Източник: Официален сайт на Европейски комитет на регионите
На 5 май посланикът на Бразилия в Европейския съюз се включи в заседанието на Комисията по околна среда, изменение на климата и енергетика (ENVE) на Комитета на регионите (КР), за да представи целите и плановете за участие на местните и регионални власти в тазгодишната конференция на ООН по климата COP 30. Тя ще се проведе в град Белем, в бразилския регион Амазония, от 10 до 21 ноември.
В заседанието на Комисия ENVE взеха участие представителите на българските местни власти, кметовете на общините Сливен и Попово – Стефан Радев, и Людмил Веселинов, както и общинският съветник в Столичен общински съвет, Цветелина Симеонова-Заркин.
В отделен дебат местните и регионалните лидери подчертаха необходимостта от осигуряване на надеждна и достъпна енергия за всички европейци след безпрецедентното прекъсване на електрозахранването в Испания и Португалия миналата седмица.
Очаква се страните по Парижкото споразумение да представят актуализирани национално определени приноси (НОП) навреме за COP30. Педро Мигел да Коста е Силва, посланик на Бразилия в ЕС, заяви, че южноамериканската държава е представила „амбициозен и иновативен“ НОП и призова Европейския съюз да направи същото. Той припомни, че Бразилия е федерална държава и следователно разбира ключовата роля на градовете и регионите в процеса.
„За да бъде COP30 повратна точка – преминаване от преговори към реални действия за климата – подкрепата на местно ниво е от основно значение. Сигурен съм, че местната и регионалната мобилизация в ЕС и Бразилия ще доведе до значителен напредък в борбата с изменението на климата“, каза Коста е Силва.
Посланикът проведе и двустранна среща с председателя на комисия ENVE Костас Бакоянис и докладчика на КР Надя Пелефиге, за да обсъдят участието на местните и регионалните власти в Белем. Комисия ENVE прие проект на становище, което призовава националните правителства да включат градовете и регионите в новите НОП, особено в настоящия геополитически контекст, където мултилатерализмът е застрашен, а субнационалната климатична дипломация играе ключова роля за напредъка на действията.
„Действията по отношение на климата и конкурентоспособността трябва да вървят ръка за ръка – това е стратегическа необходимост за ЕС и неговите региони и градове. В настоящата ситуация на глобална нестабилност, Конференциите по въпросите за климата са по-важни от всякога. Без тях и Парижкото споразумение, нямаше да сме постигнали напредък по отношение на намаляването на емисиите на парникови газове“, подчерта докладчикът Пелефиг, вицепрезидент на регион Окситания.
Кметът на Болоня Матео Лепоре беше назначен за докладчик по становище относно изграждането на Европейския план за адаптация към климата. Той покани членовете на комисия ENVE на учебно посещение на Средиземноморския форум на Мисията за адаптация към изменението на климата, който ще се проведе в Болоня на 19 юни.
Достъпна, стабилна и чиста енергия за всички градове и региони на ЕС
Членовете на ENVE обмениха мнения с представители на ГД „Енергетика“ и ГД „Вътрешен пазар, промишленост и МСП“ относно последните предложения на ЕС, целящи да гарантират достъпност и сигурност на енергията, да отключат конкурентоспособността, като същевременно се запази стремежът към чист преход.
Председателят на комисия ENVE Костас Бакоянис заяви: „ЕС преразглежда регулаторните рамки, за да осигури гъвкавост и устойчивост на нашите енергийни системи. Последните предложения на ЕС, например Сделката за чиста промишленост, Планът за действие за достъпна енергия и Стратегията за готовност, представляват решаваща възможност за съгласуване на климатичните амбиции с икономическата устойчивост…“
Хана Здановска, кмет на Лодз и докладчик по становището на КР относно Плана за действие за достъпна енергия, заяви: „Спирането на електрозахранването от миналата седмица показа, че енергийните системи на ЕС все още не са готови за днешните предизвикателства и местните власти са първите, които усещат въздействието. Повечето от тях не могат сами да осъществят енергийния преход при настоящите правни и финансови условия. Това изисква значителни инвестиции, които не се изплащат бързо и повишават нивата на задлъжнялост. Ето защо настоятелно призовавам за пряко, целево финансиране от ЕС за градовете в следващия многогодишен бюджет…“
Уилям Елофсон, заместник-председател на Общинския съвет на Йевле и докладчик на КР относно Сделката за чиста промишленост, посочи, че проектът на становище „подчертава неотложната необходимост от укрепване на ролята на местните и регионалните власти в енергийния преход чрез разширяване на доставките, справяне с ограниченията на мрежата и насърчаване на технологичния неутралитет…“
Членовете на комисията приеха и проект на становище относно мобилизирането на публични и частни ресурси за последващи действия по диалозите за чист преход. В него се казва, че във времена на множество кризи – геополитическо напрежение, изменение на климата и нарастващ протекционизъм – става още по-належащо ускоряването на прехода към чиста енергия. Това не е просто климатичен императив, а въпрос на икономическа устойчивост и независимост. Намаляването на зависимостта от внос на изкопаеми горива – особено от нестабилни пазари – означава изграждането на Европа, която е силна, самодостатъчна и конкурентоспособна.
/ДБ/
/МБ/