В София, официално беше даден старт на тригодишната програма „Капка по капка“, проект на Фондация BCause, финансиран от JTI Global Wash Initiative, с подкрепата на JTI България.
НСОРБ и БАВ са партньори на програмата.
Инициативата, с общ бюджет от 1.5 милиона щатски долара, е част от глобалната програма за вода, санитарна инфраструктура и хигиена на JTI и ще се изпълнява в България в периода 2025-2027 г. Основната й цел е подобряване на достъпа до чиста питейна вода и санитарни условия в райони, засегнати от безводие, както и подпомагане на уязвими социални групи.
Събитието бе открито от Елица Баракова, изпълнителен директор на Фондация BCause, и Мáртон Патаки, управител на JTI България. Те подчертаха значението на програмата като инструмент за справяне с един от сериозните актуални екологични и социални проблеми в България – достъпът до чиста питейна вода.
Гергана Бонева от JTI представи ключовите компоненти на инициативата, които включват грантов механизъм за НПО и общини, изграждане на обществени чешми и подкрепа за социални организации, осигуряващи хигиенни услуги на уязвими групи.
Теодора Пакулева от Българската асоциация по водите (БАВ) запозна присъстващите с процесите, свързани с водоснабдяването и ролите на различните институции в тях.
Основен компонент в инициативата „Капка по капка“ е грантова програма, която ще финансира проекти чрез конкурс, с крайна дата за кандидатстване – до 29 април 2025 г. Общините и неправителствени организациии ще имат възможност да кандидатстват, като оценката ще бъде извършена от експертен панел с участие на представители от различни заинтересовани страни. Конкурсът ще има издания и през 2026 и 2027 г.
Със средствата от грантовата програма общините могат да планират и работят активно за подобряване на водоснабдяването на селищата чрез конкретни мерки, изготвяне на експертни оценки и инвестиционни планове. Неправителствените организации и граждански групи ще могат пряко да осигуряват достъп до питейна вода, да ангажират местните граждани в доброволчество, създаване и поддържане на инициативи и традиции, свързани с местните водни ресурси, да привличат вниманието на институциите и ускоряват решаването на проблемите.Капка по капка“ е инициатива с дългосрочен ефект – тя не само осигурява финансова подкрепа за подобряване на достъпа до вода, но и създава партньорства между институции, граждански организации и бизнеса. Чрез тази колективна ангажираност програмата се стреми към трайни и устойчиви решения, подобряващи достъпа до чиста, питейна вода.
Могат да кандидатстват:
- Организации с нестопанска цел, определени за извършване на дейност в обществена полза
- Читалища
- Местни граждански групи (договорът се сключва с юридическо лице)
- Общини и кметства
С предимство ще се ползват проектите на организации от населени места с обявяван воден режим през 2022-2024, нарушен дебит и налягане на водата и проблем с качеството й.
Примерни дейности, които ще бъдат подкрепяни:
- Дейности за възстановяване и създаване на нови чешми със свободен достъп.
- Образователни и информационни дейности и въвеждане на конкретни мерки за опазване на водните източници и отговорно потребление на питейна вода.
- Акции за почистване на водосбори и територии, важни за обществени чешми.
- Експертни оценки и конкретни мерки за намиране на алтернативни водоизточници на населени места, засегнати от недостиг, нарушен дебит и ниско качество на водата.
- Малки ремонти и реконструкции на съществуващата водна инфраструктура.
- Други мерки, допринасящи към целите на Програмата.
Общият бюджет на тригодишната грантова програма е 876 000 щ.долара.
Капка по капка ще има три издания: през 2025, 2026 и 2027 година.
Бюджетът на изданието през 2025 година е 500,000 лева. Фондация BCause си запазва правото да не разпределя целия бюджет при липса на достатъчно качествени кандидатури.
Бюджет за общини и кметства
Минимален бюджет на проект: 5,000 лева Максимален бюджет на проект: 40,000 лева.
В помощ на кандидатите, се организират две информационни срещи със свободен достъп онлайн. Изисква се задължителна регистрация, която вече е отворена: ТУК.
„
За общините, онлайн срещата ще се проведе на 8 април от 15 ч.
За читалища, НПО и граждански групи – на 10 април от 16 ч.
За допълнителна информация и условия за кандидатстване: www.kapka.bcause.bg
Крайният срок за кандидатстване е 29 април 2025 г.
Календарът на програмата по дати:
/МЯ/