След изтичане на поредния мораториум за разпореждане със земите от остатъчния поземлен фонд – време е за консенсусно решение

Управителният съвет на НСОРБ обсъди действията на организацията след изтичане на поредната забрана за разпореждане със земите от „остатъчния поземлен фонд“, придаден през 2007 г. в особен режим на управление на общините. Към него се причисляват земите, за които собствениците или техни наследници не са подали заявления за възстановяване, както и признати за възстановяване в стари граници земи, които не се идентифицирани от собствениците им. По данни на НСОРБ от 2021 г., става въпрос за около 5.8 милиона декара, като през годините са осъществени разпоредителни сделки за едва 72 хил. декара или 1.2 % от общата им площ.

Тежката реституционна процедура, която трябва да извървят собствениците и техните наследници, поставя под въпрос довършването на възстановителните и обезщетителните процедури със земя по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи в (ЗСПЗЗ).  Недовършената поземлена реституция доведе през последните 15 години до множество съдебни дела, в т.ч. пред Европейския съд по правата на човека, който винаги се е произнасял в полза на наследниците и е препоръчвал окончателно приключване на реституцията в разумен срок.

Сдружението неколкократно предлага системно и консенсусно уреждане на въпроса. През годините бяха откроени три възможни решения, изведени въз основа на българския и международен законодателен и управленски опит: административно приключване на реституционния процес, възмездяване с други ценни активи или отпадане на мораториумите, но придаване на земите по чл. 19 на „особен“ статут.

През 2017 г. Сдружението, съвместно с тогавашното ръководство на МЗХ, оформи своето предложение  за прекратяване на практиката с непрестанните мораториуми, а остатъчният поземлен ресурс да се преобразува в „резервен“ фонд, който общините да управляват при разширен обхват на разпоредителните действия (т.е. разпореждането да става с абсолютно мнозинство в ОбС и да се заделя равностоен имот като публична общинска собственост).

Предложението намери частично отражение в нормите по разширяване на обхвата на разпоредителните действия с остатъчния поземлен фонд през 2020 г. по отношение на  енергийни обекти.

През миналата година Управителният съвет на НСОРБ одобри предложение за ново разширяване на обхвата с цел включване на разпоредителни действия по:

  • изграждане на промишлени зони и индустриални паркове;
  • инвестиционни проекти, получили сертификат за инвестиции Б и В или за приоритетен инвестиционен проект по Закона за насърчаване на инвестициите;
  • инвестиционни проекти, свързани със социално-икономическото развитие на общината, заложени в плановете за интегрирано развитие.

Поради нестабилната политическа обстановка тези предложения не бяха представени на отговорните държавни институции.

На последното си заседание на 25 април Управителният съвет реши екипът на НСОРБ да оформи предложението за законови промени, които да бъдат обсъдени с отговорните държавни ведомства – Министерство на земеделието и храните, Министерство на правосъдието, Омбудсмана, с водещите парламентарни комисии по земеделие и по местно самоуправление, както и с ключовите социално-икономически партньори.

 Заседанието на НСОРБ се проведе в Пловдив, с любезното домакинство на кмета на общината и член на УС на НСОРБ Костадин Димитров и неговия екип.