София и Габрово официално са сред първите 92 общини – лидери по пътя към климатична неутралност на Европа

София и Габрово, заедно с още 37 общини от Европа, получиха знака за мисия на ЕС (EU mission label) на официална церемония във Вилнюс. С това общините лидери, които са част от мисията на ЕС за неутрални по отношение на климата и интелигентни градове – една от мисиите на ЕС в рамките на „Хоризонт Европа“, стават общо 92.

Знакът признава плановете на градовете за постигане на неутралност по отношение на климата до 2030 г. и има за цел да улесни достъпа до публично и частно финансиране за постигането на тази цел. Той е и инструмент за постигане на целите на Зелената сделка на ЕС, която определя стъпките за превръщането на Европа в първия климатично неутрален континент до 2050 г.

Знакът за мисия на ЕС има за цел да улесни достъпа до финансиране от ЕС, национални и регионални източници, както и до частни инвестиции. Той служи като уверение в солидността на плановете и управлението на общината и цели да повиши доверието на инвеститорите.

София получава знака за мисия като признание от Европейската комисия за успешното завършения процес по разработване на Климатичния градски договор (Climate City Contract – CCC), който беше подписан в София през септември 2023 година между Столичната община, представители на бизнеса, неправителствения сектор и научната общност.

“Ние знаем, че целите, които си залагаме и системния подход, който прилагаме за постигане на климатична неутралност, са на високо ниво. Знакът за мисия на ЕС е не само признание на усилията ни, но и ангажимент, който сме посветени да изпълним със същата последователност, с който работихме по разписване на договора и привличане на първите партньори на нашата инициатива”, заяви кметът на София Васил Терзиев по повод получаването на знака за мисия на ЕС.

Най-важният фокус на София по пътя към постигане на неутралност са секторите, които са източник на вредни емисии като транспорт. Целта е 80% от пътуванията в София до 2035 г. да се осъществяват чрез градски транспорт. Друг фокус е строителният сектор и редица инициативи, които да спомогнат за намаляване на емисиите, както и подобрения в системата за управление на рециклируеми отпадъци и реализирането на програми за енергийна ефективност.

Габрово започна с проект за екологосъобразен градски транспорт, създаде две инвестиционни концепции, които комбинират намеса върху градската среда и налични сгради, и ще се отразят на културния живот и образованието на младите. Успоредно с това градът дава шанс на локални зелени инициативи.

През 2023 г. Габрово започна изпълнение на иновативен проект за изграждане на първата по рода си в България енергийна общност, базирана на възобновяеми източници на енергия (ВЕИ), тази година сформира и втората с фокус върху чистия транспорт.

Зелената енергия стана фокус и на екологичния фестивал “Узана Поляна фест” 2023, като го превърна в първия фестивал в страната, захранван с енергия от слънцето.

Запис от церемонията по връчването на отличието можете да гледате: https://www.youtube.com/@netzerocitieseu 

/МБ/