Регионите и градовете изискват справедливи и устойчиви политики за защита на интересите на бъдещите поколения

На 7 май в Брюксел местните и регионалните лидери, членове на Комисията по социална политика, образование, заетост, научни изследвания и култура (SEDEC) на Комитета на регионите (КР), призоваха за справедливи, ориентирани към бъдещето политики, които да защитят правата на младите хора и бъдещите поколения и да ги предпазят от последиците от неустойчиви, недалновидни политики. Лидерите обсъдиха и междинния преглед на Плана за действие за социалната икономика и 40-ата годишнина на Европейските столици на културата.

В заседанието участваха и представителите на българските местни власти, кметовете на общините Габрово, Гоце Делчев и Монтана – Таня Христова, Владимир Москов и Златко Живков, както и общинският съветник в Столичен общински съвет Цветелина Симеонова-Заркин.

Справедливост между поколенията

В проект на становище, прието на 7 май, регионите и градовете подчертаха, че справедливостта между поколенията е от жизненоважно значение за устойчивите и издръжливи общества. Те подчертаха, че настоящите политики трябва да отчитат дългосрочните въздействия, особено в областта на околната среда, заетостта, жилищното настаняване, социалната закрила, публичните разходи и управлението. Членовете на SEDEC признаха несправедливостта, когато една група се възползва от политиките и мерките, докато друга поема последствията и затова призоваха ЕС да включи справедливостта между поколенията и перспективата за младежта във всички области на изготвянето на политиките.

Членовете на КР подчертаха, че местните и регионалните власти играят жизненоважна роля за прилагането на ориентирани към бъдещето политики и насърчаването на солидарността между поколенията. Те приветстваха инициативата на Европейската комисия за всеобхватна европейска стратегия за справедливост между поколенията, която следва да се превърне в „морален компас“ за по-добро разработване на политики. Те подчертаха ролята на културата, устойчивостта на околната среда, мобилността и справедливото разпределение на богатството за създаването на рамка за солидарност между поколенията. Членовете на комисията се застъпиха за проекти, обединяващи поколенията, които насърчават взаимното учене, солидарността и гражданското участие. Те подчертаха и политическата отговорност както на ЕС, така и на местните органи да гарантират, че днешните решения няма да се превърнат в тежест за бъдещите поколения.

Докладчикът Тине Радиня (Словения), кмет на община Шкофя Лока, заяви: „Нуждите на едно поколение не могат да бъдат за сметка на следващото. Справедливостта между поколенията ни призовава да действаме с емпатия, далновидност и отговорност – свързвайки младите, настоящите и бъдещите поколения чрез споделени ценности и приобщаващи политики. Следвайки принципите на справедливостта между поколенията, ние оформяме устойчиво наследство, което почита правото на всяко поколение да процъфтява.“

Междинен преглед на плана за действие за социалната икономика

Членовете на SEDEC обсъдиха средносрочните резултати за 2025 г. от Плана за действие за социалната икономиказа периода 2021 – 2030 г. (ПДУЕ), приет от Европейската комисия през 2021 г. Планът очертава 60 мерки за насърчаване на достъпа до финансиране и пазари, създаване на работни места и подкрепа на екологичния и цифровия преход в рамките на социалната икономика (на кооперации, сдружения, фондации, взаимоспомагателни дружества, социални предприятия).

Регионите и градовете подчертаха добавената стойност на ПДУЕ за по-приобщаваща и по-устойчива Европа. Те обаче изразиха загриженост относно продължаващите предизвикателства пред ефективното му прилагане, като например ограничения достъп до финансиране и необходимостта от изграждане на капацитет и по-широко признаване на сектора. Членовете на комисията призоваха за засилени и устойчиви мерки за подкрепа и опростен достъп до ресурси, включително подобрени публични и частни механизми за финансиране на социалната икономика.

Европейска столица на културата: актуално състояние и бъдещи перспективи

По повод 40-ата годишнина от инициативата “Европейски столици на културата”, отбелязана на 4 април в Кемниц, членовете на КР обсъдиха бъдещето на инициативата. Местните и регионалните лидери подчертаха жизненоважната й роля за насърчаване на културното развитие и сближаване. Те споделиха собствения си успешен опит от инициативата и заявиха, че опазването на културното наследство на Европа е стратегическа инвестиция в идентичността и устойчивостта на общността. Бъдещите издания на ЕСК следва да продължат да празнуват богатото разнообразие и споделения дух на европейските култури, като се обърне специално внимание на овластяването на по-малките градове и региони.

По време на срещата членовете на SEDEC проведоха първи обмен на мнения по следните теми:

/ДК/

/МБ/