48-ма сесия на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа в Страсбург

Тридневната 48-ма сесия на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа започна на 25 март в Страсбург с официално обръщение от президента Марк Кулс към делегатите под звуците на европейския и украинския химн.

В изказването си Кулс отдели внимание на категоричното решение на Европа да подкрепя Украйна в контекста и на подписания предишния ден меморандум за разбирателство с Украинската асоциация на обединените териториални общности за засилване на сътрудничеството и насърчаване на демократичното управление и реформите на местното самоуправление в Украйна. Меморандумът ще спомогне за насърчаване на иновациите в местните политики и инициативи и ще се подобри устойчивостта на украинските общности.

В изложението си президентът Кулс заяви, че демокрацията е застрашена не само в Европа и тя може да бъде защитена със засилване на гражданското участие и приобщаващо управление.

В последвалия дебат за войната в Украйна и бъдещото възстановяване на страната участваха украинският заместник-министър на общностите и териториалното развитие Олексий Рябийкин, председателят на подкомисията на украинския парламент по административно-териториално устройство и местно самоуправление Виталий Безгин и специалният пратеник за възстановяването на Украйна Давиде Ла Сесилия (Италия).

Олексий Рябийкин подробно изложи действията, които е предприела  страната му и заяви нужда от консултиране, обмяна на експертен опит за защита на Украйна. Конгресът прие и декларация за възстановяване на Украйна.

Българската делегация, в състав Елена Балтаджиева – кмет на община Каварна и ръководител на делегацията, Нехрибан Ахмедова – кмет на община Венец, Цветанка Йотина – кмет на община Мирково, Тихомир Янакиев – кмет на община Созопол, участва в сесиите и в заседанията на политическите групи в Конгреса.

Младежкият делегат в Конгреса Мартин Величков, участва в дебата по опазване на околната среда, ролята на местните и регионални власти. Той представи новата глобална инициатива за здравословното хранене на растителна основа, инструмент за опазване на околната среда и за промяна в системата на хранене, насочен срещу разхищаване на храната и борбата с климатичните промени.

  

Нейно кралско височество Великата херцогиня на Люксембург участва в дебата за сексуалното насилие в конфликтни зони. Тя акцентира върху решаващата роля на асоциацията „Stand Speak Rise Up“, основава през 2018 г., и потвърди ангажимента си да дава гласност на разказите на оцелелите от сексуално насилие, свързано с конфликти.

Конгресът обсъди докладите за прилагането на Европейската харта за местно самоуправление в Лихтенщайн и Сан Марино. На дебатиране бе подложено и  наблюдението на местните избори в Подгорица (Черна гора) и в Босна и Херцеговина, както и на проучвателната мисия по изборни въпроси в Румъния. По докладите бяха приети проекти на препоръки и резолюции.

Дебатът за местна и регионална демокрация по света напомни, че принципите на местното самоуправление, определени в Европейската харта за местно самоуправление, се простират далеч отвъд границите на Европа. Градовете на всеки континент и във всяка държава са изправени пред общи предизвикателства. За първи път на сесията участва и делегация от демократичните сили на Беларус, която беше приветствана от президента на Конгреса, който призова също за освобождаване на всички политически затворници и спиране на репресиите в страната.

Докато много страни по света се обръщат към местната демокрация, други драстично възпрепятстват нейния растеж, каза Ирина Халопица, член на Координационния съвет на демократичните сили на Беларус. „Нямаме търпение да работим с Конгреса и да споделяме опит, така че Беларус един ден да може да подпише Хартата за местно самоуправление“, каза тя, приветствайки символичния характер на участието си в дебата.

 

Външна намеса в изборните процеси на местно и регионално ниво

С Декларацията от Рейкявик от 2023 г. държавите – членки на Съвета на Европа, потвърдиха ангажимента си да провеждат избори и референдуми в съответствие с международните стандарти и да предприемат всички подходящи мерки срещу всякаква намеса в избирателните системи и процеси. Конгресът отдавна е убеден, че местните и регионалните избори трябва да се решават от гласоподавателите на общността, в която живеят. Конгресът отчита в някои държави членки нарастваща външна намеса с цел изкривяване на волята на гласоподавателите и оказване на влияние върху резултата от изборите. Тя може да приеме много форми, като кампании за дезинформация, незаконно финансиране на участници в изборите и кибератаки, често навигиращи в сивата зона между намесата и влиянието. Много местни участници също използват едни и същи хибридни инструменти, което прави още по-сложно приписването на атака на конкретна група.

Справянето с тези рискове изисква всеобхватен и балансиран подход и Конгресът препоръчва да се подкрепят по-нататъшни изследвания за външната намеса в местните и регионалните избори, изграждане на устойчивост на местните власти и укрепване на регулациите за финансиране на партии и кампании. Необходими са и внимателни подходи за защита на правата на човека, по-специално свободата на изразяване, и следва да се избягват прекалено рестриктивни закони за чуждестранно влияние, които биха могли да навредят на гражданското общество.

Не на последно място, изправен пред тази многостранна тенденция, обществената осведоменост остава една от най-добрите форми на защита срещу външна намеса на всички нива на управление и Конгресът препоръчва насърчаване на открит дебат и насърчаване на образованието на гласоподавателите и кандидатите, за да се противодейства на тези заплахи.

Водните ресурси под напрежение, към по-добро местно и регионално управление

Изменението на климата и урбанизацията изискват отговорно използването на водата. Сегашното потребление на вода е предимно линейно и не е устойчиво. Местните и регионалните власти са в добра позиция да прилагат устойчиво управление на водите, благодарение на своите отговорности за планиране и близостта им до потребителите и мрежата от заинтересовани страни, които по някакъв начин влияят на използването на водата. Управлението на водите трябва да бъде демократично, включващо всички нива на управление и всички съответни заинтересовани страни, ориентирано към правата на човека, социалните, икономическите и екологичните изисквания. Стратегическото управление на водите от местни и регионални изборни представители е от жизненоважно значение.

Жилищната криза

Броят на бездомните хора се е удвоил в редица европейски страни през последните години, особено между 2010 и 2023 г. В дебата по темата специалният докладчик на ООН за крайната бедност и правата на човека Оливие де Шутер изтъкна редица утежняващи фактори като неравенството в доходите и нарастващите наеми. Той осъди криминализирането на бездомничеството и произтичащите от това практики като нарушение на правата на човека. Призовавайки местните и регионалните власти да приемат стратегията „Осигуряване на жилище на първо място“, която се състои в предоставяне на хората на достойно жилище, като ги призова да инвестират в изграждането на социални жилища.

Обсъден бе и приносът на Конгреса към Втората световна среща на върха на ООН за социално развитие, опазването на околната среда, регионалното финансово управление, ролята на региони в процеса на присъединяване към ЕС.

Избран бе седми заместник-президент на Камарата на местните власти, както и пети заместник-председател на Комисията по социално приобщаване и човешко достойнство комисията към Конгреса.

След спешен дебат Конгресът на местните и регионални власти на Съвета на Европа прие декларация, с която призовава турските власти да спрат преследването и задържането на избрани представители от опозиционните партии, да освободят задържаните, включително кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и Абдула Зейдан, кмет на Ван и член на Конгреса.

/ДК/

/МБ/