „Координация и модернизация на администрацията“ в Администрацията на Министерския съвет, представи детайлно прилагането на нормативната уредба относно държавната служба и служителите в администрацията.

Тя отговори на всички предварително поставени от участниците въпроси и обсъди с тях много казуси от практиката.

/МБ/