През 2021 г. регистрациите на земеделски трактори в Европа бележат връх. Оттогава насетне – три години подред, те вървят само към спад. Миналата година конкретно регистрациите са на изключително ниско ниво, отговарящо на тези през 2014 г., сочи анализ на Европейската асоциация на производителите и търговците на агротехника (CEMA).
CEMA: Очакванията за 2025 г. са оптимистични
От 204 500 трактора, регистрирани на територията на цяла Европа през 2024 г., CEMA счита, че 144 400 са селскостопански, от които 26 500 трактора (18%) са с мощност 37 kW (50 к.с.) и по-малко, а 117 900 (82%) са с мощност 38 kW и повече. Останалите са съставени от различни превозни средства, които понякога се класифицират като трактори, което включва четириколки, странични превозни средства, телескопични товарачи и някои други видове оборудване.
През 2024 г. регистрациите на селскостопански трактори са с 8,1% по-малко в сравнение с 2023 г. и са на най-ниското си ниво поне от 2014 г. Причините за това са няколко. Ефект оказва прекъсването на глобалните вериги за доставки като косвен ефект от епидемията от Ковид-19. Затварянето на Суецкия канал за търговско корабоплаване също създава трудности за сектора. Те обаче отминаха и имаха краткосрочно действие. Това кара експертите да мислят, че по-малкото регистрации през 2024 г. отразяват по-слабото търсене на трактори от европейските фермери и производители.
Съществуват набор от фактори, които се комбинират, за да стимулират тази тенденция, включително: намалена рентабилност за фермерите в някои ключови селскостопански сектори, по-слаба наличност на държавна подкрепа за инвестиции в машини и неблагоприятни климатични условия в много части на Европа.
Цените на селскостопанските стоки са паднали, докато производствените разходи са все още високи, което се отразява на доходите на земеделските стопанства, отбелязват още от CEMA.
От данните личи още, че спадът на годишна база в общите регистрации на селскостопански трактори е очевиден в по-голямата част от мощностния диапазон, с изключение на най-малките трактори (22kW и по-малко), които отбелязват леко увеличение, и най-големите.
Само няколко европейски държави са регистрирали ръст на селскостопанските трактори през 2024 г. в сравнение със същия период на миналата година. Това са Испания и Португалия, където подобрените метеорологични условия позволиха на пазара да започне да се възстановява от последните ниски нива.
Двата най-големи пазара, Франция и Германия, записават спадове под средните (съответно -5% и -4%). За разлика от това, няколко страни в Югоизточна Европа отбелязват особено голям спад в регистрациите на трактори.
В Германия регистрациите на трактори през 2024 г. са под доброто ниво от предходната година. Кумулативният годишен резултат показва спад от 4% в сравнение с 2023 г. Във Франция малко над 34 000 трактора от всички класове са регистрирани за първи път през 2024 г. Това е със 7% по-малко от 2023 г. В Италия националният пазар на селскостопански машини приключи 2024 г. със значителен спад в продажбите. Спадът засегна всички основни типове машини, като се започне с тракторите, които с приблизително 15 400 регистрирани единици, спаднаха с 12% спрямо миналата година, отбелязвайки най-лошото представяне от 1952 г. насам.
В Обединеното кралство регистрациите на селскостопански трактори паднаха под 12 000 машини през 2024 г. за първи път от 2020 г. В Испания инвестициите в селскостопански трактори, които представляват 53% от общите инвестиции в селскостопански машини, продължават да определят значението им в икономическия анализ на сектора. В Полша са регистрирани 8500 нови трактора, което представлява 17% спад в сравнение с 2023 г. В Белгия регистрациите на селскостопански трактори достигнаха 14% повече в сравнение с 2023 г. За разлика от ситуацията в Европа, продажбите на трактори в Белгия претърпяха възстановяване на пазара след две трудни години. В Нидерландия продажбите на нови трактори над 45kW са спаднали леко през 2024 г. Причината се крие главно в несигурното вземане на политически решения на национално ниво и липсата на ясна точка на хоризонта за фермерите. В Австрия пазарът на трактори, който остава в добро състояние, спадна с 5% в сравнение с 2023 г., но все още е с приблизително 10% над годината преди пандемията от Ковид-19.
Вижте още:
CEMA: Бизнес климатът продължава да се подобрява
CEMA: Пазарът на агромашини е в подем
Индустрията за агромашини в Европа се подобрява все повече
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество