Изглед към производствената работилница на Jinko Solar, технологично предприятие, в Tianjin през април. [Photo/Xinhua]

Китайските компании за слънчева и вятърна енергия все повече дават приоритет на рециклирането на оборудване за застаряване на възобновяема енергия, според нов доклад, тъй като светът е изправен пред нарастващо предизвикателство за управление на изведена известна инфраструктура.

Глобалният преход на възобновяема енергия доведе до огромен инсталиран капацитет на вятърни турбини и слънчеви панели, построени през последните две десетилетия, заяви наскоро публикуван доклад на Световния икономически форум в сътрудничество с Accenture.

Този невероятен успех на прехода, воден от Китай-водещ света в разгръщането и производството на зелена енергия-означава, че значителна част от тези пионерски инсталации сега естествено достигат края на своя оперативен живот, се казва в доклада, свидетелство за мащаба и скоростта на натрупването на зелена енергия в страната, се казва в доклада.

Това предоставя значителна възможност за Китай да демонстрира допълнително глобалното лидерство чрез установяване на стабилен и иновативен подход за управление на отпадъците и възстановяване на ресурси за оборудване за възобновяема енергия, се казва в съобщението.

Вятърните турбини обикновено имат продължителност на живота около 20 години и фотоволтаични модули от 25 до 30 години. Голяма част от ранното оборудване, инсталирано по време на първоначалния бум, сега наближава пенсионирането.

Необходимостта от справяне с този обем на материали води до развитието на напреднали технологии за рециклиране и практики на кръгова икономика, проправяйки пътя на ценните ресурси да бъдат възстановени и реинтегрирани във веригата на доставки, се казва в доклада.

Докладът смята, че доминирането на Китай в глобалния сектор за възобновяема енергия е несравнимо, като инсталациите за възобновяема енергия представляват над половината от общата обща глобална и продължават да се разширяват бързо.

Цифрите, публикувани от Accenture, разкриват, че до края на 2024 г. инсталираният капацитет на възобновяемата енергия в страната се наблюдава увеличение с 25 процента на годишна база, достигайки 1889 гигавата, като слънчевата енергия представлява 47 процента и вятърната енергия 28 процента.

Прогнозите сочат, че Китай може да представлява близо 60 процента от глобалния инсталиран капацитет за възобновяема енергия до 2030 г., каза Accenture.

Китай, с най -голямата и най -интегрирана индустриална верига за възобновяема енергия в световен мащаб, ръководи света във фотоволтаичните модули в продължение на 16 последователни години, доставяйки 70 процента от глобалните PV модули и 60 процента от оборудването на вятърните турбини.

Очаква се световният пазарен дял в Китай в производството на слънчево оборудване да остане между 80 и 90 процента до 2030 г., се казва в съобщението.

„Това изместване към приоритизиране на рециклирането е критично развитие“, казва Лин Бокианг, ръководител на Китайския институт за изследвания в областта на енергийната политика в университета Ксиамен.

Като се има предвид чистият мащаб на Китай както в внедряването, така и в производството, как се справя с управлението на края на живота ще постави глобален прецедент, каза той.

Той премества индустрията отвъд само инсталационните номера до наистина устойчив подход на жизнения цикъл, като потенциално отключва значителна стойност от възстановените материали и намалява разчитането на Virgin Resources, добави той.

Докладът проектира, че до 2030 г. Китай може да генерира до 35 милиона метрични тона кумулативни отпадъци от изведен от експлоатация вятър и фотоволтаично оборудване.

Разглеждането на това предизвикателство чрез практиките на кръговата икономика се разглежда като от решаващо значение не само за подкрепа на амбициозните цели на Китай за върхови емисии преди 2030 г. и постигане на неутралност на въглеродния въглерод преди 2060 г., но и за насърчаване на по -устойчив глобален преход на възобновяема енергия, се казва в съобщението.

Водещите китайски компании вече демонстрират практически приложения на кръговността през целия жизнен цикъл на оборудването.

Jinko Solar, един от най -големите производители на слънчеви модули в света, интегрира кръгови практики от научни изследвания и разработки до етапи на рециклиране.

Компанията е пионер в разработването на технологията за рециклиране на модули и постоянно подчертава пълния си отговорност за околната среда на жизнения цикъл.

Той започна научноизследователска и развойна дейност на свързани технологии от 2018 г. и текущите скорости на възстановяване на материали като сребро, силиций и мед от рециклирани модули вече могат да достигнат до 98 процента, заяви Qian Jing, глобален вицепрезидент на компанията.

Компанията се съсредоточава върху намаляване на дебелината и теглото на материала, оптимизира използването на материали и разработва алтернативни материали с нисковъглерод. Интелигентният контрол и приемането на зелена енергия също са минимизирали отпадъците, каза Qian.

За управление на края на живота Jinko изследва методите за усъвършенствано рециклиране, отчитайки 99-процентен процент на възстановяване на материали за определени компоненти, каза тя.

Докладът подчертава, че като обмислят аспектите на края на живота по време на първоначалното планиране, компаниите могат да улеснят по-лесното извеждане от експлоатация и рециклиране, като същевременно свеждат до минимум отпадъците.

Интегрирането на кръгови действия по цялата верига на възобновяемата енергия е представено като от съществено значение за управлението на жизнените цикли на оборудването устойчиво, тъй като секторът продължава своя бърз глобален мащаб, се казва в съобщението.

Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта