Проф. д-р Елиза Стефанова взе участие в конференцията „Дълбоки диалози – транснационално образование: разглеждане на стратегиите за глобализация” в град Кардиф, Уелс
Между 25 и 27 юни 2025 г. в град Кардиф, Уелс, Обединеното кралство на Великобритания и Северна Ирландия се проведе конференцията „Дълбоки диалози – транснационално образование: разглеждане на стратегиите за глобализация”, организирано от Британския съвет. Домакини на събитието бяха Universities UK International, Universities Wales, Cardiff Metropolitan University, Swansea University и Cardiff University. Участници в събитието бяха представители на 22 страни от Европа, Азия, Африка и Южна Америка.
По време на форума се проведоха дискусии около ключови теми, влияещи върху висшето образование по целия свят. В тях участваха представители на правителства, професионалисти в областта на висшето образование, практикуващи специалисти и регулаторни органи от цял свят. Представянията и дискусиите се фокусираха върху интернационализацията и транснационалното образование, събирайки на едно място международни регулаторни органи, висши учебни заведения и представители на правителства. Обсъждани бяха възможностите и предизвикателствата, свързани с интернационализацията на висшето образование.
Бяха проведени поредица от ключови сесии и дискусионни панели, а именно:
- Международно висше образование в променящ се свят: сравнителни подходи към стратегиите за интернационализация;
- Споделяне на стратегии: пътища към устойчиво, мащабируемо и справедливо транснационално образование;
- Глобалната рамка за транснационално образование (TNE) и нейният потенциал за информиране на стратегиите за транснационално образование;
- TNE 3.0: Как може британската TNE да окаже положително влияние върху икономическите, социалните и устойчивите цели за развитие на приемащите страни?
- Осигуряване на висококачествени и гъвкави партньорства за транснационални обучения в един променящ се свят;
- Транснационалното обучение като част от цялостните стратегии за интернационализация на университетите;
- Изграждане на по-добра глобална осведоменост и ангажираност чрез партньорство във висшето образование;
- Опитът на учащите се в трансгранично обучение;
- Подход, основан на най-добри практики, за подобряване на ангажираността и принадлежността на обучаемите в TNE.
По покана и със съдействието на Британския съвет проф. д-р Елиза Стефанова, председател на НАОА, се включи като панелист в секцията „Споделяне на стратегии: пътища към устойчиво, мащабируемо и справедливо транснационално образование”. Тя взе участие и в обсъждането на най-често срещаните предизвикателства във всички страни, като сред тях беше откроено и значението на акредитирането като гаранция за доверието при транснационално обучение.
По време на конференцията проф. Стефанова осъществи контакти с колеги от агенциите по акредитация във Великобритания, Бразилия, Тунис, Румъния, с които обмени информация за подходите, прилагани в тези страни при акредитиране на транснационално обучение. Бяха проведени редица разговори с участници от Азeрбайджан, Узбекистан, Грузия, Испания и други за възможностите за съвместно транснационално образование с български университети.
По време на посещението във Великобритания беше инициирано подписване на споразумения за сътрудничество със сродни на НАОА организации – с Office for Students, Великобритания и с ATEA, Тунис.
Преди началото на форума, на 24 юни 2025 година, проф. Стефанова реализира и две планирани допълнителни срещи – с представители на Office for Students, Великобритания и с Жанет Илиева, изпълнителен директор и основател на Education Insight. Споделеният по време на срещите опит в използването на данни за оценка на качеството на висшето образование са основа за бъдещо сътрудничество и развитие на методиката за акредитация в България. По покана на НАОА представител на Office for Students и Жанет Илиева ще могат участват в организираното в Бургас от НАОА събитие през месец септември 2025 година. Очакваме те да направят представяне на добри практики и конкретни примери, които да насочат към възможни подобрения и в прилаганите у нас методи за събиране, обработка и анализ на данни за целите на оценяване на качеството на обучение във висшето образование.