28% от БВП се генерира в сектор „Държавно управление“. Приложение 1 Това излиза от последните данни на НСИ. За последните години ръста и по 1% на година.
Ръста о от над един процент годишно
До няколко години в същия темп половината от БВП ще се генерира в сектор „Дръжавно управление“
Средствата генерирани от сектор държавно управление в милиони
Средствата които „генерира“ сектор „Държавно управление“ са се удвоили за няколко години.
Над два пъти са средствата „създадени“ в сектор „Държавно управление“
Удвояването на средствата, генерирани в сектор „Държавно управление“, е резултат от няколко съществени фактора:
- Увеличени държавни разходи – Държавата ни прави все по-големи инвестиции в администрация, „социални“ програми, инфраструктура, която се превръща в офроуд и публични услуги като избори и броене на бюлетини по специфичен начин. Това води до по-висок дял на този сектор в БВП.
- Повишаването на данъците през последните години и таксите, които се явяват в повечето случаи косвени данъци – Държавата увеличава данъчната тежест върху бизнеса, като отново промени ЗМД и така ако не генерираш боклик си длъжан да плащаш на квадратура, за това, че не си искал услуги от държавата. Това естествено води до по-високи приходи в държавния бюджет, но също така да забави и убива частния сектор и целенасочено гони инвеститорите.
- Увеличаване на заплатите в публичния сектор и за 2025 година дори ще е колосално – Възнагражденията в държавната администрация и свързаните институции растат с космически скорости и това естествено ще продължи да увеличи дела на сектора в БВП.
- Повече заети в държавния сектор – Раздуването на администрацията с нови работни места според НСИ въпреки намаляването на населението увеличава държавните разходи и БВП, но драстично намалява ефективността.
- Европейски и външни средства – Временен приток на средства от ЕС и международни институции за финансиране на публични проекти също води до рязко увеличаване на приходите в сектора.
Как това може да повлияе на икономиката?
Потенциални положителни ефекти:
- Подобряване на инфраструктурата и публичните услуги, което за нашата страна не е факт.
- Повишаване на социалните разходи (здравеопазване, образование, пенсии). Тук разходите се увеличават, а качеството на услугите намалява.
- Краткосрочно увеличение на заетостта и потреблението, което е факт заради по-високите заплати в сектор държавно управление. Това води до спад на предлагането на работна ръка и ощетява частния сектор.
Негативните ефекти за икономиката са очевидни:
- Намаляване на ефективността – държавният сектор е по-бюрократичен от частния.
- Задушаване на частния бизнес, при тези високи данъчи и тормоз от НАП и понеже данъците се увеличават за финансиране на разходите всичката пара отива в свирката.
- Инфлационен натиск – по-големите публични разходи естествено водят до ръст на цените.
- Дългосрочен риск от бюджетен дефицит е като Дамоклиев меч понеже разходите растат по-бързо от приходите.
️ Балансът е ключов – Ако държавата насочва средствата към устойчиви инвестиции (инфраструктура, дигитализация, иновации), ефектът може да е положителен. Но както е в нашия случай разходите отиват основно за издръжка на администрацията, това задължително ще навреди лошо на икономиката в дългосрочен план.
Коментара е излишен и само от нас зависи!
Да са ни живи и здрави вредителите и комисионерите!
(1) ВРЕДИТЕЛСТВО (синоним на правителство, когато то не управлява, не прави и не допринася, а просто с всички сили вреди на нас, тези, които плащаме данъци)
(2) ЕК (European Commission или Европейско място за събиране на Комисионни според Oxford Dictionary – точно за този превод също писахме)
Ако искате да се заподнаете с повече детайли можете да посетите нашата страница, където няма цензура и манипулации, а и новините са в единната им цялост. https://bccci.net/bg/Новини/
Приложения
- НСИ за БВП Приложение 1
Like this:
Like Loading…
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество