Над три пъти повече обекти, работни места, машини и оборудване, които пряко са застрашавали живота и здравето на работещите, са спрели през първото тримесечие на 2025 г. контролните органи на ИА „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) при извършените 13 091 бр. проверки. Общият брой на констатираните нарушения на трудовото законодателство е 50 880.

Нарушенията на разпоредбите по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд са 27 740 бр., а по осъществяването на трудовите правоотношения са констатирани 22 830 бр.

За първите три месеца на 2025 г. инспекторите по труда са приложили мярката спиране на обекти, машини и съоръжения 370 пъти. Това е увеличение с над три пъти спрямо същия период на миналата година, когато тя е била приложена 118 пъти. Отстранени от работа са 22 работници, от тях 17 за липса на правоспособност и 5 за неспазване правилата за безопасна работа. Двете мерки имат превантивен характер за предотвратяване на тежки трудови злополуки, които могат да доведат до смърт или трайна неработоспособност.

Случаите на работа без трудов договор са 914 бр. при 735 бр. за същия период на миналата година. Повишената разкриваемост на този вид нарушения е в резултат и на въведените т.нар. „бързи проверки“, които се извършват в извънработното време на Инспекцията по труда. Те се оказаха успешна практика не само за установяване на случаи на работа без трудов договор, но и за разширяване обхвата на обектите на контрол, които са рискови по отношение прилагането на сиви практики. Тези проверки са специално насочени към законосъобразното възникване на трудовите правоотношения. При тях се проверява само за наличието на сключен писмен договор на заварените в обекта работници и служители.

За първото тримесечие на годината са съставени 2913 бр. актове за установяване на административни нарушения. Сумата на влезлите в сила наказателни постановления и одобрени споразумения е над 3.8 млн. лв.

Установените забавени трудовите възнаграждения на работещите са над 3.7 млн. лв. Благодарение на инспекторите по труда за първите три месеца на годината са изплатени над 1.6 млн. лв. забавени възнаграждения, включително и суми за предишни периоди.

През периода Главната инспекция по труда извърши извънредна кампания в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Повече информация за нея може да намерите на https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13451

Инспекторите по труда се включиха и в информационната кампания Министерството на земеделието и храните (МЗХ) за повишаване осведомеността на земеделските стопани за изискванията, свързани със социалната условност. Информационните събития се проведоха във всички областни градове в страната https://www.gli.government.bg/bg/taxonomy/term/423/node/13468

Повече информация за дейността, организираните кампании и събития от началото на 2025 г. може да намерите на сайта на ИА ГИТ www.gli.government.bg в рубриката „Пресцентър“.

 

 

Снимка: Pixabay