На 1 май 2025 г. България отбеляза 149 години от избухването на Априлското въстание – едно от най-героичните и трагични събития в националната ни история. Въстанието от 1876 г. остава завинаги в паметта на народа ни като връх на борбата за освобождение от османско владичество и ярък пример за саможертва в името на свободата. Въпреки жестокото потушаване, с хиляди избити и разрушени села, Априлското въстание постига своята цел: предизвиква силен международен отзвук и слага началото на дипломатически натиск върху Османската империя, довел до Руско-турската война от 1877–1878 г. и възстановяването на българската държавност. Почти век и половина по-късно, отдаваме почит на хилядите знайни и незнайни герои, които с цената на живота си положиха основите на свободна България.
Споменът за делото на българските революционери се пази, като всяка година се пресъздава историята с възстановки от събитията. Традиционно отбелязванията се организират в Копривщица, Клисура и Панагюрище, които са пряко свързани с Априлската епопея.
Честванията започнаха със заря-проверка на централния площад в Копривщица откъдето на 20 април (стар стил) започва въстанието. Градът дава около 500 жертви по време на бунта, а от близо век възстановките в града са се превърнали в традиция.
“Днес с особено вълнение и преклонение сме отново тук, в Копривщица, градът, на който се падна великата слава да запали искрата на Априлското въстание. Отново преживяваме събитията от утрото на 20 април 1876 година – тревожният звън на църковните камбани, изстрела на първата пушка, разветите знамена и революционния ентусиазъм на мало и голямо”, каза в словото си по повод отбелязването на събитието председателят на Народното събрание Наталия Киселова.
В миналото на всяка нация има събития, които оставят неизлечими следи в народната историческа памет, каза Мария Тороманова, кмет на Копривщица. По думите ѝ, преди 149 години една епопея, започнала в мрак и тъмнина, подчертава светлия път на свободата, жадувана цели пет века.
Честванията в Копривщица започнаха с полагане на венци на гроба на Тодор Каблешков и продължиха със спектакъла “Първа пушка” на площад “20 април”, пресъздаващ събитията от пролетта на 1876 г.
С тържествен митинг-заря започна отбелязването на 149 години от Априлската епопея и в Клисура.
„Изминаха 149 години от онова историческо събитие, което народният поет Иван Вазов оценява с думите „Епопея тъмна, непозната нам / епопея пълна с геройство и срам…“. Историята изтрива срама и възкресява спомена за геройствата. Но има селище в България, в чието землище срамът никога не е стъпвал. То е темелът на историята ни, същността на геройството. Това е Клисура!… И в най-тежките моменти от битието ни ние, българите, не бива да забравяме, че притежаваме едно неизмеримо богатство – нашата национална свобода.”, каза в официалното си слово Доньо Тодоров – председател на Общински съвет-Карлово.
В Панагюрище се проведе литийно шествие от Историческия музей до площад “20 април”, където се извърши ритуал по издигане на националното знаме на България. С огъня от първото пукнато топче започна и възстановката, в която се включиха над 160 самодейци с униформи и оръжия по подобие на облеклото, което са носили революционерите.
“Нека помълчим за миг, за да чуем как стене земята под краката ни, но не под тежестта на времето, а от това, че сме забравили българската сила. оня сила, с която преди 149 години тук децата гледаха към бесилките и дръвника и не трепваха. Оная сила, която караше мъже с песни в сърцето да вдигат оръжие и да го обръщат не срещу врага, а срещу страха. Оная сила, която гореше в гърдите на апостолите като безусловна – Каблешков, Бобеков, Волов, Бенковски”, заяви в словото си към граждани и гости на Панагюрище кметът на общината Желязко Гагов.
В Пловдив честванията се проведоха пред паметника на Васил Петлешков в Цар Симеоновата градина.
Със стихотворения, песни и разкази учениците от ОУ „Васил Петлешков“ припомниха за делата и навършването на 180 години от рождението на видния деец на българското националноосвободително движение – Васил Петлешков. Той се посвещава на революционната дейност и създаването на таен революционен комитет. На събитието, организирано от Община Пловдив, присъстваха заместник-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов, районни кметове, общински съветници, представители на администрацията, ученици и граждани.
/ЙБ/