29 април е крайният срок за участие на общините в програма „Капка по капка“

До 29 април общините могат да подават проекти за участие в тригодишната програма „Капка по капка“, проект на Фондация BCause, финансиран от JTI Global Wash Initiative, с подкрепата на JTI България.

Програма „Капка по капка“ цели да подобри достъпа до питейна вода и хигиенни възможности с фокус върху жителите на районите, страдащи от проблеми във водоснабдяването.

Програмата се осъществява чрез грантове за проекти на неправителствени организации, граждански групи и общини, които предлагат решения на проблеми с недостига и разхищението на питейна вода и се основават на експертен подход, прилагане на стандарти за безопасност, партньорство и ангажиране на заинтересованите институции и гражданите.

Партньори в инициативата са НСОРБ и БАВ.

 

Основен компонент в инициативата „Капка по капка“ е грантова програма, която ще финансира проекти чрез конкурс, с крайна дата за кандидатстване – до 29 април 2025 г. Общините и неправителствени организациии ще имат възможност да кандидатстват, като оценката ще бъде извършена от експертен панел с участие на представители от различни заинтересовани страни. Конкурсът ще има издания и през 2026 и 2027 г.

Със средствата от грантовата програма общините могат да планират и работят активно за подобряване на водоснабдяването на селищата чрез конкретни мерки, изготвяне на експертни оценки и инвестиционни планове. Неправителствените организации и граждански групи ще могат пряко да осигуряват достъп до питейна вода, да ангажират местните граждани в доброволчество, създаване и поддържане на инициативи и традиции, свързани с местните водни ресурси, да привличат вниманието на институциите и ускоряват решаването на проблемите.Капка по капка“ е инициатива с дългосрочен ефект – тя не само осигурява финансова подкрепа за подобряване на достъпа до вода, но и създава партньорства между институции, граждански организации и бизнеса. Чрез тази колективна ангажираност програмата се стреми към трайни и устойчиви решения, подобряващи достъпа до чиста, питейна вода.

Могат да кандидатстват:

  • Организации с нестопанска цел, определени за извършване на дейност в обществена полза
  • Читалища
  • Местни граждански групи (договорът се сключва с юридическо лице)
  • Общини и кметства

С предимство ще се ползват проектите на организации от населени места с обявяван воден режим през 2022-2024, нарушен дебит и налягане на водата и проблем с качеството й.

Примерни дейности, които ще бъдат подкрепяни:

  • Дейности за възстановяване и създаване на нови чешми със свободен достъп.
  • Образователни и информационни дейности и въвеждане на конкретни мерки за опазване на водните източници и отговорно потребление на питейна вода.
  • Акции за почистване на водосбори и територии, важни за обществени чешми.
  • Експертни оценки и конкретни мерки за намиране на алтернативни водоизточници на населени места, засегнати от недостиг, нарушен дебит и ниско качество на водата.
  • Малки ремонти и реконструкции на съществуващата водна инфраструктура.
  • Други мерки, допринасящи към целите на Програмата.

Общият бюджет на тригодишната грантова програма е 876 000 щ.долара.

Бюджетът на изданието през 2025 година е 500,000 лева. Фондация BCause си запазва правото да не разпределя целия бюджет при липса на достатъчно качествени кандидатури. 

Бюджет за общини и кметства: Минимален бюджет на проект: 5,000 лева Максимален бюджет на проект: 40,000 лева.

Капка по капка ще има три издания: през 2025, 2026 и 2027 година.

Кандидатстването по грантовата програмата съдържа три елемента: 1. онлайн регистрация, 2. формуляр и 3. бюджетна таблица. 
Необходимо е предварително да се запознаете с Указанията за кандидатстване ТУК


Цялата информация по инициативата и документите за кандидатстване можете да намерите на: https://kapka.bcause.bg/grants.html

При възникнали допълнителни въпроси, можете да се свържете с Людмила Атанасова, директор „Програми за НПО”, [email protected], тел./: 02/981 1901; 0884 645 206.

/МЯ/