Тъй като напрежението между Пекин и Тайпе се издига, академичните среди и образователният сектор разкриват как всяка страна се променя, за да се адаптира към – или оформя – новата среда. В първата от серия от две части изследваме огромните изследвания на континенталните академици, изучавайки потенциални пътеки и модели за управление на острова.
В продължение на десетилетия Пекин говори за мирно обединение с Тайван и евентуално да го управлява под споразумението на „една държава, две системи“, термин, който означава, че островът може да има различна политическа система от континенталната част.
Идеята беше предложена за първи път от покойния лидер на Paramount Ден Сяопинг и вписана в Конституцията като правна основа за бъдещо управление на Тайван през 1982 г.
Поколения китайски лидери споделиха своята широка визия за това как би търсило управлението след пренастройването на острова, включително неговите военни и политически партии.
И все пак това беше само при президента Си Дзинпин – или по -конкретно, откакто XI направи ключова реч по въпроса на Тайван през януари 2019 г. – това подробно обсъждане на въпроса, избран на публично място, включително от политически съветници и учени.
Ръстът на дискусията се проведе, тъй като правителството на Демократичната прогресивна партия (DPP) в Тайван продължи да тласка острова към незазависимост, а Вашингтон поддържа подкрепата си за Тайван на фона на конкуренцията с Пекин.
Много препоръки, публикувани в свързаните с държавата академични списания, специално по темата на Тайван, са привлекли уроци от Хонконг-които са били масивни Антиправителствени протести през 2019 г. – и подчерта прякото право на Пекин, образованието за национална сигурност и проверка на висши държавни служители.
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество