Членовете на NAT обсъдиха устойчиви стратегии на ЕС за готовност за кризи, туризъм и лекарства

Членовете на Комисията по природни ресурси (NAT) на Комитета на регионите (КР) проведоха заседание на 11 юли, в рамките на което разгледаха някои от най-неотложните предизвикателства, пред които са изправени местните и регионални власти в ЕС: готовност за кризи, устойчив туризъм и сигурност на лекарствата.

Дебатите подчертаха необходимостта от по-устойчиви стратегии на ЕС, които отразяват териториалните реалности и засилват ролята на местните и регионалните власти при оформянето и прилагането на ефективни ответни мерки.

В заседанието участва и представител на българската делегация в КР – кметът на община Правец Румен Гунински.

Европейска стратегия за Съюз за готовност

По време на дебата членовете на комисията NAT подчертаха необходимостта от проактивен подход, включващ всички нива на управление и общество и призоваха за по-голяма роля на местните и регионалните власти в изпълнението на стратегията и адаптирането на действията към местните реалности.

ЕС е изправен пред бързо променяща се рискова среда — от геополитическа нестабилност и кибератаки до изменение на климата и природни бедствия. За да засили своята готовност и устойчивост, ЕС трябва да възприеме проактивен начин на мислене — да планира предварително и да предприеме превантивни мерки за намаляване на рисковете и свеждане до минимум на щетите преди възникването на кризи. Предложената европейска стратегия на Съюза за готовност има за цел да укрепи способността на ЕС да предвижда и реагира на кризи.

Докладчикът Мария Изабел Уритиа де лос Мозос (Испания/ЕНП), регионален министър на правителство на Кантабрия заяви: “Става въпрос за координиране и прилагане на необходимите инструменти, така че Европа да бъде подготвена на местно и регионално равнище да реагира на всякакъв вид заплаха, криза или извънредна ситуация, които могат да възникнат, и да го направим заедно. Когато Европа действа по единен и координиран начин, ние постигаме по-добри резултати; Заедно успяхме да преодолеем пандемията, защитихме нашите граждани и икономики и излязохме по-силни, за да се справим заедно с бъдещите предизвикателства. Сега Европа трябва да покаже същата инициатива, същия стремеж и същата упоритост, както в тези и много други случаи.”

Към устойчив и устойчив туризъм в ЕС

Европа е най-популярната дестинация в света, но тази популярност си има цена. Пренаселеността и въздействието върху природните ресурси и инфраструктурата са все по-в центъра на вниманието. След пленарния дебат на КР от 2 юли, в който местните и регионалните власти призова комисар Цицикостас  да работят ръка за ръка с градовете, селата и регионите за оформяне на бъдещата стратегия на ЕС за устойчив туризъм, членовете на NAT обсъдиха как екологичният и цифровият преход може да укрепи устойчивостта и да подобри адаптивното управление на туризма. Петнадесет години след оригиналната Туристическа стратегия ЕС се нуждае от нова политическа рамка за устойчив туризъм.

Докладчикът Маргарита Проенс Риго (Изпания/EPP), председател на правителството на Балеарските острови: “Натискът върху територията, природните ресурси, водата, мобилността, обществените услуги и съвместното съществуване с жителите налагат спешна трансформация на туризма. Ето защо представихме становището “Към устойчив и устойчив туризъм в Европейския съюз” в Европейския комитет на регионите — стратегия за балансирано и адаптивно управление. Само като действаме системно, ще можем заедно да трансформираме туризма, да постигнем баланс между туристи и жители, да запазим природните ресурси и най-вече да повишим социалното сближаване и конкурентоспособността на европейските региони.”

Закон за критичните лекарства

Пандемията и геополитическото напрежение подчертаха значението на наличността и финансовата достъпност на лекарствата като ключов стълб на силен Европейски здравен съюз. Междувременно недостигът на лекарства се увеличи и ЕС е силно зависим от някои чуждестранни доставчици на ключови активни фармацевтични съставки. Законодателният акт за критичните лекарства има за цел да засили сигурността на доставките и наличността на лекарства от критично значение в рамките на ЕС, като улесни инвестициите в големи проекти, насърчи съвместното възлагане на обществени поръчки и се стреми да изгради по-широко международно сътрудничество. По време на дебата членовете на NAT проучиха регионалните роли в здравеопазването, предизвикателствата при бюджетирането и обществените поръчки и призоваха за по-голяма диверсификация на веригата за доставки и прозрачност на ценообразуването.

Докладчикът Ерика фон Калбен (Германия/Зелените), член на провинциалния парламент на Шлезвиг-Холщайн заяви: “Законодателният акт за критичните лекарства е важна стъпка към намаляване на зависимостта на Европа и укрепване на сигурността на доставките. Недостигът на основни лекарства засегна тежко много хора в нашите региони, особено в селските и уязвимите райони. Наличието на критични лекарства на склад е не само добра политика, но и готовност и устойчивост. За това предизвикателство се нуждаем от силни европейски решения и устойчиво фармацевтично производство, което защитава общественото здраве във всички общности.”

/ЯД/

/ИИ/