31.12.2025 г.

ПРОГРАМА ХРАНИ И ОСНОВНО МАТЕРИАЛНО ПОДПОМАГАНЕ 2021 – 2027 г. ЕВРОПЕЙСКИ СОЦИАЛЕН ФОНД ПЛЮС ОПЕРАЦИЯ BG05SFPR003-1.004 „ПОДКРЕПА“

Целта е оказване на подкрепа за преодоляване на основните лишения от храна и хигиенни материали и предоставяне на подходящи съпътстващи мерки, което ще допринесе до намаляване на бедността и ще спомогне за социалното включване на най-уязвимите групи от населението.

Заглавие:  Проект „Подкрепа“

Кратко описание на Операцията:

Операцията има за цел предоставяне на комбинирана подкрепа с базови хранителни продукти и предоставяне на материална помощ, допълнена със съпътстващи мерки за нуждаещите се лица от бедни и рискови семейства, застрашени от социално изключване.

Кратко описание на проекта:

Чрез проекта, БЧК ще предостави на най-нуждаещите се лица пакети с основни хранителни продукти и продукти за хигиенни нужди, както и съпътстващи мерки, целящи преодоляване на социалното изключване. Това ще допринесе за облекчаване на бюджета на лицата и домакинствата с ниски доходи и ще освободи средства за покриване на други неотложни нужди. Съпътстващите мерки ще спомогнат за социално приобщаване на уязвимите лица и повишаване на тяхната устойчивост към различни фактори на външната среда.

Продължителност на проекта: 26 месеца

Период на изпълнение: 01.11.2023 г. – 31.12.2025 г.

Размер на БФП: 18 942 319.56 лв.

Основни цели на проекта:

Целта е оказване на подкрепа за преодоляване на основните лишения от храна и хигиенни материали и предоставяне на  подходящи съпътстващи мерки, което ще допринесе до намаляване на бедността и ще спомогне за социалното включване на най-уязвимите слоеве от населението.

Като най-старата хуманитарна организация с пълно регионално покритие в цялата страна и опит при изпълнение на мащабни хранителни програми, БЧК подкрепя държавата и допринася за намаляване броя на застрашените от бедност и социално изключване в нашата страна.

Лицата, които могат да получават материално подпомагане, са най-нуждаещите се лица в България. Критериите за определянето им са изготвени и съблюдавани от Агенцията за социално подпомагане. На тази база списъците на правоимащите лица се предоставят на БЧК, с което се гарантира, че за този период това са най-нуждаещите се за подпомагане в България.

За да се гарантира приносът към трайното намаляване на бедността и подобряването на социалното включване БЧК от своя страна предприема и дейности, които допълват предоставянето на хранителното и материалното подпомагане, а именно реализиране на подходящи и съобразени с индивидуалните потребности на крайните получатели съпътстващи мерки, чиято цел е реинтеграция и социално приобщаване, здравословен начин на живот и др..

Съпътстващите мерки, които БЧК предоставя, ще спомогнат за преодоляване на социалното изключване и намаляване на бедността на уязвимите лица и групи включени в програмата. Чрез съпътстващите мерки ще се създадат условия за подобряване на адаптация на крайните потребители към средата, в която те живеят. Те също ще бъдат насочени към повишаване уменията и възможностите на уязвимите лица, с цел преодоляване на трудностите и дискриминацията, с които те се сблъскват в ежедневието си. Разнообразните форми на съпътстващи мерки, които ще се реализират, ще допринесат за постигане на една от основните целите на ЕСФ+, а именно засилване на социалното сближаване.

Допустими целеви групи:

Лицата и семействата, които имат право да получат подкрепа са определени в Наредба № РД-06-53 от 17.09.2021 г. за реда и условията за определяне на целевите групи и насочване на помощта по Програма за храни и основно материално подпомагане 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския социален фонд плюс, в която е предвидена подкрепа с хранителни продукти и с пакети хигиенни материали за следните целеви групи:

1. Лица и семейства, подпомагани по Наредба № РД-07-5 от 2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление (ДВ, бр. 49 от 2008 г.);

2. Лица с ниски доходи на член от семейството, които получават месечни помощи за отглеждане на дете по реда на чл. 8, ал. 1 и 5 от Закона за семейните помощи за деца;  

3. Лица с над 90% степен на увреждане, с определено право на чужда помощ и ниски лични доходи от пенсия, които получават месечна финансова подкрепа по чл.70 от Закона за хората с увреждания; 

 4. Лица и семейства, които получават месечни помощи за отглеждане на дете с трайно увреждане по реда на чл. 8д от Закона за семейните помощи за деца;  

5. Лица и семейства, получили еднократни или получаващи месечни помощи, предназначени за превенция и реинтеграция, отглеждане на дете при близки и роднини и в приемни семейства по реда и условията на Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето;  

6. Лица и семейства, подпомогнати с еднократна помощ по реда на чл. 16 от Правилника за прилагане на Закона за социално подпомагане или на друго нормативно основание, въз основа на инцидентно възникнали обстоятелства;  

7. Лица или семейства с ниски доходи, получили отказ за подпомагане по Наредба № РД-07-5 от 2008 г. за условията и реда за отпускане на целева помощ за отопление(ДВ, бр. 49 от 2008 г.), поради надвишен диференциран доход за отопление или поради неизпълнено някое от другите комплексни условия за подпомагане, което не променя нивото им на материално лишение.

Определянето на конкретните представители на целевите групи се основава на индивидуална оценка за всеки отделен случай и се извършва от органа по социално подпомагане и/или териториалните му поделения – Дирекции „Социално подпомагане“, по местоживеене на лицето, обект на подкрепа по ПХОМП 2021-2027.

Очаквани резултати:

Очаква се подкрепата с пакети с хранителни материали и с хигиенни продукти  да достигне до над 500 000 души средногодишно. За да се гарантира приносът към трайното намаляване на бедността и подобряването на социалното включване БЧК от своя страна ще предприеме и дейности, които допълват предоставянето на хранителното и материалното подпомагане, а именно реализиране на подходящи и съобразени с индивидуалните потребности на крайните получатели съпътстващи мерки, чиято цел е реинтеграция и социално приобщаване.