Трето обучение за повишаване на информираността и готовността на българските общини по пътя към цифровизацията

Проведохме още едно онлайн обучение за повишаване на информираността и готовността на българските общини по пътя към цифровизацията на 18 февруари. Събитието е част от поредицата от три обучения по линия на инициативата Smart Communities Network.

В обучението се включиха общински служители на ръководни и експертни позиции, работещи в сферата на дигитализацията, иновациите, електронното управление, устойчивото планиране и други сходни сфери. Говорители отново бяха експерти от европейските институции и организации, ангажирани от ЕК за изпълнение на проекта Smart Communities Network и представител на Фонд ФЛАГ.

Обучителната сесия „Фаза 3 Фаза на овластяване – подкрепата на общността и финансирането“ имаше за цел да даде информация и практически съвети как общността Living-in.EU и нейната мрежа могат да подкрепят зеления и цифров преход на българските общини чрез споделено знание, инструменти на ЕС и партньорски обмен. Участниците бяха запознати и с възможностите за финансиране, процеса на кандидатстване и създаването на успешни предложения.

Възможности за финансиране от ЕС за изпълнение на цифровата стратегия на общините бяха представени от Игнасио Гарсия Вега. Той обърна внимание върху ресурсите на ЕС за правна, техническа, финансова подкрепа и подкрепа за изграждане на капацитет.

Участниците в онлайн обучението имаха възможността да чуят от няколко лектори подробна информация за Портала към споделяне на знания, подбрани ресурси и мащабируеми решения – Living-in.EU и да научат как да се възползват от знанията и ресурсите на различните работни групи.

Living-in.EU е ключова инициатива на ЕС за цифрова трансформация на градовете и регионите, подкрепяна от Европейската Kомисия. Тя се основава на декларацията за присъединяване, усилване, поддържане. С подписването на тази декларация градовете и регионите се ангажират да работят заедно в пет области, за да ускорят пътя си към цифровизация — технически, правен, финансов, изграждане на капацитет и мониторинг и измерване. За да бъде организирано това сътрудничество и да бъдат реализирани ангажиментите, са създадени пет работни групи – по една за всяка от изброените области.

Представяне на основните теми на работа на правната и финансовата работна група на общността направи Ана Георгиева от Eurocities. Информация за работата на останалите работни групи споделиха представители на ERRIN, ENoLL и OASC. Експертите споделиха, че работата се извършва онлайн чрез платформата Living-in.EU. и всяка работна група организира четири онлайн срещи годишно. В групите могат да се включат експертите от общинската администрация с профил, който е подходящ за обхвата и темите на работната група – експертите с технически опит като служители по данни, технологични служители, служителите по иновации, но също така и правни експерти или експерти по финансиране. Най-подходящият профил може да бъде различен за всяка група. 

Всяка работна група има свое лично пространство на уебсайта на Living-in.EU и те приканиха всички, които искат да разгледат онлайн ресурсите.

Представителят на Фонд ФЛАГ Ива Петкова взе участие за втори път в обученията онлайн, за да представи възможностите за финансиране на зеления и цифров преход на местно ниво с финансови инструменти.

Обучителната сесия надгради обученията, които се проведоха на 28 януари 2025 г. и 12 февруари 2025 г.

/МЯ/