Проведе се заключително събитие по мярката „Грижа в дома в община Костинброд“

По мярката „Грижа в дома“, която е от стратегическо значение, над 44 хил. възрастни хора в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания в 229 общини получиха подкрепа с интегрирани здравно-социални услуги в домовете си. Заделеният и успешно реализиран ресурс на мярката е в размер на близо 270 млн. лв., които са осигурени от Европейския социален фонд плюс чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“. Това съобщи заместник-министърът на труда и социалната политика Наталия Ефремова по време на заключителното събитие по мярката „Грижа в дома“. То се проведе в Община Костинброд, а на него присъстваха потребители, ползвали услуги в домовете си, представители на екипа, предоставял услугите по „Грижа в дома“, национални и регионални медии. Във форума участваха кметът на Община Костинброд Трайко Младенов, зам.-кметът Александър Ненов, както и Калоян Колев и Васил Живков от Европейската комисия. 

На база коментари и бележки от общините, както и постигнатите договорености от срещата на УС на НСОРБ с ръководството на Министерството на труда и социалната политика, НСОРБ депозира становище по проекта на Условия за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно-социални услуги“.

 

Кметът Трайко Младенов подчерта, че интегрираните здравно-социални услуги са изключително важни не само за Костинброд, но и за региона и за България. „Социалните услуги в една община показват нейния европейски облик, защото успяват да осигурят подкрепа за всички прослойки в общината. Ние ще продължим да развиваме европейския си облик“, увери той. „Грижа в дома“ в този си формат приключва, но е факт, че хората звънят на мен, на зам.-кмета, разчитайки на помощ. Много от тях искат да напишат молба или жалба за това, че услугата повече няма да се ползва, но и да ни похвалят за това, което сме направили до момента“, заяви Младенов.

Зам.-кметът на Община Костинброд Александър Ненов увери, че общината ще продължи да кандидатства по всички възможни европейски мерки и ще надгражда услугите, които предоставя на най-уязвимите хора. Той апелира за сериозен анализ с цел насочване на малко повече средства, с които да бъдат обхванати потребителите, които няма как да попаднат в друга услуга, която се предоставя от общината.  

Зам.-министър Ефремова направи кратка ретроспекция на мобилните услуги, които стартираха през 2019 г. с обявяването на процедура „Патронажна грижа“. Именно с тази мярка започна предоставянето на почасови услуги в домовете на хората от уязвимите групи, които включваха доставка на хранителни продукти и лекарства, съдействие за неотложни административни ангажименти, дейности, свързани с превенция на социално значими заболявания и др. Особено ключово е предоставянето на мобилните услуги по време на пандемията, когато карантинирани хора разчитаха на доставка на продукти и лекарства в домовете си. 

„Грижа в дома“ е един от етапите в развитието на мобилните услуги за хората в уязвимо положение. Логичен следващ етап е предстоящата мярка „Иновативни здравно-социални услуги“, която ще бъде отворена за кандидатстване от Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“. Мярката е с нов бюджет, нов обхват на потребителите и нови елементи, сред които е и начинът на оценка на потребителите. „Очакваме общините да направят анализ, да оценят всеки един потребител спрямо конкретните му нужди. Целта на този анализ е всеки човек да получи правилната подкрепа спрямо специфичните си нужди“, заяви зам.-министър Ефремова. Тя увери, че никой нуждаещ се няма да бъде изоставен. „Най-често общината има много голяма кошница от различни дневни и консултативни услуги и може да избере към коя услуга да насочи съответния човек, спрямо неговото здравословно състояние или неговите нужди“, допълни тя. 

Наталия Ефремова увери, че в момента се правят много подробни анализи заедно с общините за възможностите как най-оптимално да продължи предоставянето на мобилни услуги за всички хора, които имат нужда от тях. 

Ръководителят на Управляващия орган на Програма „Развитие на човешките ресурси“ Цветан Спасов припомни, че заложеният обхват по мярката „Грижа в дома“ е 31 хил. възрастни в невъзможност за самообслужване и хора с увреждания, а благодарение на уменията на общините да работят във времена на криза, подкрепа в домовете си са получили 44 хил. български граждани. За две години по мярката „Грижа в дома“ са ангажирани близо 16 хил. домашни помощници в цялата страна. „Благодарен съм, че общините съумяха да постигнат многократно по-големи резултати с ресурса, който им беше предоставен“, допълни той.

„Социалните услуги са душата на европейските проекти. Отношението на една държава към най-уязвимите показва нейния облик и нейната сила“, заяви Калоян Колев от Главна дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“ на Европейската комисия. Той припомни, че България ефективно прилага мерки за социално включване, с финансирането от Европейския социален фонд+, а средствата могат д бъдат използвани за подобряване на социалните услуги в страната и увеличаване броя на обученията на служителите в социалната сфера. 

/ИИ/