Търсят се партньори за международни мрежи за добри практики по УРБАКТ

На 1 април Програма УРБАКТ обяви покана към общините за включване в международни мрежи за добри практики. Мрежите дават възможност за трансфер на идентифицирани по програма УРБАКТ добри практики в други европейски общини. Общото финансиране за една мрежа по поканата е до 750 000 евро за дейности по управление, международно и вътрешно сътрудничество, обмен и обучение, осъществяване на пилотни дейности, оборудване, публичност и външна експертиза. Краен срок за кандидатстване – 30 юни 2025 г.

Редица водещи партньори вече търсят български общини за включване в техните мрежи.

Коимбра, Португалия: подобряване на достъпа и мобилността на гражданите в отдалечените райони.

Услугата SIT FLEXI прилага гъвкав модел на мобилност в райони с ниска гъстота на населението, където фиксираният транспорт с голям капацитет е неефективен. В региона на Коимбра SIT FLEXI работи само с резервации на пътници, което дава възможност за намаляване на разходите и на вредните емисии. Освен оперативната логистика, услугата подобрява качеството на живот и предоставя по-добър достъп на гражданите до обществени услуги.

Националното законодателство определя изискванията, на които трябва да отговаря гъвкавият транспорт по заявка, а национална програма финансира такива проекти за мобилност. Този законодателен контекст е от съществено значение за допълване на транспортните решения в градовете.

Практиката е представена в Шотландия, Испания и Германия, където екипът помогна за определянето на други транспортни решения. Предоставена е подкрепа и на други региони в Португалия, прилагащи транспортни решения, съобразени с търсенето.

За повече информация: https://urbact.eu/good-practices/sit-flexi-demand-responsive-transport-solution

Целе, Словения: създаване на публични пространства в празни сгради и пространства

Тази практика позволява временно използване на централно разположени офис площи, които са стояли празни от години. Целта е съживяване на стария център на града и популяризиране на града като привлекателна туристическа дестинация, като същевременно предоставя на местната общност пространство за публични изяви.

Националното законодателство на Словения не позволява временното ползване на пространства напълно безплатно. Трябва да се начисляват минималните разходи за ползване, като изключение се прави за проекти и събития на хуманитарни организации от национално значение.

Градовете, които възприемат практиката, ще трябва да идентифицират празни помещения в своите центрове и да установят тяхната собственост, както и готовността на собствениците –местните власти или граждани – да предложат пространствата за временно ползване. Необходимо е също да се открият потенциални потребители на пространствата и да се поканят да участват, както и да се определят протоколи за временно ползване.

За повече информация: https://urbact.eu/good-practices/temporary-use-spaces.

Nyíregyháza, Унгария: иновативен подход за подобряване на пазара на труда

Основа на инициативата е Форумът по заетостта – консултативен орган, представляващ широк кръг публични и частни заинтересовани страни. Форумът заседава редовно, за да обсъжда ключови въпроси и конкретни проблеми на пазара на труда. Между 2017 г. и 2023 г. са организирани над 120 събития, проведени са бизнес проучвания, мащабни събития за кариерно ориентиране и създадени онлайн платформи за задържане на квалифицирани работници. Подходът „отдолу-нагоре“ постига по-добра прозрачност и отчетност.

За повече информация: https://urbact.eu/good-practices/local-employment-forum

Бриндизи, Италия: Мрежа от социални пространства в града за градско и социално възраждане

Case di quartiere е център за социални иновации в Бриндизи, насочен към създаване на мрежа от социални обществени пространства в центъра и в покрайнините на града. Тези пространства насърчават ангажираността на общността, действат като фокус за социално предприемачество и предоставят иновативни услуги на гражданите. Проектът превърна 10 недостатъчно използвани общински сгради в приобщаващи места за срещи на общността. Те предоставят на местните жители достъп до услуги, възможност за работа в мрежа и споделяне на идеи за подобряване на района, стимулират социални предприятия.

Добрата практика свързва общностите и институциите и насърчава устойчивото развитие. Може да бъде възпроизведена във всеки град, където има нужда от нов живот за обществени пространства, които не се използват ефективно.

За повече информация: https://urbact.eu/good-practices/social-innovation-hub.

/ЯД/

/МБ/