Двудневният форум „Подготовка на общинските бюджети 2025”, организиран от търговското дружество на НСОРБ – НСОРБ-Актив, се проведе в София и събра над 300 представители от повече от 130 общини. Кметове, председатели на ОбС, финансисти, счетоводители, данъчни експерти от общините, ресорни заместник-кметове, общински съветници от бюджетните комисии обсъдиха актуални теми за подготовката на общинските бюджети и възможностите за намиране на по-добри и ефективни решения при разработването и изпълнението им.
В дискусиите по темите на форума взеха участие заместник-министрите на финансите – Кирил Ананиев, на регионалното развитие и благоустройството – Веселина Терзийска, Жени Начева, директор дирекция „Финанси на общините“ в МФ, както и Соня Кръстанова, директор дирекция „Финанси“.
„Обичайният бюджетен процес предполага държавният бюджет да е приет до края на месец ноември на предходната година, а общинските бюджети – до края на януари на текущата. През последните 4 години обаче тази логика беше преформатирана от нестабилната политическа среда и може би свикнахме да е нормално държавният бюджет да се приема много по-късно през годината“. Това заяви изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, която бе модератор на първия панел, посветен на темата за финансовата рамка на Бюджет 2025 г.
„Бюджетна процедура стартира още в началото на 2024 г. НСОРБ проведе продължителен, активен и конструктивен диалог с Министерство на финансите (МФ), като ръководството на Сдружението дискутира ключовите искания на общините с финансовите министри както от служебния, така и от редовния кабинет. Освен традиционните бюджетни взаимоотношения, важно за нас беше да запазим изпълнението на Националната инвестиционна програма за общински проекти”, заяви кметът на Община Монтана и член на УС на НСОРБ Златко Живков по време на първия панел на ежегодното обучение „Подготовка на общинските бюджети 2025”.
Кметът на Монтана представи рамката на бюджетните взаимоотношения между централния и общинските за настоящата година. Общ ресурс от 8 926 млн. лв. – ръст с 13% повече от 2024 г., от който:
- обща субсидия за делегираните от държавата дейности – общо 7 908 млн. лв., от която за „Общинска администрация“ – 726 млн. лв. (допълнителни 145 млн. лв. спрямо ЗДБРБ за 2024 г., като след приспадане на предвидените и предоставени през 2024 г. с актове на МС общо 50,1 млн. лв. за общинска администрация и възнагражденията на кметските наместници – реално увеличение е с 94,9 млн. лв. или с 15%).
- обща изравнителна субсидия – 460 млн. лв. (ръст с 50 млн. лв. или 12%, при поискан от НСОРБ ръст в размер на 84 млн. лв. или 35 %);
- трансфер за зимно поддържане и снегопочистване на общински пътища – 49 млн. лв. (с минимално увеличение от 0,77 млн. лв. или 2%, при поискано от НСОРБ увеличение в размер на 7 млн. лв. или 14 %);
- целева субсидия за капиталови разходи – 454 млн. лв. (увеличение с 28 млн. лв. или със 7%, при поискан от НСОРБ символичен ръст от 12 млн. лв. );
- трансфер за други целеви разходи за местни дейности – 70 млн. лв. (ръст с 16,7% или с 10 млн. лв. – по предложение на НСОРБ е запазен и увеличен за трета поредна година).
Златко Живков заяви още, че в ЗДБРБ се запазва и Инвестиционна програма за общински проекти – с обща прогнозна стойност на проектите 7.2 млрд. лв. за 3 066 проекта със срок на изпълнение и въвеждане в експлоатация до 30 юни 2027 г . За разплащания през 2025 г. са прогнозирани 1,65 млрд. лв.
Основните разпоредби, срокове и условия в ЗДБР за 2025 г., свързани с работата на общините, вижте: ТУК.
„Основен приоритет за държавата ни е влизането в Еврозоната. Този процес изискваше редица сериозни ангажименти, за да можем да постигнем всички критерии. Това, заедно с непредвидимата ситуация на политическо ниво, затрудниха бюджетния процес, заяви заместник-министърът на финансите Кирил Ананиев в обръщението си към присъстващите. Той добави, че екипът на МФ е бил изправен пред голямо изпитание при подготовката на Бюджет 2025.
„Макар и в тази сложна ситуация правителството намери сили, възможности и финанси да изведе на фона на финансовата ситуация общинските бюджети като приоритет. Има още какво да се подобри в тази посока, но в крайна сметка направихме крачка напред“, добави заместник министърът и добави, че екипът на МРРБ разчита на местните власти да използват по най-ефикасния начин ресурсите, с които разполагат, тъй като 2025 г. е изключително решаваща за редица национални и европейски процеси.
В рамките на изказването си Кирил Ананиев представи акцентите и основните политики във взаимоотношението между централния и общинските бюджети, както и подробни финансови параметри на продължената Национална инвестиционна програма за общински проекти. От предвидените 1,65 млрд. лв. – от тях 750 млн. лв. ще се предоставят от централния бюджет (чрез бюджета на МРРБ) и 900 млн. лв. от Българска банка за развитие (ББР). Условията и редът за отпускането на ресурса от Банката ще бъдат уредени с Постановление на МС.
Предвидено е правилата за верификация и отчитане на допустимите разходи и извършването на плащанията по споразуменията през 2025 г., включително чрез ББР, да се уреждат с Акт на МС, по предложение на министрите на финансите и на министъра на регионалното развитие. Амбициите са този Акт да бъде готов и приет заедно с постановлението за изпълнение на Бюджета за 2025 г. до края на м. април. Промяна в списъка по Приложение 3 може да бъде извършвана еднократно, въз основа предложение от кметовете на българските общини. Предстои да бъдат изготвени и подробни указания за реализиране на дейностите и плащанията за 2025г.
„В Приложение 3 към са включени 3066 общински проекта от 264 общини, на обща стойност 7,23 млрд. лв.“, напомни заместник-министър Ананиев. Той информира присъстващите и за предвидените нови справки, които ще бъдат изисквани от общините заедно с бюджета и неговите отчети през 2025 г.:
- Справка към касовите отчети по отношение на прогнозното разходване на средства на преходните остатъци за тримесечие;
- Справка към касовите отчети за несъбраните суми от данък за недвижими имот, ТБО и др.
- Справка за очакваните разходи за текущия и следващия месец за проекти, финансирани със средства от ЕС;
- Справка за индикатори в модула за капиталови разходи за текущи ремонти към ИСО.
„Очакваме с НСОРБ да си партнираме по няколко линии, основните от които са набелязване и изпълнение на мерки за повишаване събираемостта на местните данъци и такси, както и съвместно обсъждане на промени в ЗМДТ по линия на реформата в ТБО“, заключи заместник-министър Ананиев.
Параметрите на Националната програма за общински проекти представи заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Веселина Терзийска.
„Програмата продължава да се изпълнява и през 2025 г., като тази година регламентацията е в чл. 113 в ЗДБРБ. Екипът на МРРБ се постара да запази подхода от миналата година, защото редът и документите вече са ясни за местните администрации“, заяви заместник-министърът.
През 2024 г. от подадени 2300 заявления са подписани 1930 споразумения, общ ресурс – около 4 млрд. лв. Това, което предстои – предвидени са 1,650 млрд. лв., напомни още тя. В изказването си пред участниците във форума заместник-министър Терзийска акцентира върху новите моменти от Програмата за 2025 г.:
- срокът за изпълнение е до 2027 г.;
- предвидено е еднократно изменение на проектите през годината – до 30 юни 2025г.;
- включването на ББР в разплащанията.
„Законът дава приоритет на европейското финансиране и Ви молим, където можете да получите европейски средства, да се насочите към тях. Това означава освобождаване на повече ресурс спрямо лимитите, с които разполагате, и насочването му към проектите в общинската програма. Плащанията ще започнат след обнародването на двете постановления за изпълнение на бюджета“, заяви Веселина Терзийска и добави, че продължават да се регистрират грешки при исканията за плащане, което бави процеса на работа.
Екипът на МРРБ е в готовност, при заявяване от страна на НСОРБ, да организира работна среща за изясняване на последвалите въпроси.
След промените, които подготвяме в Закона за публичните финанси, бюджетът ще започне да се планира и изготвя в 4-годишен план. Разчетите за четирите години ще се докладват както в НС, така и в ЕК. Това означава, че практиката към момента в бюджетната прогноза да се планира година за година ще остане да края на настоящата година. От началото на 2026 г. нашите разчети трябва да бъдат устойчиви, заяви директорът на дирекция „Финанси на общините“ в МФ Жени Начева.
Най-рискови по линия на приемането на еврото са бюджетите на общините, защото не можем да влияем върху два компонента – размера на собствените приходи и размера на приходните остатъци. Те влияят съществено върху параметрите на консолидираната фискална програма, каза г-жа Начева и добави, че очаква в края на 2025 г. общините да генерират дефицит.
С новите моменти във функция „Образование“ участниците във форума дискутираха с директора на дирекция „Финанси“ в МОН Соня Кръстанова.
„2025 е добра година за образованието от бюджетна гледна точка. Имаме увеличение на средствата, спрямо 2024 г., с което процентът на БВП за сектора стана 4,8 %.“, каза директорът в МОН и допълни, че това се дължи на правителствената политика по отношение на доходите на педагогическите специалисти. 630 млн. лв. е ръстът за възнаграждения за работещите в системата на предучилищното и училищното образование и още толкова – за заетите в сферата на висшето образование.
Очаква се приемането на ПМС за изпълнение на бюджета, за да започне процесът по трансфериране на средства към общините. МОН има готовност веднага да предостави средствата за транспорт на педагогическите специалисти, за защитени професии и специалности, както и ресурса за образователни институции с концентрация на деца от уязвими групи.
Соня Кръстанова заяви, че на сайта на образователното министерство са качени за обществено обсъждане проекти на постановления, заповеди и актове, уреждащи бюджетните взаимоотношения между общините и Министерството: трансферите е Проект на Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование (Вижте: ТУК); проект на заповед на Министъра на образованието за утвърждаване на Нормативите за кариерен консултант (Вижте: ТУК); Проект на заповед за определяне на максимален размер на средствата за компенсиране на километър от общия пробег на превозвачите (Вижте: ТУК); проект на заповед за определяне на актуализиран месечен размер на средства за компенсиране на разходите на родителите за едно дете за 2025 г., изплащани по реда на Наредбата за условията и реда за предоставяне и изплащане на средства от държавния бюджет за компенсиране на разходите, извършени от родителите за отглеждането и обучението на децата, които не са приети в държавни или общински детски градини или училища поради липса на свободни места (Вижте: ТУК); както и Решение за приемане на стандарти за делегираните от държавата дейности с натурални и стойностни показатели през 2025 година (Вижте: ТУК).
„Срокът по отношение на утвърждаване на формулите за определяне на бюджета на образователните институции в общините е 27 април – 30 дни след обнародването на ЗДБРБ“, обърна внимание г-жа Кръстанова.
Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева направи обзор на предстоящите ангажименти, срокове и предизвикателства за местните администрации, касаещи подготовката и приемането на общинските бюджети, нормативни промени с отражение върху разходите, нови задължения по Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Закона за опазване на земеделските земи, както и реформата за новото изчисление на ТБО.
Председателят на Постоянната комисия по бюджет и финанси на НСОРБ и заместник-кмет на община Габрово Мария Йозова представи основни акценти при планирането и управлението на общинските приходи за настоящата 2025 г.
„В планирането на приходната част не трябва да участват само финансистите и данъчните, а по-широк кръг експерти – от устройство на територията, второстепенните разпоредители, общинските предприятия. Необходима е широка дискусия преди предаването на отделните бюджети“, заяви Мария Йозова и допълни, че е изключително важно да се следи актуалното национално законодателство при структурирането на приходната част в общинския бюджет.
В презентацията си заместник-кметът обърна внимание на фактори, влияещи на планирането, основни приходи в местните бюджети – собствени и от държавни трансфери, ключови дати и срокове през настоящата година, мерки за изпълнение приходния план.
Стратегия и приоритети при планирането на разходите представи заместник-кметът на община Шумен Десислава Петрова. Тя акцентира върху условията и реда за планирането на разходната част в общинските бюджети, спрямо актуалната нормативна рамка, основните разходни пера – издръжка, персонал, общински дълг, общински предприятия и др.
В рамките на дискусията, много общини споделиха текущи проблеми, свързани с финансирането на отделните секторни ангажименти на местните власти, с препоръка НСОРБ да търси тяхното решение.
/ИИ/