На 23 април, УС на НСОРБ проведе работна среща с министъра на образованието и науката по актуални въпроси. Темите, които представителите на Управителния съвет на Националното сдружение на общините дискутираха бяха свързани с разширяването контрола на общините върху качеството на образователния процес и мерките за неговото подобряване, осъвременяване материалната база на образователните институции, управление на сградите на закрити училища, транспортът на учениците и осигуряването на училищни автобуси, както и други актуални въпроси.
В приветствените си думи, министър Красимир Вълчев изказа своята благодарност на НСОРБ и общините за сътрудничеството през годините и подчерта ролята на НСОРБ като основен и важен партньор в сферата на образованието. Министър Вълчев представи основните приоритети на МОН, по които се работи в близък и дългосрочен план и обърна внимание на необходимостта от силно ефективна съвместна работа с местните власти за постигане на резултати за качествено и перспективно образование. Той сподели, че са отворени всички основни теми и реформи в образованието и предстои работа, особено по някои от реформите, за които се вижда, че няма или не са постигнати очакваните резултати. Министърът наблегна, че бъдещето изисква да подходим отговорно към социално-икономическото развитие на страната и подчерта, че трябва да се работи по справяне с недостига на кадри за икономиката.
Той обърна внимание на основни проблеми, свързани с приема в гимназиален етап на обучение, свързан с демографските процеси, което води и да намаление в план-приема, с десегрегацията и др.
Министър Вълчев сподели плановете да се работи активно по коригирането на нормативи, които не работят или не допринасят за качеството на образование в страната.
Министърът на образованието и науката отправи молба към общините да положат усилия в контрола в рамките на техните правомощия в сферата на образованието. Той наблегна на целта да бъде развита териториалната отговорност, като предложи да бъде създаден механизъм за съвместен контрол на общините и РУО.
Заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на община Димитровград Иво Димов благодари и подчерта важността на добрата комуникация с МОН и увереността на ръководството на Сдружението, че тя ще продължи. Той сподели, че проблемите, някои от които натрупани с години не са малко и надеждата положителните процеси по решаването им да доведат до добри и качествени решения. Иво Димов представи два от основните, големи проблема за общините, свързани с транспорта на ученици и със сградите на закрити училища, които стоят неизползвани, рушат се и представляват опасност за живота и сигурността на жителите. Той сподели, че проблемът със закритите училища и използването на материалната им база от общините се дискутира в продължение на години и проблем възниква при необходимост от промяна на предназначението на сградите, която се осъществява съгласно регламентирана в ЗУТ процедура. Димов и представителите на Сдружението в срещата допълниха, че са постигнати определени облекчения на процедурата, но въпреки това, тя продължава да е изключително тромава и бавна. Необходимите нормативни промени, с оглед ускоряване на процеса биха могли да бъдат обсъдени между НСОРБ, МОН и МРРБ. Заместник-изпълнителният директор на НСОРБ Теодора Дачева спомена и за проблема с поставените в ЗПУО ограничения (населените места да са под 5 хил. жители), тъй като не малко училища се закриват и в по-големи населени места и дори областни центрове в резултат от демографската криза.
По въпроса с осигуряване транспорта на учениците, в дискусията се включиха с примери и предложения за решаването му и членовете на УС на НСОРБ Димитър Бръчков, кмет на община Петрич, д-р Емил Кабаиванов, кмет на община Карлово, Златко Живков, кмет на община Монтана. Те споделиха, че сме удовлетворени, че за 2025 г. средствата за компенсиране на разходите за транспорт на учениците са завишени с 11%, защото ежегодно се налага общините да дофинансират тази дейност. Представителите на УС изразиха безпокойство и от липсата на интерес сред частните превозвачи за извършване на тази услуга. „Използваните в момента училищни автобуси са значително амортизирани, част от тях вече са над 10 годишни. Техническото им състояние не само налага чести и скъпи ремонти, но и притеснние в нас“ подчерта Златко Живков и призова да бъдат намерени средства за превозни средства.
Дискутиран беше и изключително сериозния проблем с недостатъчната връзка между професионалното образование и потребностите на пазара на труда, която министър Вълчев също подчерта като основен въпрос за решаване, в началото на срещата.
Заместник-председателят на НСОРБ и кмет на община Троян Донка Михайлова обърна сериозно внимание на необходимостта от дългосрочна реформа в професионалното обучение така, че да отговори на потребностите на реалната икономика и на бъдещото перспективно развитие на България. Тя изрази надежда, че образованието може да бъде освободено от партийното вмешателство в назначенията на ръководни позиции и за нуждата от мандатност при назначенията на директори на училища. Донка Михайлова призова също за приемане на мерки, които да позволяват сградите на закритите училища да се ползват в интерес на общността.
В дискусията, с добри примери се включи и Димитър Бръчков, член на УС и кмет на община Петрич, който сподели за успешното обхващане на класовете от 1 до 4-ти по предмета „Религия“ и покани представителите на МОН на място да видят добрите резултати.
В срещата бе отделено внимание и на възможността за разширяване контрола на общините върху качеството на образователния процес.
Кметът на Елин Пелин, член на УС на НСОРБ Ивайло Симеонов постави въпроса с възможността на местните власти да участват по-активно и да имат въздействие върху посоката на развитие на училищата. Той посочи добри примери на социални инструменти, които община Елин Пелин използва за пряко или косвено подпомагане на образователния процес и справяне с демографската криза. Ивайло Симеонов подчерта важността от съвместна работа на общините и МОН за намиране на най-добрите решения за най-важния участник в процеса на образование – детето.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и зам.-изпълнителният директор на НСОРБ Теодора Дачева също отбелязаха, че макар общините да нямат възможност да влияят върху съдържанието на учебните планове и вътрешната организация на учебния процес, имат право да участват в тази дискусия и да правят предложения. Представителите на Сдружението споделиха, че сегашната система на средното образование е статична, движи се по инерция и по никакъв начин не дава сигнал, че има желание да се адаптира към бързо променящия се свят.работната среща, проведена с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев се очерта ясното желанието на всички страни да работят съвместно за подобряване образованието в страната. Министър Вълчев даде конкретни предложения за механизми, по които да се работи по отношение на контрола, по отношение на бюджета и по отношение на качеството на образование. Той сподели, че при добра бюджетна ситуация, ще направят всичко възможно за осигуряване на повече автобуси за превоз на ученици. Министърът на образованието и науката сподели, че в следващи срещи ще бъде обсъдено как може да се облекчи и процедурата, свързана с използването на сградите на закрити училища.
Министър Вълчев допълни, че той и екипът му са на разположение за предложения от НСОРБ за промени, които да бъдат разгледани, а също и за сигнали за нередности в образователните институции.
През месец май, предстои нова среща между министъра на образованието и науката и представителите на УС на НСОРБ, на която ще бъдат обсъдени и дефинирани конкретни мерки за решения на най-острите проблеми в сферата на образованието.
В работната среща на 23 март участие взеха Донка Михайлова, заместник-председател на УС на НСОРБ и кмет на община Троян, Иво Димов, заместник-председател на УС на НСОРБ и кмет на община Димитровград, д-р Емил Кабаиванов, член на УС на НСОРБ и кмет на община Карлово, Златко Живков, член на УС на НСОРБ и кмет на община Монтана, доц. Ивайло Симеонов, член на УС на НСОРБ и кмет на община Елин Пелин, д-р Мадлена Бояджиева-Ничева, член на УС на НСОРБ и кмет на община Тетевен, доц. Виктория Ковчазова, заместник-кмет ресор „Образование“, община Шумен, Пенка Игнатова, директор дирекция „Образование“ в община Велико Търново, Силвия Георгиева, изпълнителен директор на НСОРБ и Теодора Дачева, заместник изпълнителен директор на НСОРБ.
/МЯ/