На 2 и 3 юли се проведе 167-та Пленарна сесия на Европейския комитет на регионите (КР). Българската делегация от представители на местните власти бе съставена от Таня Христова – Ръководител на делегацията и кмет на община Габрово, Цветелина Симеонова-Заркин – общински съветник в СОС, Златко Живков – кмет на община Монтана, Румен Гунински – кмет на община Правец, Владимир Москов – кмет на община Гоце Делчев, Павел Гуджеров – кмет на община Раковски, Стефан Радев – кмет на община Сливен и Людмил Веселинов – кмет на община Попово.
Дневният ред на събитието включваше теми за развитието на туризма, устойчивост на водните ресурси, Общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027 г., Конференцията на ООН по изменението на климата през 2025 г.
Началото на Пленарната сесия започна с призив на местните и регионалните лидери за по-голямо признаване на ключовата им роля в управлението на предизвикателствата, свързани с небалансирания туризъм, и обсъдиха необходимостта от предоставянето на подходящи ресурси за справяне с тях по време на пленарен дебат с Апостолос Цицикостас – европейски комисар по въпросите на устойчивия транспорт и туризма, на 2 юли.
ЕС е водещата туристическа дестинация в света, като този сектор играе жизненоважна роля за икономическия растеж, създаването на работни места и развитието на селските, периферните и по-слабо развитите райони. Туризмът се възстанови бързо от резкия спад, причинен от пандемията от COVID-19; възстановяването обаче разкри и засили съществуващите дисбаланси. Популярните дестинации са изправени пред предизвикателства като пренаселеност, натиск върху инфраструктурата и природните ресурси и нарастващи жилищни разходи, които засягат развитието на туризма на местно равнище.
Съществуват дестинации, които изискват различни подходи за управление на туристическите потоци, включително ограничаване или пренасочване на потоците, или ограничаване на предлагането на краткосрочни наеми. Делегатите изтъкнаха въздействието на изменението на климата върху европейските дестинации и подчертаха значението на работата с местните общности по въпроси като водоснабдяването, жилищното настаняване, мобилността и териториалното устройство.
„Туризмът е жизненоважен за нашите икономики, но той трябва също така да опазва нашите природа, наследство и идентичност. Това означава инвестиране в модели, които защитават ресурсите, подкрепят местните производители и създават работни места – растеж в хармония с нашите ценности. Европейският комитет на регионите има важната мисия – да подкрепя общините и регионите в трансформацията им към устойчив туристически сектор. Нека продължим да инвестираме в нашите региони, за да бъдат те двигатели на устойчивия туризъм. Защото, когато овластяваме местните общности, изграждаме по-зелена и по-устойчива Европа за всички.“, заяви в изказването си ръководителят на делегацията и кмет на Габрово Таня Христова.
Регионите и градовете очакват новата стратегия на ЕС по темата, която следва да бъде представена от Европейската комисия през първото тримесечие на 2026 г.
Местните лидери призоваха за по-добър достъп до финансиране и до навременни и подходящи данни за основано на факти създаване на политики и за ефективно наблюдение на въздействието на туризма на местно равнище.
По време на дебат с Европейския комисар Кристоф Хансен на 2 юли, местните и регионалните лидери призоваха и за по-силен регионален акцент в общата селскостопанска политика (ОСП) след 2027г., като бе обоснована позицията за по-голямо териториално участие в управлението на ОСП и необходимостта от подкрепа, съобразена с местните нужди. Бяха приети две ключови становища за създаването на конкурентоспособен, справедлив и устойчив европейски селскостопански и винарски сектор.
Тъй като се очаква ОСП след 2027 г. да претърпи дълбока реформа в рамките на предстоящия дългосрочен бюджет на ЕС (Многогодишна финансова рамка — МФР), възникнаха опасения във връзка с предложенията за прехвърляне на бюджетния контрол към националните правителства чрез сливане на фондове и преразпределяне на ресурси. Местните и регионалните представители категорично се противопоставят на този ход, като вместо това се застъпват за засилено сътрудничество на всички равнища на управление, като същевременно се гарантира лоялна конкуренция.
В областта на развитието на селските райони регионите и градовете споделят вижданията си за по-добра координация на фондовете на ЕС и по-голяма подкрепа за водените от общностите инициативи. Те се застъпват за амбициозни политики, които насърчават устойчиви продоволствени системи, с активното участие на местните власти, допълнени от по-силни екологични и социални мерки.
По време на дискусията с комисар Хансен беше обсъдено значителното икономическо и културно значение на лозаро-винарския сектор, особено в селските райони. Членовете на КР приветстват предложенията на Европейската комисия настояват за регионална подкрепа, по-добро регулиране на пазара и по-силна защита за винопроизводителите.
КР отправи предупреждение, че климатичните цели на ЕС до 2040 г. няма да бъдат постигнати без бюджет на ЕС, който подкрепя усилията на местно и регионално равнище.
„Регионите и градовете са двигателят на огромния напредък на Европа в областта на енергийната ефективност и производството на енергия от възобновяеми източници, устойчивия транспорт, екологизирането на градовете и промишлените екологосъобразни иновации, както и по отношение на всички предизвикателства, свързани с климата. Оставаме ангажирани с намаляването на нетните емисии на парникови газове на ЕС с 90 % до 2040 г., но това е немислимо, ако бюджетът на ЕС за периода след 2027 г. разруши регионалната политика и отстрани регионалните и местните власти от оформянето и осъществяването на ключови инвестиции.“, заяви председателят на Европейския комитет на регионите Ката Тюто.
Дебатът с европейския комисар по въпросите на околната среда, устойчивостта на водните ресурси и кръговата икономика – Джесика Розуел даде ясен сигнал на най-високо европейски ниво за единен ангажимент за справяне с нарастващите предизвикателства, свързани с водите, пред които е изправена Европа.
В резултат на глобалното затопляне Европейският съюз все повече става свидетел и страда от пролетни наводнения, опустошителни летни суши, горещи вълни, горски пожари и мощни есенни урагани. Всички те не само опустошават екосистемите и разрушават домове и инфраструктура, но и унищожават социалната тъкан на общностите. Като използват своите разбирания и познания за локалните климатични особености и условия, местните и регионалните власти могат да разработят целенасочени стратегии за гарантиране на опазването на жизненоважни екосистеми и подкрепа за дългосрочното благосъстояние на населените места.
Прието бе и становище, с докладчик Надя Пелефиге, в което се очертават ключовите послания на градовете и регионите на ЕС за конференцията за климата COP30 на РКООНИК, която ще се проведе в Белем (Бразилия) от 10 до 21 ноември. Комитетът подчертава, че Национално определеният принос на ЕС, който дефинира ангажиментите на съюза и трябва да бъде представен преди COP30, следва да признава лидерството и отговорностите на местните и регионалните власти, да взема под внимание социално-икономическите обстоятелства и да гарантира подкрепа за всички сектори на икономиката, за да се насърчи преходът, устойчивостта и конкурентоспособността на Европа.
Тазгодишната конференция за климата COP30 се очаква да катализира ангажирането на местните и регионалните власти за ускоряване на социално справедливите действия в областта на климата и енергийната сигурност.
Преди началото на заседанието представителите на българските местни власти проведоха среща с Красимира Йовкова – избрана през 2025 г. по програмата на Европейския комитет на регионите „Млади изборни политици“. Инициативата насърчава обмена на добри практики, създавайки мрежа от млади хора – представители на страните членки на Европейския съюз и партньори (общо 29 държави), като същевременно им дава възможност да взимат пряко участие и да представляват гласа на младежта по значими въпроси и ключови политики на ЕС.
Тази година от България бяха избрани 9 представители на местните власти в страната под 35-гдишна възраст.
/ДБ/
/ЙБ/