Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева участва в първото заседание на междуведомствената работна група за изготвяне на план за използването на системата за разпространяване на предупреждения за населението BG-ALERT.
Работната група бе сформирана със заповед на вътрешния министър Даниел Митов, в изпълнение на разпореждането на министър-председателя Росен Желязков за изработване на мерки за подобряване на функционирането на системата за ранно известяване.
В рамките на заседанието директорът на ГД “Пожарна безопасност и защита на населението” Александър Джартов запозна детайлно присъстващите с функциите и дейността на системата.
В експертната дискусия са включиха още министърът на вътрешните работи Даниел Митов и неговият заместник Тони Тодоров, ръководствата на министерствата на електронното управление, на енергетиката, на земеделието и храните, на икономиката и индустрията, на околната среда и водите, на ИА „Борба с градушките“, на Института по метеорология и хидрология.
В края на миналата седмица екипът на НСОРБ анализира формирането, насочването и движението на информационните потоци. Отбелязваме необходимост от структурирането им на национално, регионално и местно ниво, за да може кметът, или генериращият съобщението орган, да вземе точно и информирано решение, заяви Силвия Георгиева по време на заседанието на работната група. В изказването си тя допълни, че за целта Сдружението е идентифицирало основните институции, които следва да обединяват и споделят информация. Освен това, екипът е подготвил и примерни шаблонни съобщения на български и английски език за всички видове бедствия, изредени в Наредбата за функциониране на системата за ранно известяване.
Наредбата вменява още генерирането на съобщенията от експерти в общинските и областните управи. В тези институции няма денонощен режим на работа. Това е денонощна отговорност за експерти, които нямат компетенциите за вземане на решения, каза още изпълнителният директор на НСОРБ и добави, че е необходимо е да се изяснят задачите и отговорностите на всяка от ангажираните страни – кога и при какви условия се активира системата, за да се избегне паниката, а в същото време да се акцентира върху превенцията.
Предстои втора среща между ръководствата на министерствата и представители на УС на НСОРБ, на която ще бъдат обсъдени основните предложения и механизми, представени на днешната среща.
/ИИ/