24_mai (13) 24_mai (11)

24.05.2025

Кметът Костадин Димитров: Словото е сила, а буквите са нашето наследство и бъдеще!

С празнично шествие по Главната улица, аплодирано от хиляди пловдивчани и литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Пловдив отбеляза 24 май.

Тържеството за Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност започна в 09.00 ч. в Актовата зала на ХГ „Св. св. Кирил и Методий, където на официална церемония кметът Костадин Димитров, председателят на Общинския съвет Атанас Узунов и заместник-кметът по дигитализация, европейски проекти, бизнес развитие и образование Владимир Темелков удостоиха с „Почетна значка на град Пловдив“ 15 заслужили учители и директори от пловдивските училища и детски градини, а  15 млади учители получиха грамота.

Всички те благодариха за признанието и подкрепата на Община Пловдив и посочиха, че да бъдеш учител е призвание и мисия.

Костадин Димитров поздрави отличените преподаватели и им честити най-българския празник 24 май.

„Пловдив е град – символ на Съединението, град на думичката „Заедно“ и град, изпълнен с дух и култура. Благодаря на всички Вас, че се грижите за бъдещето ни – нашите деца“, обърна се към наградените учители кметът на Пловдив.

Честването продължи с празнична литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, отслужена от Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай в присъствието на кмета Костадин Димитров, председателя на Общинския съвет Атанас Узунов, заместник-областния управител Атанас Ташков, командирът на Съвместното командване на специалните операции бригаден генерал Божидар Бойков, народни представители, заместник-кметове, граждани и гости и тържество на площад „11 май“ пред ХГ „Св. св. Кирил и Методий“ до паметника на Светите братя.

То започна в 10.00 ч. с химна на Република България, а водещи и знаменосци бяха ученици от ХГ „Св. св. Кирил и Методий“. Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров приветства присъстващите.

„Днес отново сме заедно, за да почетем с песен, слово и цвете делото на Светите братя Кирил и Методий. Всички българи по света се гордеем с езика, писмеността, духовността и вярата, която ни обединява като народ. 24 май е празник, който другите народи нямат, празник, който ни напомня, че словото е сила, а буквите са нашето наследство и бъдеще“, подчерта Костадин Димитров.

Той напомни, че Пловдив винаги е бил град на първите и именно оттук започва честването на 24 май, затова пловдивчани имат особен повод да се гордеят на този ден.

„Уважаеми учители, дълбок поклон към Вас не само затова, че разширявате мирогледа и отваряте прозореца на знанието към учениците, но и съхранявате националната идентичност. Скъпи ученици, вярвайте в доброто, в знанието и мечтите си, вие сте нашата гордост и нашето бъдеще. Честит празник на всички Вас, които носите в сърцата си обич към буквите и словото“, отбеляза кметът на Пловдив.

Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи празничен водосвет и също поздрави присъстващите.

„Намираме се в благодатта на светоносните дни на пасхална радост, на радостта от празника на празниците, в който честваме благодатната памет на Светите равноапостолни братя Кирил и Методий. Над народа, който седеше в мрак, изгря голяма светлина – това е светлината на вярата, на Богопознанието. Тази светлина озари не само българския народ, а целия славянски свят“, изтъкна Пловдивският митрополит Николай.

Церемонията пред паметника на славянските равноапостоли завърши с полагането на венци и цветя, а точно в 10,45 ч. започна празничното шествие, което  мина по ул. „Хан Кубрат“, ул. „Райко Даскалов“, пл. „Римски стадион“, ул. „Княз Александър І“ , пл. „Стефан Стамболов“ и стигна до пл. „Централен“.

То бе водено от официалните лица и отличените учители. В шествието се включиха мажоретен състав при СУ „Св. св. Кирил и Методий“, духов оркестър „Пловдив“, знаменна група от ХГ „Св. св. Кирил и Методий, представители на образователни и културни институции, представителна група на ХГ „Св. св. „Кирил и Методий“, представителни групи на училища от град Пловдив.

Пред бившата сграда на БНБ на ул. „Райко Даскалов“ №53 концерт бе изнесен от фанфарен оркестър при СУ „Св. Паисий Хилендарски“ с диригент Иван Даярски. На пл. „Римски стадион“  свири представителен духов оркестър на ВВС с диригент майор Михаил Младенов и помощник-диригент капитан Димитър Христов, а на стълбите на „Каменица“ се състоя тържествен празничен концерт с участието на хоровете на град Пловдив.

В него се включиха Камерен хор „Иван Спасов“ с диригент Гергана Люцканова; Пловдивско певческо дружество „Ангел Букорещлиев“ с диригент Илиян Тиганев; Мъжки хор „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова; Дамски хор „Тримонциум“ с диригент Ваня Атанасова; Хор „Детска китка“ – концертен състав, с диригент Яна Делирадева; Стажантски състав към Хор „Детска китка“ с диригент Джулия Узунова; Хор на момчетата „Стефка Благоева“ с диригент Милка Толедова; Хор на момчетата, подготвителен състав към Хорова школа „Стефка Благоева“; Хор на младежите към Хорова школа „Стефка Благоева“; Вокална група „Бамбини“ с ръководител Снежка Донева; ФАФ „Куклици“ с ръководител Виолета Щерева; Младежки хор „Отепето“ с диригент Джулия Узунова; Хор към НУМТИ „Добрин Петков“ с диригент Николета Енева; Народен хор към НУМТИ „Добрин Петков“ с диригент Явор Тасков; Вокална група към Академията на г-жа Опера с диригент Яна Делирадева; Детска вокална група „Омайниче“ с диригент Таня Орманова. Диригент на сборния хор традиционно е уважаваният професор и доайен Златина Делирадева. На стълбите на „Каменица“ към шествието се присъедини и Първи детски гвардейски отряд в България при ДГ „Мая“.

Последният музикален поздрав се проведе на откритата сцена на пл. „Стефан Стамболов“, където свири Военен духов оркестър на Съвместно командване на специалните операции на Българската армия с диригент старши лейтенант Венцислав Стефанов. Официалните лица и граждани аплодираха и атрактивното изпълнение на мажоретен състав „Олимпик“ при ЦПЛР – ОДК – Пловдив с ръководител Анастас Петков. То завърши с пирамида, на върха на която една от мажоретките развя българското знаме, а всички извикаха „Да живее България!“.

Празничният ден ще завърши със съвместен концерт на гвардейски представителен духов оркестър към Националната гвардейска част с главен диригент на Българската армия подполковник Ради Радев и фолклорен ансамбъл „Тракия, който ще започне в 19.00 ч. на сцената на пл. „Стефан Стамболов“.

177 total views, 177 views today