вторник, 29 април 2025
Кампанията „ИзДишайАстмата“ ще информира за възможностите за диагностика и лечение на заболяването
230 000 българи страдат от астма, като около 3.7% от тях са с тежка форма на заболяването. Това стана ясно по време на пресконференция, с която се постави началото на информационна кампания „ИзДишайАстмата“. Организатор е АстраЗенека България, а инициативата се провежда с подкрепата на Посолството на Великобритания в Република България, Министерството на здравеопазването, Столична община, Община Бургас, Община Пловдив, Община Русе, Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари (ДСОПЛ). Кампанията стартира няколко дни преди Световния ден за борба с астмата – 6 май и ще продължи с поредица от инициативи.
Тим Бисерет, търговско аташе към Британското посолство в София, приветства инициативата: „Астмата е често срещано хронично заболяване, което може да засегне хора от всички възрасти и значително да влоши качеството им на живот, въпреки че провеждат лечение. Ето защо е изключително важно да работим за по-голямата информираност и повече подкрепа на тези пациенти. Чрез информираност на обществото, ние не само насърчаваме съпричастността към хората, борещи се с тежка астма, но и създаваме подкрепяща среда, благоприятстваща тяхното физическо и емоционално благосъстояние. Британското посолство се гордее, че е институционален партньор на тази информационна кампания. За нас е чест да си сътрудничим с „АстраЗенека“ и всички ангажирани страни, за да гарантираме, че нуждите и гласовете на пациентите с астма ще бъдат чути и ще насърчат действия за осезаемо подобрение в живота им“.
В началото на събитието беше връчен и поздравителен адрес от името на доц. д-р Силви Кирилов – министър на здравеопазването.
“Целта на кампанията „ИзДишайАстмата“ е да се повиши информираността на обществото, пациентите с астма и техните близки по отношение на заболяването тежка астма и възможностите за диагностика, и съвременно лечение, както и да привлече общественото внимание към проблемите на хората, страдащи от това заболяване. Пациентите с тежка астма могат да водят пълноценен живот, ако са добре информирани за своето състояние, активно се ангажират с по-добрата грижа за заболяването си, търсят достоверна информация и следват препоръките на специалистите.“, каза по време на откриването маг. фарм. Петя Луканова, мениджър в АстраЗенека България.
Проф. д-р Мария Стаевска, алерголог, началник на Клиниката по клинична алергология към УМБАЛ „Александровска„ сподели, че астмата е проблем в световен мащаб и за съжаление заболеваемостта нараства в последните години. “Заболяването прогресира, ако хроничното възпаление на дихателните пътища не се лекува своевременно. Най-честите симптоми са кашлица, стягане в гърдите, задух и затруднено дишане. Болестта не се проявява само при децата, а може да се „отключи“ и в по-зряла възраст. Астмата може да протича и в тежка форма, което е предпоставка за влошено качество на живот на пациентите – ежедневни симптоми като кашлица, задух, ограничена активност в ежедневието. При всяка форма на астма, включително и тежката, е необходимо ежедневно инхалаторно поддържащо лечение, което, ако не е достатъчно, следва пациентът да се обърне към специалист”, каза тя и допълни: “Своевременните диагностициране, оценка тежестта и оптимално лечение на астмата са от огромно значение за пациентите”. Проф. Стаевска подчерта, че когато пациентите с астма все още имат симптоми, независимо, че са на високи дози инхалаторна терапия, или са били хоспитализирани в резултат на заболяването поне веднъж в рамките на една година, то тогава трябва да се оцени тяхното лечение и по лекарска преценка да се добави съвременна терапия за тежка форма на заболяването. Според експерта биологичното лечение при тежка астма, включено навреме, може да подобри контрола на заболяването и да ограничи употребата на кортикостероиди, а това да позволи на пациентите да водят отново пълноценен живот, без ограничения. „Добрата новина е, че пациентите с тежка астма имат достъп до всички съвременни биологични терапии“, сподели тя.
“За неконтролирана астма говорим, когато пациентът, независимо, че е на ежедневна инхалаторна терапия, има кашлица, нощни събуждания, задух или ограничена физическа активност. Астмата е тежка, когато пациентът, макар че приема редовно инхалаторната си терапия, и то във високи дози, има два или повече пристъпа на година, налагащи прием на кортикостероиди под формата на таблетки или инжекции. В този случай болестта не е добре контролирана и терапията трябва да се преоцени. Отлагането на преглед при специалист може да е предпоставка за влошаване на състоянието и необратима увреда на белите дробове. Съвременните препоръки за лечение вече силно ограничават използването на кортикостероиди заради множеството странични ефекти. Системните кортикостероиди следва да са последна алтернатива в лечението на астмата. Ако се ползват от пациента, трябва лекарят да оптимизира и повиши дозата на поддържащата инхалаторна терапия и ако това не е достатъчно, да обмисли съвременно лечение за тежка астма, което моят опит показва, че има положителен ефект и пациентите постигат контрол на астмата”, каза д-р Радка Александрова, пулмолог с дългогодишен опит.
“Често пациентите с неконтролирана астма първо се срещат с личния лекар. Той може да назначи допълнителна терапия, с която да се овладеят симптомите на заболяването, да насочи пациента към специалист от доболничната помощ или при тежък пристъп да насочи пациента за хоспитализация. Важно е пристъпът на пациента да бъде своевременно оценен и документиран. Това ще позволи на доболничния специалист да бъде информиран за актуалното състояние на астмата при пациента”, каза д-р Михаил Михов, общопрактикуващ лекар, председател на Управителния съвет на Дружеството на софийските общопрактикуващи лекари.
Своята история разказа и Виолетка Люлева, пациент с тежка астма, чието заболяване е прогресирало, което сериозно се е отразило на качеството ѝ на живот. Тя сподели, че в последните 3 години е на лечение с биологична терапия за тежка астма като допълнение към инхалаторното лечение, без да е имала странични реакции. “Щастлива съм, че на този етап пристъпите ми са овладени и мога да живея пълноценно”, сподели тя.
виж всички >
Наши спонсори са:
Български трактори на добри цени при изключително качество