В отчета на НСИ за сектор „Държавно управление“ разходите в графа „Общо разходи“ за 2024 година са с почти един милиард повече в сравнение с 2023 година.

Бюджетен рекорд: Близо 1 милиард повече разходи и 10% дефицит – защото така искат „силовите застрахователи“

Новият отчет на НСИ за сектор „Държавно управление“ потвърждава онова, за което алармирахме още преди месеци: разходите на държавата за 2024 година са с близо 1 милиард лева повече спрямо 2023 година. Това не е ръст, продиктуван от реформи или целенасочени инвестиции, а резултат от дългови решения, обслужващи чужди интереси – и то със съмнителна политическа целесъобразност.

Какво се случи?

През последните години управляващите предприеха не просто нов дълг, а дълг при 5% лихва в долари, пласиран не къде да е, а при „силовите застрахователи“ с трибуквени абревиатури, които традиционно нямат нищо общо със социалната или стопанска стабилност на страната.

Резултатът? Само лихвата по този дълг надхвърля 1 милиард лева, както вече показахме в предишната ни публикация. За сравнение – това е в пъти повече от 2022 година. Едва ли има по-пряко доказателство как „финансирането на дефицита“ се е превърнало в инструмент за обогатяване на избрани кръгове – а не в устойчиво управление.

Дефицит близо 10%: Кой ще го плати?

Ако подобен дълг не беше пласиран, дефицитът между приходите и разходите нямаше да гони 10%. Но когато някой решава да тегли заем при лихви от времената на латиноамерикански дългови кризи, последствията са неизбежни – плаща цялото общество.

Финален щурм на бюджета: 24 милиарда в последните дни

Но историята не свършва с дълга. В последните дни на годината, по традиция вече, служебното ВРЕДИТЕЛСТВО от коалицията ГЕРБ-СДС-ПП-ДБ-ДСБ-ДПС-ИТН-БСП отпусна невероятните 24 милиарда лева. Това е преразпределение с мащаб, който надхвърля всички предишни години – включително 2022 и 2023.

Разбира се, имаше избори. А когато има избори, се включва и държавната помпа за „хората“ на Пеевски и финансиста от Банкя. За тях няма инфлация, няма дефицит – има държавен бюджет, който може да се дои до последната стотинка.

Финал:

Българският бюджет вече не е инструмент за обществено развитие. Превърнал се е в средство за пълнене на частни каси, за замазване на политически договорки и за „удобно“ финансиране на мрежи с влияние.

Ако не се промени моделът, утре ще говорим не за 10%, а за 15% дефицит. И отново ще го платим ние с почти един милиард повече. С лихва.

Like this:

Like Loading…

Нашия източник е Българо-Китайска Търговско-промишлена палaта