Среща между министър Борислав Гуцанов и общините: Кметовете предлагат над 111 сгради подходящи за нови домове за възрастни хора

На среща между министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и представители на местните власти се обсъдиха възможностите за грижа за възрастните хора в страната, подобряване на услугите след предприетите спешни мерки срещу незаконните домове, както и активизирането на работата по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).

Срещата бе в хибриден формат, проведе се в Министерски съвет и събра над 230 представители от общинските ръководства. Участие от страна на НСОРБ взеха заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Димитровград Иво Димов, членът на УС на НСОРБ и кмет на община Карлово д-р Емил Кабаиванов, съпредседателят на Постоянната комисия по демографски и социални политики в НСОРБ и директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в община Велико Търново Росица Димитрова, както и членове от екипа на Сдружението.

В дискусията участва и Илияна Жекова, председател на парламентарната комисията по демографска политика.

“Общо 111 са постъпилите към момента предложения от кметове за сгради с отпаднала необходимост, които да се превърнат в домове за възрастни хора“, каза социалният министър Борислав Гуцанов пред присъстващите и допълни, че Агенцията за качеството на социалните услуги ще направи преглед на всяко предложение за сграда, която може да бъде дом за възрастни хора. Целта ще бъде да се изберат най-подходящите сгради от направените предложения.

„Не само единствено от това къде е необходим най-малко ресурс на база повече хора да ползват тази услуга, но и също да се прецени в коя област има най-голяма нужда, защото има повече чакащи хора да бъдат настанени в такива домове, области, където откриването на такъв дом е и работни места“, поясни министърът.

„Проверките за незаконни домове за стари хора продължават – направените към момента проверки са 510. Няма ден без проверка, очаква се тази година да достигнат 1200“, добави Гуцанов. Той увери, че институциите се справят с намирането на място за настаняване на хората, изведени от нелегалните домове.

„Отговорността на местните администрации към грижата за хората в неравностойно положение е голяма. Общините са гръбнакът на социалните услуги – ние винаги сме били достатъчно отговорни и безкомпромисни към предоставянето на качествена услуга и равни възможности. Подкрепяме МТСП в позицията, че е необходимо обединение на усилията на всички ангажирани в сектора. Държавата трябва да бъде достатъчно гъвкава и да работим в една посока“, каза заместник-председателят на УС на НСОРБ Иво Димов и отправи благодарност за доброто партньорство между екипа на МТСП и Сдружението.

Кметът на Димитровград напомни, че по заложената по НПВУ процедура „Извършване на строителни дейности и доставка на оборудване и обзавеждане с оглед реформиране на съществуващите домове за стари хора“, в 73 общини предстои реформа на 81 съществуващи социални услуги „Дом за стари хора“ с капацитет приблизително 5 600 потребители.

Той изтъкна, че съществуващите забавяния в процедурите от страна на от Агенцията за обществени поръчки (АОП) биха създали административни и финансови рискове, включително блокиране на проектите, нарушаване на договорни срокове и потенциална загуба на финансирането. С оглед на това, НСОРБ ще предложи изменение на Закона за обществените поръчки (ЗОП) за повишаване прага на задължителния предварителен контрол, осъществяван от АОП.

Иво Димов отправи предложение за обща среща със заместник министър-председателя и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев с цел обсъждане на конкретни действия как проектите в социалната инфраструктура да бъдат запазени и гарантирани. Кметът на Димитровград завърши с ясното послание, че общините са в готовност да бъдат коректен партньор на централната власт и очакват ясно предвидима и ефективна подкрепа от страна на държавата.

„Само съвместната работа между институциите може да създаде системна грижа, която да отговаря на нуждите на възрастните хора“, заключи той.

По темата за напредъка с изпълнението на проектите по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ), министър Гуцанов заяви, че освен реновирането на 81 домове за стари хора, предстои изграждане на 254 нови социални услуги за подкрепа на хора с увреждания и техните семейства. Финансовият ресурс за целта е над 750 млн. лв.

„Осигурили сме огромен финансов ресурс. Друг път подобен едва ли ще имаме. Направили сме така, че вие да наблюдавате процеса и да следите изпълнението. Аз самият идвам от местната власт и съм убеден, че така е правилно, защото може много по-добре да наблюдавате на място процеса. Целта не е комфортът на администрацията, а достоен живот за възрастните хора. Това е наш приоритет”, заяви министър Гуцанов.

„Вземете на ежедневен контрол тези договори, за да гарантираме изпълнението“, призова Цветан Спасов, ръководител на структурата за наблюдение и докладване по НПВУ.

В рамките на срещата бе обявена в детайли и мярката по НПВУ, според която всяка община ще получи по 113 000 лева за закупуване на електромобил и зарядна станция, предназначен единствено за нуждите на социалните услуги.

„Това ще улесни мобилната грижа и ще допринесе за по-добра свързаност в отдалечените населени места“, каза Борислав Гуцанов. Изключително важно е да работим заедно с местната власт, защото нашето виждане е, че трябва да предоставяме средствата на общините, а те да са тези, които да реализират проектите по ремонт на домовете за възрастни хора, за новите социални услуги, за покупката на новите електромобили само за социални услуги, заяви министър Гуцанов.

Кметовете откроиха някои от трудностите, които срещат, като изразиха и благодарност за усилията на Министерството на труда и социалната политика за изпълнение на проектите и помощта, която оказват на местната власт.

Кметът на община Болярово Христо Христов открои, че социалните услуги, освен грижа, предоставят и възможности за нови работни места, особено в райони, които се занимават главно с животновъдство.

Кметът на Силистра Александър Сабанов потвърди алармираното от множество общини забавяне от страна на АОП за извършване на процедурите, на което от страна на МТСП бе заявена готовност за съдействие. 

Кметът на община Павликени инж. Емануил Манолов отбеляза проблем, свързан с трудното намиране и избор на строител, който да поеме проекта в твърде кратките срокове.

„Изграждаме нови и кандидатстваме по всички възможни програми, за да подобрим и резидентните, и почасовите услуги за уязвимите групи, но лимитът, според Националната карта на социалните услуги, е до 120 души. Ако този лимит не бъде увеличен, ние не можем да изградим втори модерен дом за възрастни, а искаме“, каза по време на срещата проф. Христо Христов, член на КС на НСОРБ и кмет на община Шумен, който се включи в срещата чрез онлайн връзка. Кметът добави, че на територията на общината има сгради с отпаднала необходимост, които могат да бъдат преустроени в съвременни домове за хората над трудоспособна възраст.

“По отношение на инвестицията за реновиране на съществуващи домове за стари хора, вече имаме подадени отчети за близо 30 милиона лева, което е 7,5 % от общата стойност на договорените средства, които са 371 милиона лева. Имаме стартирало строителство в над 75% от договорите. Много е важно вече да имаме сключени договори с изпълнителите“, заяви Цветан Спасов, ръководител на структурата за наблюдение и докладване по НПВУ.

 /ЙБ/